Joshua Redman Quartet

13.03.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / wiosna

Joshua Redman – saxophone / Aaron Goldberg – piano / Reuben Rogers – double bass / Greg Hutchison – drums

 

 

To będzie trzeci koncert tego saksofonisty na #jazzjantar. W 2010 Joshua Redman wystąpił w duecie z Bradem Mehldau’em, w 2015 roku przywiózł do Gdańska swój zespół James Farm. Oba koncerty odbyły się w filharmonii.

13 marca 2020 Joshua Redman Quartet wystąpi na Festiwalu Jazz Jantar z materiałem z ostatniego albumu „Come What May”, nominowanego do Grammy 2020! i tym razem wystąpi w Sali Suwnicowej Żaka.

„Joshua Redman jest. Jest synem słynnego tenorzysty Dewey’ego Redmana.  Jest jednym z najbardziej cenionych saksofonistów przełomu wieków. I, na szczęście, jest też po trochu Polakiem – jego matka, tancerka Renee Shedroff była córką żydowskich emigrantów z Polski. Co mówi nam to o jego muzyce? Dużo mniej, niż choćby pierwsze dźwięki najnowszej płyty jego kwartetu, zatytułowanej „Come What May”.

 

Swoboda, lekkość, partnerstwo. Tak otwiera się przed nami „Circle of Life” – pierwsza z siedmiu oryginalnych kompozycji Redmana, które trafiły na „nowy krążek jego starego kwartetu”. Starego, bo Aaron Goldberg (fortepian), Reuben Rogers (kontrabas), Gregory Hutchinson (perkusja) partnerują Redmanowi od końca lat 90tych. I choć przez lata można ich było oglądać razem na jazzowych scenach świata, ich ostatnie nagranie – „Passage of time” – ma już blisko 20 lat. Ten czas, cierpliwość i luz słychać, gdy zestawi się ze sobą oba te albumy. „Come What May” ma w sobie urok niespiesznego spotkania, w którym nikt nie musi nikomu niczego udowadniać, a po prostu miło jest razem być, rozmawiać i słuchać się nawzajem.

- Kiedy łączy cię z kimś głębokie zaufanie i empatia, zarówno na gruncie muzyki jak i relacji osobistych, możesz poczuć się prawdziwie wolny, a to bardzo dobre podglebie do tego, by zadziała się magia – mówi o swoim kwartecie Redman.

Zapisany na płycie pod numerem drugim utwór „I’ll Go Mine” jest na to dowodem. 4 akordy fortepianu, na nich położona melodyjka tak prosta, jakby autor zagwizdał ją pewnego razu przy goleniu. Jednak po chwili, wspólnego grania, motyw, z tych paru dźwięków, staje się zwiewną, ale niepozbawioną charakteru i jakości kompozycją. Podobnie jest z oberkowo-zabawowym utworem „DGAF”. Album domyka, nieco spokojniejsza, przestrzenna kompozycja „Vast”.”

Kajetan Prochyra (do lektury całego tekstu zapraszamy do katalogu festiwalowego, który będzie towarzyszyć wiosennej odsłonie Festiwalu Jazz Jantar)

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

13.03.2020 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
60 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
90 zł

Normalne
110 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.