Błąd systemu • Systemsprenger

Kino Studyjne Żak

MFF w Berlinie 2019: Nagroda im. Alfreda Bauera

reżyseria: Nora Finscheidt, produkcja: Niemcy 2019, 118 minut

 

Systemsprenger wita nas – odpowiednio – krzykiem. Bohaterka wydziera się na całego, a tytułowy napis wali po oczach agresywnie różową czcionką, przywodząc na myśl wulgarne grafitti maźnięte na wewnętrznej stronie ekranu kinowego. Tak mógłby rozpoczynać się film o zbuntowanej nastolatce czy innej punkowej rebeliantce, która – napędzana burzą hormonów i zdrową popkulturową tradycją – pokazuje światu środkowy palec. Reżyserka Nora Fingscheidt opowiada jednak o zaledwie dziewięcioletniej dziewczynce. A „łamanie systemów", do którego odsyła tytuł, nie oznacza tu żadnej fotogenicznej rewolucyjnej pozy – raczej instytucjonalny impas dotykający dzieci w rodzaju małej Benni (Helena Zengel). Jej dziki bunt nie przynosi bowiem katharsis czy emancypacji. To tylko desperacki wyraz niemocy wobec sposobu działania świata. (…)

Wcielającej się w Benni Helenie Zengel należą się (…) tylko i wyłącznie brawa. Dziewczynka objawia niesamowitą aktorską intuicję, autentycznie „dziki" talent. A przy tym jest wiarygodna nie tylko w gniewie (doprawdy nie wiem, czy w historii kina znajdziecie drugą rolę, która wymagała aż tyle krzyczenia), ale i w momentach niespodziewanej delikatności. Kiedy Benni odsłania wrażliwe, pokiereszowane emocjonalnie wnętrze, nagły kontrast zwala z nóg. Pomaga tu oczywiście ciut anielska, ciut nieziemska uroda dziewczynki, drastycznie odcinająca się od jej gniewnych erupcji. Zengel brawurowo odgrywa bohaterkę zbyt małą na emocje, które w niej siedzą.

[Źródło: Jakub Popielecki, filmweb.pl]

 

Nora Fingscheidt w Błędzie systemu, tegorocznym kandydacie Niemiec do Oscara za film międzynarodowy, zdaje się nie oskarżać. Choć posługuje się surową formą, to z jej obrazu emanuje głównie współczucie. Samotna Benni to bowiem ofiara ułomnego systemu, który mimo starań ponosi sromotną porażkę na polu zrozumienia i troski o drugiego człowieka, zwłaszcza tego najmłodszego. I chociaż reżyserski debiut Niemki miewa problemy z tempem narracji, to pozostaje wierny swojej poetyce, kreując świat naznaczony bezsilnością i emocjonalnym chłodem.

[Źródło: Dawid Konieczka, film.org.pl]

Kiedy

24.01.2020 - 26.01.2020 | g. 18:00

27.01.2020 - 30.01.2020 | g. 20:10

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele