Berlin Alexanderplatz

  • foto: materiały prasowe
  • foto: materiały prasowe
  • foto: materiały prasowe

Kino Studyjne Żak

Europejska Nagroda Filmowa 2020: Najlepszy kompozytor

Spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera, który zekranizował Berlin Alexanderplatz w 1980 roku. Qurbani nie tylko przeniósł akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, ale też zastąpił döblinowskiego proletariusza nielegalnym imigrantem z Afryki Zachodniej. Francis ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec, pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czeka tylko łóżko w nędznym hostelu, kiepsko płatna robota na czarno i kolejne upokorzenia. Chyba że ulegnie wszetecznemu urokowi Reinholda i wraz z nim zanurzy się w cekinowo-neonowy, spływający kokainą i szampanem berliński półświatek. Film Qurbaniego jest kryminalną balladą o udręczonej duszy, która utknęła w przestępczym limbo, nocną miejską odyseją i pełnokrwistym melodramatem. Przy czym równie namiętna więź łączy Francisa z niewinną prostytutką Evą, co z Reinholdem: bratem, przewodnikiem po manowcach, wcielonym diabłem. Choć reżysera zdecydowanie pociąga mityczny charakter powieści Döblina, delikatnie zarysował także społeczny wymiar opowieści o imigrancie: niewidzialnym, funkcjonującym na marginesach miasta, rysującym jego alternatywną mapę. 

[Źródło: nowehoryzonty.pl]

 

Choć Qurbani znakomicie wykorzystuje przekonująco ukazane realia społeczne i ekonomiczne, wcale nie wkracza na ścieżkę konwencji pełnego realizmu, którą bardzo często usprawiedliwia się realizacyjne niechlujstwo. Strona wizualna – pełna odrealniających kolorów, neonów i wizyjnych metafor – wciąga jednocześnie w gęstwinę miejskiego życia i zakamarków człowieczej duszy. Qurbani potrafił pogodzić wiarygodność opowieści – choć niekoniecznie psychologii bohaterów, co można wytłumaczyć próbą uniwersalizacji losu Francisa – ze sferą mitu, religii i socjopolitycznej metafory. Berlin Alexanderplatz to wielopoziomowy, barwny, mącący w głowie świat, zaludniony przez ludzkie bestie i tych, którzy dobra pragnąć, ciągle zło czynią.

[Źródło: Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

 

Seanse w Kinie Żak – liczba miejsc ograniczona do 74 miejsc; udział w wydarzeniu przy zachowaniu dystansu i w masce.

Karty Klubowe 2020 zachowują ważność do 31 grudnia 2021 roku.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa na terenie klubu jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w seansach kinowych: imię i nazwisko, data i godzina seansu, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

Środki bezpieczeństwa: w strefach dla publiczności są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu oraz pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu.

Kiedy

16.07.2021 - 18.07.2021 | g. 17:00

19.07.2021 - 22.07.2021 | g. 19:45

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży (wyłącznie w kasie Klubu Żak) w systemie tygodniowym (od piątku do czwartku). Rezerwacje przyjmowane są na wszystkie ogłoszone seanse. Przyjmowanie rezerwacji jest ograniczone do 40 miejsc na dany seans. Miejsca nie są numerowane. Rezerwacje wyłącznie na adres poczty elektronicznej kasa@klubzak.com.pl.  Potwierdzone rezerwacje przez kasę należy odebrać 3 dni przed seansem lub 30 minut przed seansem ( jeśli była zrobiona w krótszym terminie niż 3 dni przed seansem)

Dziś

..

Żużel

r. Dorota Kędzierzawska • Polska • 2020 • 109'

..

Michał Bąk Quartetto / Logan Richardson - "Afrofuturism"

24. Festiwal Jazz Jantar / lato

..

DNA • ADN

r. Maïwenn • Francja • 2020 • 90'

Przyjaciele

  • logo
  • logo
  • logo
  • logo