O Klubie Żak

Klub Żak jest jednym z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. Powstał w 1957 roku jako Klub Studentów Wybrzeża Żak. Do 1991 roku KSW Żak był klubem studenckim działającym pod szyldem Zrzeszenia Studentów Polskich, od kwietnia 1991 Klub Żak funkcjonuje w ramach nowej formuły - jako samorządowa instytucja kultury.

Od 2001 roku Klub Żak ma swoją siedzibę we Wrzeszczu, w adaptowanej na jego potrzeby starej zajezdni tramwajowej. Dzisiaj to centrum kultury prowadzące pod jednym dachem działalność muzyczną, teatralną, filmową oraz wystawienniczą, organizujące przeglądy filmowe, koncerty, imprezy muzyczne, warsztaty teatralne, taneczne, wystawy, prezentujące teatry tańca i współczesne teksty dramaturgiczne, które zachęcają mieszkanki  i mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni do uczestnictwa w życiu kulturalnym Trójmiasta. 
  
Rocznie przez Klub Żak przewija od 70 do 90 tys. uczestników wydarzeń muzycznych, teatralnych, wystaw, fanów kina, dzieci i młodzieży uczestniczących w edukacji filmowej, a także gości Kawiarni Żak. Kino liczy 148 miejsc, posiada nowoczesny projektor cyfrowy, ale także dwa klasyczne projektory na taśmę filmową 35 mm. W Sali Suwnicowej wyposażonej w nowoczesny system nagłośnieniowy, multimedia i światła sceniczne możemy ustawiać widownię w różnych konfiguracjach: od teatralnej na 80-100 miejsc po koncertową na 220 miejsc siedzących lub 550 bez krzeseł. Doskonała lokalizacja, przy głównej arterii Trójmiasta, w środku dynamicznie rozwijającego się Wrzeszcza, pozwala dotrzeć do Klubu każdym środkiem komunikacji publicznej – obok Klubu są przystanki tramwajowe, autobusowe i eskaemki.

Nasze strony internetowe to: klubzak.com.pl; jazzjantar.pl; gdanskifestiwaltanca.pl; tickets.klubzak.com.pl (sklep internetowy). Do mediów społecznościowych zapraszamy na strony Klubu Żak (Fb i Instagram), Festiwalu Jazz Jantar (Fb i Instagram), Gdańskiego Festiwalu Tańca, Dni Muzyki Nowej, Galerii Żak i PC Dramy. Na naszym kanale YouTube zamieszczamy zarejestrowane koncerty i inne wydarzenia.

Rocznie w Klubie Żak odbywa się powyżej 1000 seansów filmowych, koncertów, przedstawień, wystaw i innych wydarzeń. Codziennie działa Kino Studyjne Żak, Galeria Żak i Kawiarnia Żak, a w weekendy organizowane są wydarzenia muzyczne i teatralne. „Okrętami flagowymi” Klubu są międzynarodowe festiwale: Dni Muzyki Nowej Festiwal Jazz Jantar, Gdański Festiwal Tańca.

Kino Studyjne Żak

Kino Żak od początku swojej działalności, zainaugurowanej w 1956 roku, stawia na filmy nietuzinkowe, autorskie, społecznie zaangażowane, nowatorskie pod względem estetycznym i reprezentujące niszowe kinematografie. W Żaku zobaczysz zarówno dzieła nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach, jak i poznasz klasykę kina, do której chętnie wracamy w ramach pojedynczych projekcji lub organizowanych cyklicznie filmowych przeglądów. Nasz repertuar znajdziecie na tej stronie w zakładce Kino oraz w zakładce Wydarzenia na Facebook.com/KlubZak.

Kino Studyjne Żak marzec 2017 r. foto Paweł Wyszomirski

Dni Muzyki Nowej

"Muzyka powstała wolna i wolność jest jej przeznaczeniem" - takie przekonanie w Szkicu Nowej Estetyki Muzycznej zapisał Ferruccio Busoni, a idea festiwalu Dni Muzyki Nowej to realizowanie tej myśli, przedstawianie artystów oraz artystek, którym bliskie jest przełamywanie gatunkowych czy tonalnych ograniczeń. Z jednej strony prezentujemy poszukującą muzykę eksperymentalną i awangardę eksplorującą niszowe podejścia do kompozycji oraz improwizacji, z drugiej również muzykę o bardziej regularnych strukturach, ale odznaczającą się odważnym podejściem i świadomym manipulowaniem schematami. Pokazujemy bezpośrednich kontynuatorów i kontynuatorki podejścia Arnolda Schönberga albo Johna Cage'a, ale także patrzymy w przyszłość i przedstawiamy twórczość pełnymi garściami czerpiącą z najnowszych technologii. W przeszłości na Dniach Muzyki Nowej występowali między innymi Hildur Gudnadóttir, Nils Frahm, Resina, Ólafur Arnalds, Jóhann Jóhannsson, Kevin Richard Martin, Wolfgang Voigt (Gas), Hauschka, Kronos Quartet, Kwartet Śląski czy Wim Mertens. 

Sudan Alcorn Dni Muzyki Nowej styczeń 2018 foto Paweł Wyszomirski

Festiwal Jazz Jantar

Festiwal Jazz Jantar narodził się w latach 70-tych w Klubie Studentów Wybrzeża Żak i z krótkimi przerwami jest realizowany do dziś. Od 2010 roku Festiwal skupia się na nowych zjawiskach, co pozwala publiczności na wyrobienie sobie opinii o najnowszych trendach w jazzie. Program Festiwalu jest ceniony za wyrazisty program, otwarty na nowości, a Festiwal przez lata z reaktywowanej lokalnej imprezy z tradycjami, wspiął się do piątki najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Nominowany do Fryderyka za 2018, daje silne wparcie polskim muzykom. Popularyzowanie jazzu poprzez atrakcyjny i bogaty program, prezentujący z jednej strony klasykę, a z drugiej twórców poszukujących to najważniejsze cechy Festiwalu. W ciągu ostatnich lat na Festiwalu wystąpili m.in.: Ambrose Akinmusire, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cecile McLorin Salvant, Christian Scott, Craig Taborn,  Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson, Gary Peacock, Helen Sung, Jack DeJohnette, Jamie Branch,  James Carter, James Brandon Lewis, Jason Moran, Joe Lovano,  John McLaughlin, Joshua Redman, Mary Halvorson, Nils Petter Molvaer, Ravi Coltrane, Robert Glasper, Ron Carter, Rudresh Mahanthappa, Shabaka Hutchings, Terence Blanchard, Tomasz Stańko, Vijay Iyer, a także Maciej Obara, Emil Miszk, Marek Napiórkowski, Henryk Miskiewicz, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko, Franciszek Pospieszalski, Adam Pierończyk.

Nils Petter Molvaer Festiwal Jazz Jantar październik 2021 foto Łukasz Głowala

Gdański Festiwal Tańca

Gdański Festiwal Tańca to jeden z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce. Na całoroczny program składają się prezentacje lokalnych oraz polskich artystek i artystów,  rezydencje pod okiem uznanych autorytetów zakończone spektaklami premierowymi. Latem sprowadza do Gdańska tancerzy z całego świata na konkurs Solo Dance Contest i pokazy najciekawszych teatrów z zagranicy. Festiwal to spotkania, emocje, artystyczny dyskurs i wymiana idei, pomysłów i doświadczeń.

Shang Chi Sun Gdaśski Festiwal Tańca lipiec 2012 foto Paweł Wyszomirski

Galeria Żak

Galeria Klubu Żak znajdująca się w charakterystycznej szklanej piramidzie promuje przede wszystkim lokalną, trójmiejską scenę artystyczną przybliżając sylwetki absolwentek i absolwentów ASP, integrując artystów, krytyków, kuratorów, zwykłych przechodniów, flaneurów, dzieci i młodzież, seniorów, studentów, wszystkich zainteresowanych. Galeria spełnia się w roli miejsca wielu debiutów w dziedzinie sztuk wizualnych.

Wystawa prac Joanny Rusinek Galeria Żak wrzesień 2021 foto Tomasz Cieślikowski

PC Drama

Projekt PC Drama, czyli "cykl performatywnych czytań dramatu współczesnego" (nazwa projektu jest skrótem od tego zwrotu), organizowany jest w Klubie Żak nieprzerwanie od 2010 roku. Głównym celem projektu jest prezentacja i popularyzacja dramaturgii najnowszej, tekstów powstałych w ciągu ostatnich paru lat, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Staramy się przybliżać publiczności nowe trendy i zjawiska w dramaturgii współczesnej; wyszukiwać ambitne, nowatorskie i wartościowe artystycznie sztuki, poruszające istotne problemy dzisiejszego świata, rzadko grane w Polsce; najchętniej prapremierowe. Każdemu z czytań towarzyszy panel dyskusyjny, moderowany przez specjalistę związanego z teatrem, z udziałem realizatorów czytania, autorów i tłumaczy, aktywizujący do rozmowy publiczność.

Edukacja filmowa

We współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty organizujemy spotkania Nowych  Horyzonty Edukacji Filmowej,  projekt wartościowych zajęć w kinie i o kinie. Zapraszamy do udziału klasy z wychowawcami, koła zainteresowań z opiekunami, a także wszystkie osoby, które chcą poszerzać swoją wiedzę o filmie. Nasza oferta jest zróżnicowana i skierowana do wszystkich grup wiekowych – przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każde spotkanie to nie tylko pokaz filmu, ale również multimedialna prelekcja oraz dyskusja, w której mogą wypowiedzieć się wszyscy uczestnicy.

Kino studyjne Żak foto Jan Rusek

Kawiarnia Klubu Żak

Kawiarnia Żak (100 miejsc, latem powiększona o ogródek), którą Klub Żak prowadzi sam, proponuje dobrą, prostą kuchnię (lunch od g.13.00), strefy relaksu: kanapy, książki, gazety, wi-fi, gry, stół do ping-ponga, w piątki i soboty od g.21.00 imprezy DJ’skie (wstęp wolny). 
Szukasz miejsca na swoją imprezę, masz urodziny? - Kawiarnia Żak to idealna miejscówka dla Ciebie.

Kawiarnia Żak marzec 2017 foto Paweł Wyszomirski