Aida / Quo Vadis Aïda

  • foto: materiały prasowe

Kino Studyjne Żak

Ten film jest torturą dla nerwów, poczucia moralności, sprawiedliwości i elementarnej potrzeby bezpieczeństwa. Jest jak wyjątkowo bolesna szczepionka na zło, nienawiść i ksenofobię. Jest więc potrzebniejszy niż lek na koronawirusa. „Aida” jest pierwszym tak donośnym głosem kultury w sprawie masakry w Srebrenicy. Opowiadana w tonie rzeczowym, wręcz zimno sprawozdawczym. I właśnie dzięki temu tak mocno działa.

 

Aida / Quo Vadis Aïda? / r. Jasmila Žbanić (Grbavica, Jej droga) / Bośnia i Hercegowina / 2020 / Nagroda Specjalna – Nagroda Briana oraz Nagroda Katolickiej Organizacji Kinematografii i Sztuki Audiowizualnej na MFF w Wenecji’20 / 104 min.

 

Zbanić skwapliwie trzyma się faktów, jedynie – o czym informuje na początku filmu – dla potrzeb filmu zmieniła kilka nazwisk oraz udramatyzowała parę dialogów i wydarzeń. Cała reszta przypomina zapis relacji z miejsca zbrodni. Bo tym „Aida” w gruncie rzeczy jest. Reżyserka stara się nie podkręcać emocji, nie szuka dodatkowych tragedii, nie manipuluje formą – stara się utrzymać chłodny, sprawozdawczy ton. Ta historia niczego więcej nie potrzebuje.

Mimo rzeczowego tonu, film ma swoja bohaterkę, której spojrzenie na wydarzenia subiektywizują przekaz. To tytułowa Aida – nauczycielka angielskiego ze srebrenickiej szkoły. Pracuje jako tłumaczka przy ONZ, które stacjonuje w mieście, będącym  jej specjalną strefą. Ta opieka zjednoczonych państw miała być gwarantem bezpieczeństwa. Okazało się jednak, że kolejne zapewnienia były tylko słowami, a stawiane ultimatum stronie serbskiej, nie mogły być egzekwowane z powodu oporu generalnego dowództwa. Gdy serbska armia weszła do miasta, jedyne co zaoferowali to obóz dla ludności cywilnej, w której i tak nie było miejsca dla wszystkich.  

To właśnie oczami tej kobiety przyglądamy się wydarzeniom z bazy. (…)

W ten sposób Zbanić stworzyła jeden z najbardziej przerażających filmów ostatnich lat – choć nie znajdziemy w nim żadnych szokujących czy brutalny scen. Wszystkie emocje kotłują się z powodu bezczelności dowódców wojsk serbskich i bezradności żołnierzy ONZ, których działania były wprost skandaliczne. Do tego stopnia, że wydają się całkowicie nieprawdopodobne – podobnie zresztą, jak zbrodnicze wyrachowanie odpowiedzialnego za dokonanie masakry Mladicia.

„Aida” to oskarżenie ONZ-u, to krzyk rozpaczy, to upomnienie się o ofiary, to dokumentalny zapis zbrodni, który ma uwiecznić na kartach historii żywą pamięć o wydarzeniach – największego ludobójstwa od czasu II wojny światowej.

Michał Piepiórka / blizejekranu.pl

 

Seanse w Kinie Żak są realizowane zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami pandemicznymi.

Karty Klubowe 2020 zachowują ważność do 31 grudnia 2021 roku.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa na terenie klubu jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. 

Środki bezpieczeństwa: w strefach dla publiczności są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu oraz pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu.

Kiedy

17.09.2021 - 19.09.2021 | g. 16:20

17.09.2021 - 19.09.2021 | g. 20:30

20.09.2021 - 23.09.2021 | g. 20:10

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na wydarzenie należy opłacić i odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dane wydarzenie. Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na wydarzeniach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane.

Dziś

..

Joanna Rusinek

Miłość w czasach zarazy

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

Aida / Quo Vadis Aïda

r. Jasmila Žbanić / / Bośnia i Hercegowina / 2020 / / 104 min.

..

A-ha / A-ha. The Movie

r. Thomas Robsahm / dokument / Norwegia / 2021 / 109 min.

..

Jacaszek / Radosław Kurzeja

11. Dni Muzyki Nowej

Przyjaciele

  • logo
  • logo
  • logo
  • logo