EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE / ANNA GADT QUARTET

17.03.2018 / 21. Festiwal Jazz Jantar

EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE / Don't Hesitate! / Trójmiejska Scena Jazzowa / premiera

Emil Miszk - trąbka, kompozycje / Kuba Więcek - saksofon altowy / Piotr Chęcki - saksofon tenorowy / Paweł Niewiadomski – puzon / Michał Zienkowski – gitara / Szymon Burnos – fortepian / Konrad Żołnierek - kontrabas, gitara basowa / Sławek Koryzno - perkusja

ANNA GADT QUARTET / Mysterium Lunae / Polska Scena Jazzowa / premiera

Anna Gadt – wokal / Łukasz Ojdana – fortepian / Maciej Garbowski – kontrabas / Krzysztof Gradziuk - perkusja

Od kiedy muzycy, którzy kilka lat temu wyrabiali jazzowe szlify w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki na dobre osiedli na krajowej scenie, w zasadzie wypada mówić o nich już nie jako o trójmiejskich, a właśnie czołowych polskich artystach młodego pokolenia. Jakkolwiek by nie było – scena ta podlega stałemu rozwojowi, a muzycy nie osiadają na laurach. Co jakiś czas w grupie pojawiają się nowe nazwiska i powoływane są do życia kolejne projekty.

Takim właśnie świeżym składem, najliczniejszym z dotychczas uformowanych przez trójmiejskie środowisko jest powołany do życia przez trębacza i kompozytora Emila Miszka oktet Emil Miszk and Sonic Syndicate. Debiutancki materiał grupy, „Don’t Hesitate” po raz pierwszy będzie można usłyszeć właśnie w gdańskim Żaku.       

Wokalistek o podobnie interesującej wizji twórczej drogi czy też podejmujących równie oryginalne wyzwania artystyczne jak Anna Gadt jest na scenie jazzowej niewiele. Choć w swojej twórczości posługuje się także tradycyjnie rozumianym śpiewem, artystka najbardziej zainteresowana jest wokalną improwizacją – w poszukiwaniu nieoczywistych brzmień stale rozwija techniki wykonawcze pozwalające jej rozwinąć pole ekspresji. Na scenie Anna Gadt nie ogranicza się wyłącznie do roli solistki: improwizując, często traktuje swój głos w sposób równorzędny z tonami instrumentów grających z nią muzyków i wchodzi z nimi w głębokie dźwiękowe współbrzmienia. „W muzykę, którą wykonuję, wpisany jest pewien paradoks: musimy być przecież bardzo skoncentrowani, osadzeni w sobie samym, a jednocześnie jest to moment totalnego wyjścia na zewnątrz, pewnego rodzaju zniknięcia [w interakcji]”– opowiadała artystka Maciejowi Krawcowi na antenie RadioJazz.fm. Choć muzyka Anny Gadt może zaskakiwać niecodziennymi rozwiązaniami, jest nasycona nastrojowym liryzmem i emocjonalnością: „Bliska jest mi naturalność, [płynne] przechodzenie od utworu do utworu (…) jeśli myślę o sferze kompozycyjnej, to myślę raczej o formie zamkniętej. Szalenie interesuje mnie znalezienie złotego środka, proporcji między tym co zapisane w muzyce, a przestrzenią otwartą, którą zostawiamy sobie do improwizacji.”  

„Mysterium lunae” to wielowątkowy album z licznymi odniesieniami do filozofii, poezji, historii literatury i popkultury. Tytułowa Tajemnica Księżyca jest metaforą muzyki, która sama w sobie jest jedynie falą dźwiękową, środkiem do przekazania osobistych impresji. W swoich utworach Gadt stara się tutaj uważnie przyjrzeć współczesnemu człowiekowi i pamięci, którą nosi, oraz temu, jak czyta własną obecność w świecie. Wychodząc ze strefy komfortu, zespół wkracza w nieoczywisty, ryzykowny a jednocześnie fascynujący świat. W utworach skomponowanych przez Gadt pojawiają się odniesienia do filmu Terrence’a Malicka („The Tree of life”), „Makbeta” Williama Shakespeare’a („Seismis waves”), „Wesela” Wyspiańskiego („Pan dzisiaj w kolorach się mieni”) a nawet Theleniousa Monka („Fancy boy”) i Adama Mickiewicza („Świtezianka”). Szczególne miejsce na płycie zajmują wiersze Leśmiana, które przyjmują formę lirycznych opowieści lub nieposkromionych improwizacji. Do dwóch z nich muzykę skomponowali Łukasz Ojdana i Maciej Garbowski. „Mysterium lunae” to podróż w przestrzeń osobistej narracji wchodzącej w dyskurs ze światem zewnętrznym, ponad wszystko jest to jednak zwrócenie się ku przestrzeni subiektywnych wrażeń i emocji.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

17.03.2018 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny na dni 14-18.03.2018
15 zł - I pula • 25 zł - II pula

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów na dni 14-18.03.2018
20 zł - I pula • 30 zł - II pula

Zniżkowe na Kartę do Kultury na dni 14-18.03.2018
25 zł - I pula • 35 zł - II pula

Normalne na dni 14-18.03.2018
30 zł - I pula • 40 zł - II pula

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Ostatni dzień sprzedaży I puli: 4.03.2018
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.