Dzięki Bogu • Grâce à Dieu

Kino Studyjne Żak

MFF w Berlinie 2019: Srebrny Niedźwiedź (Nagroda Grand Prix Jury)

reżyseria: François Ozon, produkcja: Belgia, Francja 2019, 137 minut

 

Grâce à Dieu to rzadki film z gatunku „na ważny temat", który – choć inspiruje się faktami – nie ulega publicystycznemu zapałowi. Zamiast słusznego gniewu mamy tu równie słuszną wyważoną refleksję. (…)

Ozon pokazuje bowiem język jako broń obosieczną. Jako narzędzie komunikacji, ale i propagandy. Tak, list może być spowiedzią, a proces pisania – pracą autorefleksji. Zapisać coś, to tyle co się przyznać, wyznać. Imponuje więc literacka uprzejmość, z jaką bohaterowie próbują załatwić sprawy prowokujące nieraz raczej rękoczyny niż listy. Nieustanne kluczenie grzecznościowych form zaczyna jednak z czasem frustrować – zarówno nas, jak i odbijającego się od ściany słów Alexandre’a. Okrągłe zdania maskują przecież nie tylko oburzenie ofiary, ale i obłudę Kościoła. Nic zatem dziwnego, że Grâce à Dieu to w gruncie rzeczy film o próbie nazwania rzeczy po imieniu.

[Źródło: Jakub Popielecki, filmweb.pl]

 

(…) ważna, oczywiście, jest analiza samego Kościoła – przekładająca się na druzgocącą, fundamentalną krytykę. Wyjaśnijmy od razu, że nie ma to żadnego związku z zamachem na religię. Chodzi tylko o rozprawienie się z grzeszną stroną pewnej skostniałej i potężnej instytucji, która nie może sobie pozwolić na utracenie dobrej reputacji. Jej walka o dobre imię przybiera różną formę – od zwodzenia ofiar, przez drobne ale niewystarczające działania, po korzystanie z odpowiedniego dyskursu. (…)

Ta skrupulatność ma również wartość ze względu na to, że film oparty jest na faktach. Można mniemać, że czytane listy są autentyczne – co szczególnie przerażające. Ale film nie ma szokować – jak „Kler”. Przynajmniej nie w taki sam sposób. Jest zimny, skupiony, bardzo ostrożny w dobieraniu rozwiązań formalnych. W sposób zrównoważony stara się jak najdotkliwiej rozprawić ze złem, by przypadkiem nie ucierpiało to, co dobre. Bezwzględnie szuka drapieżników – nie tylko wśród księży i hierarchów kościelnych, ale również, niestety, pośród członków rodzin – dbając o to, by nie urazić ofiar. Być może można mu zarzucić rozwlekłość i przegadanie – ale widocznie wymagała tego przyjęta metoda.

[Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

Kiedy

20.09.2019 - 22.09.2019 | g. 17:45

23.09.2019 - 26.09.2019 | g. 20:00

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele