Chris Pitsiokos / Cortex

22.10.2021 / 24. Festiwal Jazz Jantar / jesień

  • Chris Pitsiokos

Chris Pitsiokos Solo / Young America / polska premiera

Chris Pitsiokos – saksofon altowy

Cortex / Legal Tender / Scena Norweska
Thomas Johansson – trąbka / Kristoffer Berre Alberts – saksofon / Ola Høyer – kontrabas / Andreas Wildhagen - perkusja
 

22.10.2021 / G.20.00 / piątek

Chris Pitsiokos  Solo / Young America / polska premiera

Po pierwszym koncercie Chrisa Pitsiokosa w Klubie Żak Czesław Romanowski pisał: Pitsiokos wydaje się nie przejmować modami, etykietkami, czy też opiniami na temat swojej muzyki. Nie czuje ograniczeń. Po prostu staje na scenie i robi swoje. Po pierwszym utworze, który wykonał wraz z kolegami z CP Unit pomyślałem sobie – dzisiaj to raczej bisu nie będzie. Albowiem czwórka Amerykanów zasunęła tak hałaśliwy, zgrzytliwy, zwalisty i intensywny utwór, że nie wszyscy w pierwszych rzędach (a być może i w następnych) dotrwali nawet do jego połowy. Uwaga spojler! - bardzo się myliłem, bis nastąpił. Bowiem szaleństwo CP Unit jest tak odświeżające, oczyszczające i w jakimś sensie urzekające, że – będąc otwartym na wielce przecież opresyjne dźwięki – nie sposób mu nie ulec.

 

22.10.2021 / G.21.30 / piątek

Cortex / Legal Tender / Scena Norweska
Thomas Johansson – trąbka / Kristoffer Berre Alberts – saksofon / Ola Høyer – kontrabas / Andreas Wildhagen - perkusja
 

Awangardowa muzyka na imprezę - tak twórczość Cortex określono na łamach magazynu Jazzwise i chociaż zdecydowanie nie byłaby to impreza dla każdego, w muzyce norweskich instrumentalistów jest obecny rzadki pierwiastek pozwalający przyciągnąć uwagę nawet tych osób, które jazzu zazwyczaj nie słuchają. Kwartet nie podejmuje prób wyniesienia free jazzu na coraz to wyższe poziomy dźwiękowych abstrakcji, bo ma świadomość, że czasami narzucenie sobie wyraźnych ram działalności przynosi większą wolność od sytuacji, w których wszystkie chwyty są dozwolone.

Odpowiadają na pytanie o to, co by się stało, gdyby Wynton Marsalis i Branford Marsalis rozwijali kanon jazzu, zamiast szukać inspiracji w przeszłości - można przeczytać w recenzji albumu "Legal Tender" na portalu All About Jazz. - [...] Neokonserwatywne podejście braci sprawia, że możemy czuć się wdzięczni za istnienie takich zespołów jak Cortex, skłonnych do popychania jazzu naprzód w XXI wiek.

Przystępna, choć niebanalna muzyka zespołu to rezultat wielu lat pracy w przeróżnych składach - Gard Nilssen's Supersonic Orchestra, Puma, Trondheim Jazz Orchestra, Ping, Paal Nilssen-Love Large Unit, Scheen Jazzorkester, Moon Relay czy Maciej Obara Quartet. Czuć w niej ducha Ornette'a Colemana, Sonny'ego Rollinsa i Charlesa Mingusa, a jednocześnie przemawia językiem przyszłości.

Warunki uczestnictwa w koncertach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Karnety Festiwalowe 2020 (zachowują ważność do 12.11.2021 włącznie) – rezerwacje tylko mailem  na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają).

Kiedy

22.10.2021 | g. 20:00

Bilety

ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny – tylko w kasie Klubu
30 zł

super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu 
50 zł

bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu
60 zł

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ).

Kup bilet

Dziś

..

Aleksandra Kołwzan - Garczyńska

Cisza zobrazowana

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

PLEASURE

r. Ninja Thyberg / Szwecja, Holandia / 2021 / 105 min.