E Converso

8.11.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / jesień

  • E Converso foto: materiały promocyjne
  • E Converso foto: materiały promocyjne

E Converso (Czechy)

Michal Wróblewski – saksofon, klarnet / Jan Pisklák – gitara, efekty / Vladimír Micenko – kontrabas / Jan Chalupa – perkusja

 

Twórczą ideą powstałej w 2011 roku grupy E Converso jest nie związana podziałami na gatunki muzyczne eksploracja różnorodnych metod działania na bazie improwizacji. Liderem grupy jest saksofonista i klarnecista Michal Wróblewski, który wykształcenie muzyczne odbierał w Akademii Muzyki i Sztuki im. Leoša Janáčka w Brnie oraz Akademii Muzycznej w Oslo. Obok E Converso Wróblewski jest m.in założycielem kwintetu Mocca Malakka, grupy Janoušek-Wróblewski Quartet, czesko-norweskiego tria KIAP, na koncie ma również grę w big bandzie czeskiego radia, a w jazzowych składach dzieli scenę z muzykami takimi jak Petr Kalfus, Michal Nejtek, Jan Přibil, Adam Tvrdý czy Radim Hanousek.  Skład grupy uzupełniają gitarzysta Jan Pisklák - uczeń Jaroslava Šindlera, Libora Šmoldasa czy Davida Dorůžki, grający w grupach Fanfán Tulipáni Concept Art Orchestra kontrabasista Vladimír Micenko jak również perkusista Jan Chalupa (Bran, Voilá, Betty Lee Quartet).

Choć każdy z muzyków aktywnie działa w różnych projektach, grających od jazzu przez pop po chancony, łączy ich entuzjazm w kierunku „podmiejskiej” nowojorskiej sceny awangardowej, współczesnego jazzu europejskiego oraz wolnej improwizacji. Komponując dla E Converso Wróblewski wzorem Johna Zorna nie odżegnuje się od korzystania z wpływów wszelkich znanych gatunków, toteż w muzyce grupy zawiera się zestaw elementów zaczerpniętych z rocka, metalu, country, folku, muzyki współczesnej, filmowej czy też popu. Zaznajomiony ze sztuką budowania dramaturgii dzięki występom na festiwalach saksofonista Michal Wróblewski, zazwyczaj prowadzi zespół swoją miłością do melodii i udowadnia talent do chwytliwego grania, nie odkrywając jednak nigdy wszystkich kart. Zwabiają słuchacza figlarnymi momentami po to by złapać go na haczyk i dać do przeżucia twardy kawałek chleba (…)   - pisze na stronie musikreviews.de Andreas Schiffmann.

Grupa ma na koncie dwa albumy: Konspirační Melodie (2016) oraz Umělecká sebevražda – Radikální kreativita (2018), które ukazały się nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia. O muzyce na niej zawartej pisano m.in. „Po Prostu świetna! (…) Nagranie jest znakiem rozwoju czeskiej szkoły jazzowej i kultury muzycznej. To współczesne granie, które nie wykopuje tradycji z grobu, a odzwierciedla swój czas i życie tego, czym jazz jest dzisiaj. Nareszcie! Rozmaitość użytego tu budulca mówi sama za siebie: europejskie wyrafinowanie, słowiańska kontemplacja, czeska żartobliwość, bałkańskie ciepło, składniki orientalne i nowoorleańskie, surowy basowy groove, riffy zappowskiej gitary i clarkowskiego basu (…) i oczywiście współczesny jazz jako baza (…) Brawo, wow!” (Rado Tihlárik , popular.sk)

Ważne informacje:

  1. Koncert w Sali Suwnicowej – liczba miejsc ograniczona do 100 miejsc (strefa zielona) lub 50 miejsc (strefa żółta); udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce.
  2. Karnety Festiwalowe – należy zrobić rezerwację na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy należy odebrać wejściówkę najpóźniej 30 minut w dniu koncertu.

 

 

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).

Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117

 

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu wykupienia biletów. Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/JazzJantar.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa na terenie klubu jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w seansach kinowych: imię i nazwisko, data i godzina seansu, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

Środki bezpieczeństwa: w strefach dla publiczności są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu oraz pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu.

 

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

08.11.2020 | g. 19:00

Bilety

Bez zniżek
30 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
25 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
20 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Dziś

..

My dwie • Deux

r. Filippo Meneghetti • Francja, Belgia, Luksemburg • 2019 • 95'

..

Sekret bogini Fortuny • La dea fortuna

r. Ferzan Özpetek • Włochy • 2019 • 118'

..

SCROLLING

PC Drama

..

Kwiat szczęścia • Little Joe

r. Jessica Hausner • Austria, Niemcy, Wielka Brytania • 2019 • 100'