UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW

autor i reżyser: Igor Gorzkowski | wykonanie: Michalina Łabacz (Teatr Narodowy), Anna Gajewska (Teatr Dramatyczny), Grzegorz Damięcki (Teatrem Ateneum), Sławomir Grzymkowski (Teatr Dramatyczny), Bartosz Mazur (Teatr Soho) | prowadzenie dyskusji: Mirella Wąsiewicz

Bohaterowie sztuki to cztery osoby, które urodziły się w różnych dekadach. Jest jedna rzecz, która ich łączy – postanowili świadomie zrezygnować z życia w metropolii. A może już nie mieli na to siły albo odwagi? Relacje między nimi są niejasne, tajemnicze. Spotykamy ich w starym, osobliwym, ale jednocześnie urzekającym domu położonym na odludziu. Wszyscy, którzy tam przyjeżdżają, odwlekają swój wyjazd o kolejne dni, tygodnie, a następnie miesiące, jakby byli zaczarowani atmosferą miejsca.  Podobnie jest z młodą dziewczyną o imieniu Maja, która teoretycznie przyjeżdża tam tylko na pogrzeb Aliny, właścicielki domu. Czy kiedykolwiek uda jej się stamtąd wyjechać?

IGOR GORZKOWSKI – reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, niezależnego teatru działającego w Warszawie od 1988 roku, w którym zrealizował wiele swoich przedstawień. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Jako jeden z pierwszych w Polsce skojarzył dynamicznie rozwijającą się kulturę klubową z działaniami teatralnymi. Premiera jego spektaklu „Absolutnie Off Show” w 2003 roku dała początek poszukiwania nowych przestrzeni dla teatru. W roku 2009 reżyserował w Teatrze Narodowym w Warszawie „Polowanie na łosia” Michała Walczaka. W roku 2010 debiutował w teatrze operowym reżyserując „O Genowefie” Roberta Schumanna w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2011 roku otrzymał nominację do prestiżowej nagrody teatralnej Feliksy Warszawskie za reżyserię spektaklu „Starucha” wg opowiadań Daniła Charmsa zrealizowanego w warszawskim Teatrze Ochoty. Autorski teatr Gorzkowskiego ma formę kameralną zakładającą niemal intymny kontakt między aktorem a widzem. Jest to teatr oszczędny, oczyszczony z inscenizacyjnych fajerwerków. Reżyser wraz ze swoim zespołem wypracował autorską metodę pracy inspirowaną rosyjską tradycją teatralną. Zrealizował kilka uznanych spektakli wg własnych teatralnych adaptacji, między innymi: „Spacerowicz” wg Roberta Walsera 2007, „Żółta strzała” wg Wiktora Pielewina 2008, „Trip 71” wg Huntera S. Thompsona 2009.

ANNA GAJEWSKA – aktorka. Absolwentka  Akademii Teatralnej  w  Warszawie. Otrzymała wyróżnienie za rolę Heleny w przedstawieniu  dyplomowym „Fragmenty z Szekspira” podczas XVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutowała na scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie. Współpracowała również z  teatrami Nowym, Rampa i Syrena w Warszawie oraz z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia. Związana ze Studiem Teatralnym Koło, w którym można ją zobaczyć m.in. w „Muminkach” i „Hydrauliku” Igora Gorzkowskiego. Występowała w cyklu oper radiowych w reż. A. Seniuk z muzyką M. Małeckiego (była m.in  Balladyną w „Balladynie” J. Słowackiego). Autorka scenariusza i reżyser filmu „Warszawiacy” - dokumentu o warszawskiej społeczności Wietnamczyków  zrealizowanego przez Fundację Sztuki „Arteria”. (źródło: teatrdramatyczny.pl)

GRZEGORZ DAMIĘCKI – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 1991 roku związany z Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, gdzie stworzył wiele doskonale przyjętych ról w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Agnieszkę Glińską, Izabellę Cywińską, Krzysztofa Zaleskiego, Waldemara Śmigasiewicza, Marka Koterskiego. Za rolę w spektaklu „Album rodzinny” otrzymał w 2007 nagrodę Feliks Warszawski za najlepszą rolę drugoplanową. Posiada bardzo bogaty dorobek ról w spektaklach Teatru Telewizji, pojawia się również w serialach, zagrał m.in. w „Pakcie”, „Czasie honoru”, „Nielegalnych”, „Szóstce”, „Belfrze”. Na dużym ekranie można go było zobaczyć m.in. w filmach Jana Jakuba Kolskiego: „Jasminum” (2006), „Pornografia” (2003), „Daleko od okna” (2000) czy Andrzeja Barańskiego „Horror w wesołych bagniskach” (1996). W ostatnich latach zagrał w dobrze przyjętym przez publiczność „Ataku paniki” Pawła Maślony oraz w komedii Bartłomieja Ignaciuka „Podatek od miłości”. Bardzo chętnie podejmuje współpracę z Teatrem Polskiego Radia, dorobek jego ról w słuchowiskach radiowego teatru słowa jest imponujący. W 2011 roku na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” otrzymał honorowe wyróżnienie aktorskie za rolę Pana Lebrun w spektaklu Teatru Telewizji „Napis” w reżyserii Wojciecha Nowaka.

SŁAWOMIR GRZYMKOWSKI – aktor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1993). Współpracuje z niezależnymi twórcami i grupami teatralnymi, m.in. ze Studiem Teatralnym KOŁO (Taksówka, 2005; Sandman, 2006; Ukryj mnie w gałęziach drzew, 2008; Żółta strzała, 2008),  Dariuszem Gajewskim (Skórzana maska, 1999; filmy: alaRM, 2002; Warszawa, 2003), Jackiem Papisem (Polowanie na Żmirłacza, 2002; Sweeney Agonistes, 2003; Waszenasze miasto, 2004). W Teatrze Telewizji współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą (Bigda idzie, 1999), Janem Englertem (Kordian, 1994), Piotrem Cieplakiem (Człowiek, który był czwartkiem, 1997), Agnieszką Glińską (Heloiza i Abelard, 1997; Bambuko, 1998). Aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie od 1994 roku. (źródło: teatrdramatyczny.pl)

MICHALINA ŁABACZ – od 2017 roku w zespole Teatru Narodowego. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (2018). Współpracowała z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Wielokrotnie nagrodzona za rolę Zosi Głowackiej-Skiby w filmie „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego: nagrodą w kategorii „Najlepszy debiut aktorski” na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Złotym Szczeniakiem – nagrodą za najlepszą pierwszoplanową kobiecą kreację aktorską na 5. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu (2016), nagrodą za najlepszą rolę kobiecą na Waterloo Historical Film Festival (2017), nagrodą Jańcio Wodnik w kategorii „Największe odkrycie Festiwalu” na 24. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni (2017). Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za wybitne osiągnięcia (2017). Laureatka organizowanego przez magazyn „Gala” plebiscytu „Róże Gali” w kategorii „Debiut” (2017). (źródło: narodowy.pl)

BARTOSZ MAZUR – aktor. Ukończył Państwową Wyższą Szkolę Teatralną w Krakowie oraz kurs pedagogiczny w Instytucie Doskonalenia Kadr Pedagogicznych. Członek Stowarzyszenia Studio Teatralne Koło.  Współpracował z Lubelskim Centrum Kultury oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Można go zobaczyć m.in. na scenie Teatru Soho, gdzie jest również odpowiedzialny za konsultacje programowe i projekty edukacyjne. Jest nie tylko aktorem – działa w obszarze szeroko pojętej edukacji kulturalnej, prowadzi warsztaty teatralne.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

29.04.2019 | g. 19:00