69

PC Drama / 14.12.2020 - transmisja online

  • Jarosław Tumidajski foto: Dominik Werner
  • Katarzyna Dąbrowska foto: Rafał Masłow
  • Robert Ninkiewicz foto: Dariusz Senkowski / materiały Teatru Wybrzeże

autor: Igor Bauersima | tłumaczenie: Karolina Bikont | reżyseria: Jarosław Tumidajski | obsada: Katarzyna Dąbrowska i Robert Ninkiewicz

 

Bezpłatna transmisja czytania na żywo na facebooku PC Dramy od godziny 19.00. Materiał po zakończeniu transmisji będzie dostępny tylko przez godzinę.

 

Kobieta zamieszcza w internecie ogłoszenie o treści „Poszukuję mężczyzny do jedzenia”. Na anons dopowiada Mężczyzna. Rozmawiają na czacie, w końcu umawiają się w ustronnym miejscu na skraju lasu. W  jasnym celu: Mężczyzna chce zostać zabity i zjedzony, a Kobieta chce zabić i zjeść Mężczyznę.
Igor Bauersima, urodzony w Pradze współczesny autor szwajcarski, zadaje w swojej sztuce prowokacyjne pytanie: jeśli dwoje dorosłych, poczytalnych ludzi świadomie umawia się na coś, to czy mamy do czynienia ze zbrodnią? W szerszej perspektywie „69” opowiada o granicach ludzkiej wolności, o możliwości decydowania o własnym ciele i życiu. W pewnym momencie Kobieta pyta: „Czy istnieją jakiekolwiek zasady moralne, według których nie mamy prawa rozporządzać naszym życiem, choć jest naszą własnością? A może nasze życie nie należy do nas? W takim razie do kogo? Do naszych rodziców? Do społeczeństwa? Do państwa? Do kościoła? Do Boga? Czyżby kwestię życia i śmierci rozstrzygała jakaś wyższa instancja? Gdzie postawimy granicę? Za co w takim razie wolno wziąć odpowiedzialność jednostce, jeśli nie za siebie?”.
Autor pozostawia sporą swobodę reżyserom swojej sztuki: trzy akty „69” można wystawić w różnej kolejności, co sprawi, że wymowa tekstu będzie odmienna. Dodatkowo Bauersima sugeruje rozdanie widzom spektaklu ankiety z pytaniem „Pewna kobieta poszukiwała mężczyzny, który chciałby dać się zjeść. Taki mężczyzna zgłosił się do niej. Doszli do porozumienia. mężczyzna przyjechał w umówione miejsce, kobieta zabiła go i zjadła. Czy kobieta jest winna?", a wyniki głosowania publiczności mają zostać zaprezentowane w trakcie przebiegu przedstawienia.

„69” wyreżyseruje Jarosław Tumidajski, artysta świetnie znany trójmiejskiej publiczności. Studiował on teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest absolwentem reżyserii krakowskiej szkoły teatralnej. Debiutował w 2004 roku „Nocnym autobusem” Michała Walczaka. W Trójmieście zrealizował „Świętą Joannę szlachtuzów” Bertolta Brechta w Teatr Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni (2008) oraz szereg przedstawień w Teatrze Wybrzeże: „G®upę Laokoona” Tadeusza Różewicza (2007), „Onych” Stanisława Ignacego Witkiewicza (2008), „Pana Tadeusza” wg Adama Mickiewicza (2011), „Kreację” Ireneusza Iredyńskiego (2016), „Niezwyciężonego” Torbena Bettsa (2019) oraz „Żabusię” Gabrieli Zapolskiej (2020). Jest trzykrotnym zdobywcą Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego – za reżyserię „G®upy Laokoona” (2008), „Onych” i „Świętej Joanny szlachtuzów” (2009) oraz „Kreacji” (2017). „Kreacja” otrzymała także Honorową Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla spektaklu roku. W ramach PC Dramy przygotował w 2017 roku czytanie „Trójkąta” Jensa Roselta.

Gdzie

Bezpłatna transmisja czytania na żywo na facebooku PC Dramy

Kiedy

30.11.2020 | g. 19:00

Dziś

..

MUSTANG

pokazy filmu online

  • logo
  • logo
  • logo
  • logo
  • logo
  • logo