„Noc Helvera"

PC Drama

NOC HELVERA

autor: Ingmar Villqist | reżyseria: Piotr Jankowski | obsada: Marta Kalmus-Jankowska, Paweł Tomaszewski | licencja: ZAiKS | prowadzenie dyskusji: Weronika Łucyk
 

Akcja sztuki rozgrywa się w ciągu jednej nocy. Karla i jej syn Helver, choć oboje chcą w życiu bliskości i zrozumienia, stale zadają sobie ból. Syn niedawno wrócił do domu – brał udział w pogromach i demonstracjach przeciwko „ścierwusom”. Kim są? Jaka grupa polityczna chce ich eksterminacji? Tego nie wiadomo. Młody Helver jest jednak pod dużym wpływem tej siły, bezrefleksyjnie podąża wytyczaną przez nią drogę ideologiczną. Zaczyna uczyć matkę musztry, jest dla niej bardzo okrutny… Mimo że kobieta początkowo wierzy, że syn robi wszystko dla jej dobra, wkrótce sama postanawia przejąć nad nim kontrolę…

Piotr Jankowski – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jego rola dyplomowa to Szalimow w „Letnikach” (reż. Krystian Lupa). Był aktorem Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie wystąpił w „Nocy listopadowej” Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego i „Na czworakach” Różewicza w reżyserii Kazimierza Kutza, a także Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zagrał również w „Burzy” Szekspira w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Nagradzany za swoje role teatralne m.in. w spektaklach „Spalenie matki” (reż. Michał Kotański) oraz „Mewa” (reż. Grzegorz Wiśniewski). Zagrał m.in. w filmie Małgorzaty Szumowskiej „Szczęśliwy człowiek”, a także w serialach telewizyjnych „Barwy szczęścia” i „Twarzą w twarz”. Jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie razem z żoną Martą jest w trakcie przygotowań polskiej prapremiery sztuki Mariusa von Mayenburga „Konsternacje” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza na otwarcie Konsulatu Kultury w Gdyni.

Marta Kalmus-Jankowska – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1992 ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w 1991 roku w „Weselu” w reż. A. Wajdy w Starym Teatrze w Krakowie. W latach 1992–1997 roku była aktorką Starego Teatru w Krakowie. W latach 1997–2012 była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jest inicjatorką i gospodarzem Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku. Gra także w telewizyjnym serialu obyczajowym „Na Wspólnej”, nadawanym przez telewizję TVN. Jest wykładowcą na wydziale wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie razem z mężem Piotrem jest w trakcie przygotowań polskiej prapremiery sztuki Mariusa von Mayenburga „Konsternacje” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza na otwarcie Konsulatu Kultury w Gdyni.

Paweł Tomaszewski – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Współpracował z wieloma instytucjami – m.in. Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku oraz Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Szerszej publiczności znany ze swoich ról w filmach, m.in. „Amoku” (reż. Kasia Adamik), „Zgodzie” (reż. Maciej Sobieszczański) czy „Wymyku” (reż. Greg Zgliński), a także serialach, m.in. w „Artystach”. Obecnie gra w „Królu” (na podstawie powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Moniki Strzępki w warszawskim Teatrze Polskim.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

18.06.2018 | g. 19:00

Bilety

Bez zniżek
20,-

Karta do Kultury*
15,-

Studenci, uczniowie, seniorzy*
10,-

Karta Dużej Rodziny*
5,-

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane) • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dane przedstawienie • Liczba biletów w danej puli limitowana • Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie • Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane • W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych • Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.