SEBASTIAN ZAWADZKI & NEOQUARTET / LUTON

SEBASTIAN ZAWADZKI & NEOQUARTET  / Songs about Time / premiera

Sebastian Zawadzki – piano / Karolina Piątkowska–Nowicka - I violin / Paweł Kapica - II violin / Michał Markiewicz – viola / Krzysztof Pawłowski - cello

LUTON / Black Box Animals / pierwszy raz w Polsce
Roberto P. Siguera – piano, electronics / Attilio Novellino - electronics

„Songs about Time” zawiera kompozycje na kwartet smyczkowy, fortepian, pianino i elektronikę, utrzymane w minimalistycznej, tonalnej konwencji. Jak mówi Sebastian Zawadzki: „W utworach dominuje spokój, przestrzeń, medytacja.”

Sebastian Zawadzki, kompozytor, pianista, dyrygent. Inspiruje się muzyką klasyczną, elektroniczną i jazzową. Absolwent Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze i Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego pierwszy minimalistyczny solowy album „Luminescence" (2014) został zauważony przez krytyków (zaprezentował go na Festiwalu Jazz Jantar w 2015 r.).

W 2018 roku wydał album „Norn” na kwartet smyczkowy, fortepian i syntezatory modułowe oraz „Songs about Time” z udziałem polskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet, duetu wokalnego The Art of Escapism. Jest także autorem muzyki do filmów. Krótki film Sicilly Luny „Nu vandrer livet” miał swoją premierę na festiwalu filmowym w Cannes w 2016 roku.

 

NeoQuartet - kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki najnowszej, za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec. NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke, Pendereckiego, posiada także w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia. W styczniu 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu wydana przez wytwórnię DUX. Na krążku znalazły się utwory różnorodne stylistycznie, począwszy od eklektycznego kwartetu Lasonia, przez sonorystyczny „Floral Fairy” Hosokawy, aż po minimalistyczny „Streepjes” Janssena. Dwa spośród pięciu nagranych utworów to kompozycje dedykowane zespołowi (Stulgińska, Czerniewicz). Płyta NeoQuartet spotkała się z dużym uznaniem odbiorców, zespół został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii debiut fonograficzny roku. W roku 2014 zespół wydał trzy albumy wysoko ocenione przez krytyków: z muzyką Joanny Bruzdowicz (wraz ze śpiewaczką  Lilianą Górską i pianistą Tomaszem Joczem); monograficzny album amerykańskiej kompozytorki Dosi Mckay (Gavia Music), oraz 5 kwartetów smyczkowych Aleksandra Kościowa. NeoQuartet jest organizatorem festiwalu NeoArte – Spektrum Muzyki Nowej, którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2012. Impreza odbywa się w Gdańsku i corocznie patronuje jej wybitny kompozytor.

 

LUTON

Ten włoski duet rozpoczął działalność zaledwie rok temu, a już zdołał przyciągnąć uwagę krytyków. O ich pierwszym albumie - "Black Box Animals" - w recenzji kanadyjskiego magazynu Exclaim! można przeczytać: "To odważny, fascynujący debiut, który koniecznie powinni usłyszeć fani tego rodzaju smutnego piękna i przerażającej grozy, jaki można znaleźć w ścieżkach dźwiękowych Clinta Mansella czy Bena Frosta".

Roberto P. Siguera i Attilio Novellino doświadczenie kompozytorskie zdobywali przede wszystkim tworząc muzykę do teatru i tańca, a materiał na "Black Box Animals" powstawał w kilku miastach europejskich (między innymi w Sztokholmie, Manchesterze i Monachium), co zaowocowało albumem jednocześnie doskonale wpisującym się w brzmienie kojarzone z Nową Muzyką, a także świeżym i odstającym od schematów.

LUTON wykorzystuje bogactwo dźwiękowych eksploracji, osadzając je w przestrzeni pomiędzy mrocznymi i mglistymi dźwiękami, minimalizmem a wyczuciem współczesnej muzyki klasycznej. Ich brzmienie jest melancholijne i pełne emocji, co jeszcze lepiej sprawdza się w bezpośredniej konfrontacji z publicznością. W Polsce duet wystąpi po raz pierwszy na festiwalu Dni Muzyki Nowej.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

31.01.2019 | g. 19:00

Dziś

..

Małe szczęścia • Le bonheur des uns…

r. Daniel Cohen • Belgia, Francja • 2020 • 100'

..

Ema

r. Pablo Larraín • Chile • 2019 • 102'