Aleksandra Kołwzan - Garczyńska

Cisza zobrazowana

  • Aleksandra Kołwzan - Garczyńska, wystawa
  • Aleksandra Kołwzan - Garczyńska, wystawa
  • Aleksandra Kołwzan - Garczyńska, wystawa
  • Aleksandra Kołwzan - Garczyńska, wystawa

15.10 -31.10.2021

 

„Interesują mnie związki obrazów z milczeniem - aura ciszy pomiędzy patrzącym, a obrazem, rodzaj refleksji, który nie pozwala mówić o nich wprost. Ciche wpatrywanie się w tkankę, skórę przedstawianych osób, także w siebie, w ramach autoportretu, staje się pretekstem do zmagania z materią obrazu.” (Aleksandra Kołwzan-Garczyńska)

Malarstwo Aleksandry Kołwzan – Garczyńskiej opowiada o ciszy i o milczeniu. Artystka pokazuje kadry ciała, twarze, portretuje siebie lub bliskie jej osoby zatrzymane  w czasoprzestrzeni. Malarstwo to prowadzi ukryty dialog z malarstwem Vermeera van Delft, Michaelem Borremansem czy Jackiem Sempolińskim. Podobnie jak wymienieni twórcy, tak zatrzymuje artystka ciało ludzkie – bądź obraz jako taki - w momentach wyciszenia, pozostawia kontemplującemu odbiorcy szerokie pole interpretacyjne.
 Artystka przechodzi od kolażowego komponowania postaci do uproszczonych form obrazowania.  Człowiek pozostaje rodzajem sacrum na obrazach malarki, stanowi centrum zainteresowania, ale skrywa się jednocześnie np. twarz kobiety przesłonięta jest w połowie ujęciem dłoni.
Obrazy te wprowadzają odbiorcę do świata wyciszenia, zatrzymania czasu, uduchowienia.
(Agata Nowosielska)

Aleksandra Kołwzan – Garczyńska jest absolwentką ASP w Gdańsku ,gdzie obroniła dyplom z malarstwa w 2020 roku w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego.

Cykl malarski „Cielesność Ciszy” został nagrodzony dwoma wyróżnieniami w konkursie „Nowy Obraz Nowe Spojrzenie 2021” organizowanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i wyróżnieniem w konkursie „Nagroda Eibischa 2018”. Artystka brała udział w wielu wystawach, między innymi w wystawie zbiorowej w ramach Międzynarodowego Triennale Rysunku Studenckiego w Katowicach, czy Nocy Muzeów.

Zasady sanitarne:
1. W Galerii obowiązuje nakaz utrzymywania przez zwiedzających odpowiedniego dystansu społecznego
2. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przez zwiedzających
3. Zwiedzającym zapewnia się możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do Klubu, możliwość dezynfekcji rąk w łazienkach na parterze i I piętrze
4. Powierzchnie dotykowe w tym klamki, włączniki światła, poręcze są regularnie dezynfekowane.
5. Przy wejściach do budynku Klubu przygotowano oddzielne pojemniki na zużyte rękawiczki i maski

Gdzie

Galeria Żak .

Kiedy

15.10.2021 - 31.10.2021

Bilety

Wstęp wolny

Dziś

..

Aleksandra Kołwzan - Garczyńska

Cisza zobrazowana

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

PLEASURE

r. Ninja Thyberg / Szwecja, Holandia / 2021 / 105 min.

  • logo