ALFONS SLIK / AMIR ELSAFFAR THE TWO RIVERS ENSEMBLE

25.10.2019 / Festiwal Jazz Jantar

ALFONS SLIK / Nie przejmuj się / Młoda Polska / premiera

Grzegorz Tarwid – piano / Szymon Gąsiorek – drums

AMIR ELSAFFAR THE TWO RIVERS ENSEMBLE / All That Jazz

Amir ElSaffar – santur, trumpet / Carlo DeRosa – double bass / Ole Mathisen – tenor saxophone, soprano saxophone / Nasheet Waits – drums / Tareq Abboushi – buzuq / Zafer Tawi – oud,


 

Pianista Grzegorz Tarwid i perkusista Szymon Gąsiorek są dobrze znani publiczności jazzowych festiwali. Spotkali się w Kopenhadze na studiach w Rhythmic Music Conservatory, która to uczelnia ma znaczący wpływ na to, co dzieje się na młodej polskiej scenie jazzowej. Tworzą duet ALFONS SLIK, w którym – jak sami mówią – „nie powstrzymują się przed swobodną ekspresją łączącą ich instrumentalny warsztat z nieposkromionymi recytacjami i eksperymentami brzmieniowymi, a nasza muzyka oscyluje pomiędzy free jazzem, współczesną muzyką klasyczną, rock’n’rollem, disco i… polskimi zwyczajami weselnymi.”
Jesienią ukarze się ich pierwszy album „Nie przejmuj się”.

Two Rivers Ensemble tworzą: Nasheet Waits, jeden z najbardziej dynamicznych perkusistów jazzowych, znany jako filar Bandwagon Jasona Morana; basista Carlo DeRosa, którego album „Brain Dance” spotkał się ze sporym uznaniem; grający na buzuki Tareq Abboushi, którego album „Mumtastic” to autorskie połączenie jazzu i form arabskich; multiinstrumentalista i wirtuoz Zafer Tawil, który jest jednym z najbardziej pożądanych arabskich muzyków w Nowym Jorku; saksofonista tenorowy Ole Mathisen, mistrz brzmienia mikrotonowego, który daje zespołowi świetnie opanowany i technicznie olśniewający dźwięk. Są idealnym opakowaniem dla lidera grupy, ElSaffara. A sam Amir ElSaffar jest już znany gdańskiej publiczności, bowiem w 2016 do współpracy zaprosił go Dominik Bukowski, a jej rezultatem był album „Sufia. Dominik Bukowski Quartet Feat. Amir ElSaffar. Live in Klub Zak”, który pojawił się na wysokich pozycjach w licznych branżowych podsumowaniach 2016 roku.

 

Trębacza Amira ElSaffara w 2014 roku amerykański magazyn Downbeat postawił w jednym szeregu z Geraldem Claytonem, Robertem Glasperem, Esperanzą Spalding i Ambrose Akinmusire, uznając go za jednego z najbardziej „cool“ artystów w nowej generacji jazzowej. Opiniotwórczy The Wire określił ElSaffara jako "muzyka niespotykanie kompetentnego, by łączyć jazz z muzyką arabską bez wyrządzania szkody któremukolwiek z nich".

ElSaffar to pierwszorzędny trębacz o klasycznym wykształceniu zaznajomiony nie tylko z językiem współczesnego jazzu, ale sięgający po techniki pozwalające na odgrywanie mikrotonów i ozdobników właściwych muzyce arabskiej, a rzadko kiedy wykonywanych na trąbce. Jako wokalista i santurzysta kultywuje wymierającą wielowiekową irakijską tradycję muzyki Maqam. Jako kompozytor ElSaffar znany jest z wykorzystywania mikrotonów zaczerpniętych z Maqamu, dzięki którym udaje mu się osiągnąć innowacyjne podejście do harmonii i melodii.

„Melizmatyczne linie trąbki ElSaffara wprowadzają zatrważająco liryczne piękno; jego frazy gną się i kręcą w sposób, jakiego zachodnie uszy jeszcze nie przywykły słuchać… ElSaffar jest jedną z najbardziej obiecujących figur we współczesnym jazzie”

Howard Reich / The Chicago Tribune

 

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

25.10.2019 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
25 zł I pula / 35 zł II pula

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
30 zł I pula / 40 zł II pula

Zniżkowe na Kartę do Kultury
40 zł I pula / 50 zł II pula

Normalne
50 zł I pula / 60 zł II pula

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia. Ostatni dzień sprzedaży I puli: 30.09.2019
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.