Mikołaj Harmoza

TEST

3.03.2016 • 3.04.2016

Malarstwo Mikołaja Harmozy jest nie tylko gestem i grubą fakturą tworzącą intrygujące abstrakcyjne struktury, ale i eksperymentem społecznym.

Na wystawie w Klubie Żak, Harmoza przeprowadzi test na odbiorcach sztuki polegający na tym, że widzowie będą mogli dokończyć malowanie trzech zaprezentowanych obrazów. Artysta nie zdradzi, który z danych obrazów jest skończonym dziełem. Odbiorcy będą mieli możliwość wyboru malowania obrazów, co jest zmierzeniem się z malarstwem, przekroczeniem granicy uświęconego gotowego artefaktu. Powstaje pytanie o to czy percepcja artysty pokrywa się z tym, co rejestrują inni? Zwłaszcza, że wśród odbiorców nie będą obecni tylko ludzie sztuki.

Harmoza nawiązuje w tym interaktywnym działaniu do tradycji malarstwa. Słowo wernisaż (z j.francuskiego vernissage- czyli kładzenie werniksu) związane było z uroczystym kładzeniem werniksu na obraz w pracowni artysty.

Harmoza przedstawia  swoją twórczość w takich środowiskach, które zwykle nie są zainteresowane sztuką współczesną, bądź w jakiś sposób są wykluczeni z kręgu odbiorców sztuki czy malarstwa współczesnego. Projekt ma charakter autokreacyjny,  a jego idea rozwija się wraz z tym, co powstaje w jego ramach.

Dr Mikołaj Amadeusz Harmoza - urodzony w 1973 roku. Malarz i rysownik. W 1999 z wyróżnieniem obronił pracę dyplomową. Po studiach odbył podróże artystyczne po Europie prezentując swoją twórczość. Uczestnik wielu wystaw. Od 2002 roku pracuje w ASP w Gdańsku – prowadzi Pracownię Rysunku dla kierunków projektowych. Od 2003 roku swoje prace układa w cykle tematyczne, m.in.: Ściany maja uszy (2003–2008), Portrety domniemane (2003), Wąs polski (2005–2008), Pars pro toto (2011), Okolice Portretu (2012–2013), Portrety hipotetyczne (2013).

Wystawy aranżuje często w kontekście społecznym, bądź stają się one częścia heppeningu. Aktualnie realizuje autorski projekt o nazwie Galeriuj oraz promuje aktywność wystawiennicza zwana przez niego galeringiem.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

03.03.2016 - 03.04.2016 | g. 09:00 - 21:00

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Rezerwacje można opłacić przelewem po uzgodnieniu z pracownikiem kasy • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Wernisaż odbędzie się 3 marca 2016
o godzinie 19:00