Edyta Hul

Woda różana

  • Edyta Hul, wystawa
  • Wernisaż wystawy Edyty Hul

8.07-1.08.2021

Wszystkie zabiegi malarki wylewającej strumienie farb  na uformowane własną techniką nieregularne krosna bądź krosna o klasycznych kształtach – przyczyniają się do wykreowania świata absolutnie frapującego w zakresie malarstwa czy szerzej-sztuk wizualnych.

Pąsowe kolory, które zdominowały jeden z najnowszych cykli obrazów Edyty Hul, ulokowały skojarzenia odbiorcy w kwiecistych, organiczno-kwiatowych kompozycjach. Gdy patrzymy na bardzo skomplikowane, nieregularne kształty, a nasze oczy  wiodą po meandrach spływającej farby, myślimy automatycznie o zapachach, które mogłyby towarzyszyć naszej wędrówce po świecie malarskim Edyty. Bliźniacze postrzeganie koloru i zapachu możemy uzasadnić tym, że poprzez oba te zjawiska potrafimy zaprezentować wszystko to, na czym nam zależy, a przy tym możemy nadać im nowe znaczenie.

Tytułowa Woda różana nawiązuje zarówno do  zastosowanej tonacji, tych wszystkich odmian czerwieni – ale i do alchemii procesu tworzenia. Stosowana przez Edytę wysublimowana olejna technika składająca się z toksycznych mediów i chemikaliów, pigmentów oraz farb olejnych, które artystka komponuje we własne mieszanki powoduje bardzo ciekawe efekty wizualne. Woda różana przywodzi na myśl  kosmetyczne utensylia, mające dać zmysłom chwilę  rozkoszy. Edyta  formuje kolejne warstwy farb dłońmi, pielęgnując powierzchnię obrazu, doprowadzając ją do odpowiedniego poziomu gładkości. W powolnym procesie laserunku, smużenia, wygładzana i polerowana skorupa farby uzyskuje szczególny szklisty wygląd.

Efektem „zabawy” i eksperymentów jest oryginalny cykl malarstwa, w którym mięsistość materii łączy się z interesującym światem odniesień –chociażby do rozerotyzowanego mięsistego  i abstrakcyjnego malarstwa Cecily Brown.

Edyta Hul urodziła się w 1986 r. w Dobrym Mieście. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2012 roku. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Rezydentka programu Artist-in-Residence Q21 w Mumok w Wiedniu (2019). Artystka  zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem, kolażem.  Obecnie pracuje w Warszawie.

Zasady sanitarne:
1. W Galerii może przebywać 6 osób jednocześnie
2. Obowiązuje nakaz utrzymywania przez zwiedzających odpowiedniego dystansu społecznego
3. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przez zwiedzających
4. Zwiedzającym zapewnia się możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do Klubu, możliwość dezynfekcji rąk w łazienkach na parterze i I piętrze
5. Powierzchnie dotykowe w tym klamki, włączniki światła, poręcze są regularnie dezynfekowane.
6. Przy wejściach do budynku Klubu przygotowano oddzielne pojemniki na zużyte rękawiczki i maski

Gdzie

Galeria Żak .

Kiedy

08.07.2021 - 01.08.2021

Dziś

..

Żużel

r. Dorota Kędzierzawska • Polska • 2020 • 109'

..

Michał Bąk Quartetto / Logan Richardson - "Afrofuturism"

24. Festiwal Jazz Jantar / lato

..

DNA • ADN

r. Maïwenn • Francja • 2020 • 90'

  • logo