Isabelle i mężczyźni • Un beau soleil intérieur

Kino Studyjne Żak

MFF w Cannes 2017: Nagoda "Quinzaine des Réalisateurs"

reżyseria: Claire Denis, produkcja: Francja 2017, 94 minut


Stworzyłam w wyobraźni szczegółowy portret Isabelle: miała to być bardzo kobieca brunetka w wysokich, skórzanych butach, będących wyrazem jej pożądania. Spomiędzy minispódniczki i cholewek widać jej uda. Włosy obcięte w bob, na podobieństwo tych groźnie wyglądających kobiet z czarno-białych odbitek, które widywało się na ulicach w latach 80. Inspirowałam się także postaciami z komiksów Crepaxa: seksownymi brunetkami o krótkich włosach. Ani nimfomanki, ani prostytutki: kobiety wyzwolonej. Isabelle wie, że jeśli chce odnaleźć prawdziwą miłość, czasem będzie cierpiała. Mam dość heroicznych postaci filmowych. Isabelle pozbawiona jest podobnych złudzeń. Dostrzega za to powiększającą się przepaść między tym, czego szuka u mężczyzn, a tym, co znajduje. Wraz z kolejnymi spotkaniami, jej własnymi „fragmentami dyskursu miłosnego”, owa przepaść tylko się poszerza. Isabelle nie jest jednak kobiecą wersją Don Juana, pogrążoną w smutku kusicielką, która pada ofiarą trawiącego ją uzależnienia. Przypomina raczej Casanovę i hedonistkę, choć jako kobieta woli się z tym nie obnosić. Kluczowy był dobór mężczyzn, z którymi Isabelle spotyka się i związuje. Nie chciałam sytuacji, w której Juliette konfrontuje się z serią przypadkowych aktorów, rozbrajając jednego po drugim. Dlatego postawiłam na jej drodze reżyserów filmowych, takich jak Xavier Beauvois i Bruno Podalydès, oraz osoby, z którymi sama pracowałam w przeszłości, Alex Descas i Laurent Grévill. W ten sposób wplotłam w jej historię fragmenty własnego życia, a także pewien sposób patrzenia na mężczyzn. Od kiedy byłam nastolatką, spośród wszystkich mężczyzn najbardziej fascynowali mnie właśnie reżyserzy. Gérard Depardieu pojawia się dopiero na końcu filmu, niczym wielki finał jej miłosnej podróży. Scenę z Juliette i Gérardem nakręciliśmy w jeden dzień. To był najbardziej owocny plan zdjęciowy w moim życiu: nagraliśmy 16 minut filmu w ciągu jednego dnia. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Zrobiliśmy dwa ujęcia z Juliette i trzy z Gérardem. To wszystko. Wówczas nie rozumiałam jeszcze, czego udało im się dokonać. Uzmysłowił mi to dopiero Gérard. Ta scena stała się monolitem i nie dopuszczaliśmy żadnych cięć. Choć nigdy świadomie nie podjęłabym takiego wyzwania, pójście w tym kierunku było właściwą decyzją. Jestem przekonana, że gdybyśmy spędzili na planie osiem dni, kręcąc tę samą scenę, wiele byśmy stracili: wielki popis Gérarda rozprysłby się na pozbawione sensu fragmenty.

Claire Denis, reżyserka filmu

[Źródło: materiały dystrybutora]

Kiedy

22.06.2018 - 24.06.2018 | g. 18:00

25.06.2018 - 28.06.2018 | g. 20:10

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele