Jezioro dzikich gęsi • Nan Fang Che Zhan De Ju Hui

Kino Studyjne Żak

Nowy film laureata Złotego Niedźwiedzia za film Czarny węgiel, kruchy lód

reżyseria: Yi’nan Diao, produkcja: Chiny, Francja 2019, 117 minut

 

Drapieżny kryminał, który po pokazach w Cannes zachwycił Quentina Tarantino, wyreżyserowany przez laureata Złotego Niedźwiedzia za „Czarny węgiel, kruchy lód” z 2014 roku. Po pięciu latach Diao Yinan powraca z kolejną niepokojącą opowieścią o pogrążonych w społecznej anomii Chinach, które coraz bardziej przypominają betonową dżunglę i gigantyczny plac budowy w jednym. Zhou Zenong z Jeziora dzikich gęsi to szef gangu złodziei. Kiedy przypadkowo zabija policjanta, musi uciekać, bowiem za jego głowę wyznaczono sowitą nagrodę. W unikaniu funkcjonariuszy i wrogów pomaga mu Liu Aiai, elegancka prostytutka przysłana przez towarzyszy bohatera. Większość akcji rozgrywa się podczas smolistych nocy, w półdzikich okolicach tytułowego jeziora – lokalnego centrum nielegalnych interesów. Gęstniejącą atmosferę Diao przełamuje niespodziewanymi wybuchami przemocy, ale też neonową, fluorescencyjną estetyką. Klasyczną formułę gangsterskiego filmu o wyjętym spod prawa przestępcy reżyser w imponujący sposób wpisuje w kontekst kraju, który specjalizuje się w śledzeniu, podglądaniu i tropieniu własnych obywateli. Brutalne kino w sam raz na czasy permanentnego nadzoru.

[Sebastian Smoliński, nowehoryzonty.pl]

 

Opromieniony sławą laureata Złotego Niedźwiedzia za neo-noirowy kryminał „Czarny węgiel, kruchy lód" Chińczyk Yi'nan Diao powraca po pięciu latach z nowym filmem. To kolejna zwrotka smętnej pieśni o mężczyznach po przejściach, kobietach z przeszłością oraz o miejscu, do którego po śmierci trafiają duchy Chandlera, Melville’a i spółki. Węgiel jest tam coraz czarniejszy, a lód – jeszcze kruchszy. (…)

Diao zaczyna swój film nostalgiczną nutą, kojarzącą się trochę z gangstersko-miejskimi impresjami Wong-Kar Waia w rodzaju „Upadłych aniołów". Z biegiem czasu podbija jednak cenę, którą bohaterowie będą musieli zapłacić za brzemienne w skutkach decyzje i coraz mocniej krępuje ich ruchy. Bez względu na to, czy mówi językiem mrocznego kina akcji (jedna ze scen śmierci to „Oszukać przeznaczenie" w wersji arthouse, polecam), melodramatu czy czarnego kryminału, wplata elementy dramatyczne w doskonale nakreślony, społeczny kontekst.

[Michał Walkiewicz, filmweb.pl]

Kiedy

06.03.2020 - 08.03.2020 | g. 20:30

09.03.2020 - 12.03.2020 | g. 17:45

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele