Boże Ciało

Kino Studyjne Żak

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Najlepsza reżyseria, Najlepszy scenariusz, Nagroda Publiczności, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Don Kichot – nagroda Polskiej Federacji DKF

reżyseria: Jan Komasa, produkcja: Polska 2019, 115 minut

 

W czasach, gdy z jednej strony w filmach o polskiej prowincji Kościół i religijność przedstawiane są jako instytucje tylko opresyjne, a z drugiej kino chrześcijańskie kojarzone jest z takimi filmami jak „Zerwany kłos”, Boże Ciało Jana Komasy nie miało prawa powstać. Idzie bowiem całkowicie w poprzek tych tendencji – podchodzi do chrześcijaństwa w sposób krytyczny, wręcz reformatorski, ale również widzi w nim ogromną wartość moralną i społeczną. Boże Ciało to wspaniałe filmowe rekolekcje, mające siłę nawracania, nawet jeżeli tylko na dobre kino.

[Źródło: Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

 

Boże ciało to film zdecydowanie skromniejszy, bardziej kameralny od poprzednich produkcji Jana Komasy. Próżno szukać w nim inscenizacyjnego rozmachu czy efektów specjalnych na miarę "Sali samobójców" i "Miasta 44". Ma jednak podobną intensywność i energię. Znać, że reżyser trzyma rękę na pulsie młodości. To w dużej mierze zasługa autora zdjęć Piotra Sobocińskiego Jra, który podchodzi do bohaterów bardzo blisko, na wyciągnięcie ręki. To również wynik frenetycznej mieszanki montażu Przemysława Chruścielewskiego i muzyki braci Galperine’ów (którzy stworzyli ścieżkę dźwiękową m.in. do "Niemiłości" Andrieja Zwiagincewa). A przede wszystkim efekt obsadzenia w roli głównej Bartosza Bieleni, który - wbrew warunkom - jest bezbłędny w roli uduchowionego dresiarza. Niezależnie od tego, czy akurat wygłasza kazanie, czy upija się do nieprzytomności. Boże ciało to, jak sugeruje tytuł, film bardzo cielesny, fizyczny. Z szeroką rozpiętością doznań: od tańca, przez erotykę, po przemoc. "Fanatyk" przegląda się w "Taksówkarzu".

Mimo że Boże ciało wyraźnie różni się stylistycznie od poprzedników, tematycznie wpisuje się w filmografię Komasy. Jest kolejną opowieścią o skradzionej młodości. Wprawdzie nie dowiadujemy się, w jaki sposób Daniel znalazł się w poprawczaku, ale wiemy, że popełnione błędy na zawsze naznaczą jego życie. Fałszywy ksiądz to kolejny po Dominiku i warszawskich powstańcach chłopak, który miota się i błądzi w poszukiwaniu własnego "ja". W pewnym sensie walczy o przetrwanie. I nie przebiera w środkach. Paradoksalnie, jego oszustwo staje się jednak zalążkiem zmiany na lepsze.

[Źródło: Ewa Szponar, kultura.onet.pl]

Kiedy

17.01.2020 - 19.01.2020 | g. 18:00

20.01.2020 - 23.01.2020 | g. 19:45

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele