O Klubie Żak

Klub Żak jest jednym z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. Powstał w 1957 roku jako Klub Studentów Wybrzeża Żak. Właśnie temu miejscu Zbyszek Cybulski i Bogumił Kobiela wraz z gronem wspaniałych przyjaciół działających w studenckich teatrzykach dali swój talent, inwencję i sławę. Od 1991 roku Klub Żak z inicjatywy władz miasta funkcjonuje w ramach nowej formuły - jako miejska instytucja kultury, nadal czerpiąc z dziedzictwa oraz doświadczeń przeszłych pokoleń żakowców.

Klub Żak to wielkomiejskie centrum kultury, nowoczesny Arthouse prowadzący pod jednym dachem działalność muzyczną, teatralną, filmową oraz wystawienniczą, organizujący przeglądy filmowe, koncerty, imprezy muzyczne, przedstawienia, warsztaty teatralne, taneczne, wystawy i szereg projektów, które zachęcają nie tylko młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Trójmiasta. 

Mając to wszystko, klub realizuje program kulturalny na wysokim poziomie i wyraźnie sprofilowany: kino europejskie, azjatyckie i latynoamerykańskie, muzyka jazzowa i szeroko pojęta muzyka alternatywna oraz najróżniejsze fuzje tych gatunków, teatr tańca, butoh, polska awangarda. To właśnie ta wyrazistość procentuje znakomitą frekwencją. „Okrętami flagowymi” klubu są Międzynarodowy Festiwal Jazz Jantar i Gdański Festiwal Tańca (dawniej: Gdańska Korporacja Tańca). „Polska The Times - Dziennik Bałtycki” (6.11.2007) pisał: ostatnie pięćdziesiąt lat kultury w Trójmieście bardzo trudno wyobrazić sobie bez Klubu Żak (...) Żak jest wciąż klubem przez duże K (...). Podobnie jak kiedyś unika kiczu i łatwizny. Stawia na kulturę ze znakiem jakości.

Na frekwencyjny sukces Klubu Żak pracują także: niebanalna, nowoczesna i funkcjonalna architektura, doskonała lokalizacja (przy głównej arterii Trójmiasta, w środku dynamicznie rozwijającego się Wrzeszcza, wyrastającego na centrum Gdańska). Przez klub codziennie przewija się od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Poza działalnością kulturalną i edukacyjną Klub Żak prowadzi działalność gastronomiczną i biuro kwater studenckich.

Od listopada 2001 roku dzieje się to w nowym budynku Żaka, zlokalizowanym na granicy Wrzeszcza i Oliwy. Budynek jest całkowicie dostępny dla niepełnosprawnych. Powierzchnia Klubu Żak to prawie 1.400 metrów kwadratowych, obejmujących:

Kino Studyjne Żak

Kino (148 miejsc) o charakterze studyjnym, prowadzone przez jeden z najstarszych polskich DKF-ów.Jedyne kino w Trójmieście, gdzie można poznać historię kina opowiedzianą czarno-białymi obrazami.

Sala Suwnicowa

Duża sala koncertowo-teatralna nazywaną Suwnicową (200 miejsc siedzących lub 600 miejsc stojących), w której przez cały rok, dzień po dniu odbywają się koncerty, prezentowane są spektakle teatrów off-owych, polskich i zagranicznych (znakiem firmowym Klubu Żak są artyści z Japonii prezentujący różne odmiany teatrów tańca), warsztaty teatralne, próby teatrów, kursy tańca, wykłady, spotkania.

Galeria Klubu Żak

Galeria jest niewątpliwie najpiękniejszym pomieszczeniem w Klubie Żak (mieści się w szklanej piramidzie), specjalizuje się w prezentacji prac studentów oraz absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Kawiarnia Klubu Żak

Kawiarnia (100 miejsc), którą Klub Żak prowadzi sam, jest oblegana wieczorami i to nie tylko w dj-skie piątki oraz soboty. Słynie z dobrej, prostej kuchni.