TORTUSA - BREISTEIN

TORTUSA - BREISTEIN / Mind Vessel / Avant Days

Tortusa – electronics / Inge W. Breistein - saxophone

Duet TORTUSA – BREISTEIN to twórcy muzyki elektronicznej: Tortusa (aka John Derek Bishop),  oraz Inge Weatherhead Breistein, norweski saksofonista.

Tortusa inspiruje muzyka klasyczna, jazzowa i współczesna muzyka elektroniczna szuka dźwięków, które nie są typowe. Poprzedni kolażowy album, przy którym współpracował  z gitarzystą Eivindem Aarsetem  był nominowany do Spellemann Prize (norweskiego Grammy). Inge Weatherhead Breistein wykonuje i komponuje muzykę w różnych stylach i gatunkach, do których zaliczają się jazz, różne odmiany muzyki elektronicznej, eksperymentalny pop i free improvisation.

Elektroniczno-eksperymentalne brzmienie ich albumu „Mind Vessel” odsyła do gatunków takich jak elektronika, ambient, Nordic Jazz i minimalizm. Wśród inspiracji znaleźć można następujące zespoły czy artystów: Oneotrix Point Never, Xploding Plastix, Brian Eno, Biosphere, Boards of Canada, Aphex Twin, Flying Lotus i Jon Hopkins. Na scenie duet gra improwizowane fragmenty oraz utwory z albumu. Tortusa na żywo sampluje saksofonowe partie Breisteina i wykorzystuje te nagrania jako paletę dźwiękową koncertu. Poza samplowaniem na żywo Tortusa wykorzystuje także loopy i wcześniej nagrany materiał dźwiękowy, a Breistein – efekty wzmacniające brzmienie jego saksofonu.

Opracowano na podstawie informacji na stronach: www.bishop.no; www.ingewb.com

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

08.02.2019 | g. 20:00