Dominika Makowska

Kłębiący się w sobie

6.08.2020 • 30.08.2020

trzymam cię kurczowo

ostatnich chwil

żyjąc wspomnieniami

łapię oddech

 

momenty

 

bez zespolenia tkwię zamknięta

w bezpiecznej przestrzeni

 

dystans i chłód

 

karmię się

do bycia

samą

Dominika Makowska

 

Malarstwo Dominiki Makowskiej stanowi terapię, dzięki której artystka obnaża się, pozbywa się siebie. Obrazy dotyczą postaci żeńskiej i męskiej, które wpływają na siebie, stawiają sobie wzajemnie granice. Figury kobiety i mężczyzny przenikają się, emocje, przemyślenia, tęsknoty, obserwacje kumulują się i w efekcie powstają obrazy.

Artystkę inspiruje prozą Virginii Woolf i jej stwierdzeniem : Na to, by akt twórczy mógł się dokonać w umyśle twórcy musi między mężczyzną a kobietą dojść do porozumienia.

Artystka daje upust nagromadzonym stanom, uczy się relacji, pracuje nad związkiem, który tak przekonywująco przedstawia na płótnach.

Dominika Makowska('93)jest studentką III Pracowni Dyplomowej prof. Krzysztofa Gliszczyńkiego i asystenta dr Daniela Cybulskiego.
Ciała, które wypełniają płótna są jej rozwiązaniem na przedstawienie lęków, pragnień, natężeń emocjonalnych. To, jak ważna jest dla niej bliskość przy jednoczesnym stawianiu granic w relacjach.
Interesuje się człowiekiem, jego ograniczeniem, ciałem, a także kondycją psychiczną, m.in. jak odnajduje się on w społeczeństwie i sam ze sobą. Istotne jest wypełnienie nim przestrzeni i zastanawianie się nad ciągłością idei humanizmu.
Artystka brała udział w wystawie promującej Bardzo młode malarstwo zorganizowanej przez śp. prof. Marka Modela,jej praca była prezentowana na  podsumowaniu konkursu pt. Co z wartościami? we Wrocławiu.Brała udział w wydarzeniu Patio w Kropki.ck + Wernisaż w Gdańsku.

W Galerii Żak w czasie epidemii - obowiązuje:

1. Ograniczenie liczebności zwiedzających do 6 osób w jednym momencie
2. Nakaz utrzymywania przez zwiedzających odpowiedniego dystansu społecznego
3. Nakaz zakrywania ust i nosa przez zwiedzających
4. Zwiedzającym zapewnia się możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do Klubu, możliwość dezynfekcji rąk w łazienkach na parterze i I piętrze
5. Czasowo wprowadza się ograniczenia w możliwości korzystania z szatni i zwiedzania grupowego
6.  Powierzchnie dotykowe w tym klamki, włączniki światła, poręcze są regularnie dezynfekowane.
7. Przy wejściach do budynku Klubu przygotowano oddzielne pojemniki na zużyte rękawiczki i maski.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

06.08.2020 - 30.08.2020 | g. 16:00 - 21:00

Otwarcie: 6.08.2020 / G.16:00
Wystawa: 6.08-30.08.2020 / G. 16 – 21.00
Wstęp wolny