Pokazy konkursowe Solo Dance Contest 2019

Po raz dziesiąty odbędzie się międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest. W tym roku zgłosiło się 75 tancerzy z różnych krajów. Wśród aplikujących znaleźli się laureaci zarówno polskich, jak i zagranicznych  konkursów tańca współczesnego. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 25 tancerzy, których będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie: tancerka, założycielka i artystyczny dyrektor międzynarodowych warsztatów VIBRA Magdalena Reiter; Marie Kinsky – kuratorka, pedagog, ukończyła paryską Sorbonę, obecnie pracuje w Czechach; Guy Cools – krytyk, producent i dramaturg tańca; kompozytor i choreograf sławnego Art of Spectra- Peter Svenzon; oraz profesor choreografii, który w młodości założył pierwszą brazylijską grupę tańca współczesnego - Rodolpho Leoni.

W Konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez Jury: I nagroda – 3.000 Euro, II nagroda – 2.000 Euro i III nagroda – 1.000 Euro oraz Nagrodę Publiczności.

13.06.2019 G. 18:00

  1. Dora Furulyás / Clearing the Att
  2. Francesco Bax / Luce de l'occhi - Light of the eyes
  3. Nina Plantefeve-Castryck / All in one
  4. Marie Klemm / One more drama
  5. Agnieszka Jachym  / Naj
  6. Yotam Peled / Boys don't cry
  7. Anna Harms / Solo for two ears
  8. Aleksei Torgunakov / Singularis

 

 

Dóra Furulyás

Hungary / Clearing the Attic / chor. Réka Szabó

 

Jako dziecko trenowała gimnastykę, lekkoatletykę, balet i taniec modern, następnie studiowała w Budapest Contemporary Dance School, i tam została. Stypendystka Compagnia Zappalá Danza. Od 2018r. współpracuje z The Symptoms. Występowała w „Waiting for Schroedingera” na 10. Gdańskim Festiwalu Tańca.

 

Francesco Bax

Italy / Luce de l'occhi - Light of the eyes

 

Uczył się w Balletto di Toscana pod dyrekcją Cristiny Bozzolini. Jego doświadczenie sceniczne zaczęło się w Agora Coaching Project u Michele Meroli i Enrico Morelli, gdzie tańczył w repertuarze NDT i Scottish Ballet. W 2013r. został wybrany najlepszym tancerza w Premio Roma Danza. Obecnie pracuje dla kilku włoskich zespołów.

 

Nina Plantefeve-Castryck

Belgium / All in one

Po ukończeniu Królewskiej Szkoły Baletowej w Antwerpii współpracowała z Tanzcompanie Giessen (kierownictwo artystyczne Tarek Assam), Tanzcompanie Landesbuhnen Sachsen pod kierownictwem Carlosa Matosa i w Conny Janssen Danst w Rotterdamie. Obecnie jako freelancer pracuje nad projektami z Zuhause i Korzo Productions. Nagrodzona na Solo Stuttgart Festival 2019, zdobyła też nagrodę publiczności i nagrodę Eastmana.

Marie Hanna Klemm

Germany / One more drama

Studiowała na Folkwang-University of Arts w Essen. U Piny Bausch tańczyła w „Tannhäuser” i „Le sacre de printemps”. Współpracowała z choreografami takimi jak Johannes Wieland, Henrietta Horn, Rodolpho Leoni, Jann Gallois i Jill Crovisier.

Agnieszka Jachym

Poland / Naj

Absolwentka Studia Baletowego Opery Krakowskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, dwukrotna laureatka drugiej nagrody w konkursie Dance World Cup (Sardynia 2010, Paryż 2011). Brała udział w projektach temporaere theater w Berlinie i Dreźnie; w spektaklu „No sacre" Ismaela Ivo na ImpulsTanz oraz w Sao Paulo; w latach 2014-2017 tańczyła w Tanzcompagnie Giessen, gdzie współpracowała z różnymi choreografami ( m.in. Felix Dumeril , Marcos Marco, Jacek Przybyłowicz, Pascal Touzeau, James Wilton). Solo „Naj" zajęło 2.miejsce w konkursie choreograficznym na festiwalu Scena Otwarta 2018 w Tarnowie.

Yotam Peled

Israel / Boys don't cry

W wieku 21 lat, po ukończeniu służby w izraelskich siłach obronnych, zaczął tańczyć i uczyć się sztuki cyrkowej. W 2015 roku przeniósł się do Berlina i pracował jako wolny strzelec, jego prace były prezentowane w Izraelu, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Japonii i Wietnamie. Solo „Boys don't cry” otrzymało nagrody w MASDANZA, Awaji street art w Japonii i Wurzburg dance festival.

Anna Süheyla Harms

Australia / Solo for two ears / chor. Grégory Darcy

Ukończyła Victorian College of the Arts w Melbourne.  Naukę kontynuowała w École-Atelier Rudra Béjart w Szwajcarii, gdzie regularnie występowała z Béjart Ballet Lausanne. Pracowała dla Städtisches Theater Chemnitz i Gauthier Dance / Dance Company Theaterhaus Stuttgart. W 2013 roku otrzymała niemiecką nagrodę teatralną Der Faust dla Najlepszego Wykonawcy.

Aleksei Torgunakov

Russia / Singularis

Ukończył Moskiewską Akademię Choreografii, dołączył do zespołu artystycznego Teatru Bolszoj. Tańczył w pierwszych obsadach baletów neo-klasycznych i współczesnych. Obecnie Alexey jest związany z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK. Występuje w spektaklach Anny Piotrowskiej: „ORID", „Lost in the Skin", „Podziemne słońca", „Fast Food Foot", „Czytanki perFORMAtywne", „Under the dead tree", „pastmefuture", Cecilii Moisio: „Mommy issues", Macieja Kuźmińskiego: „Plateau" i Heleny Ganjalyan: „April 31".

 

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

13.06.2019 | g. 18:00

Dziś

..

Jakub Konstanty Wasilewski

Miasto twarzy

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

BALLADA O BIAŁEJ KROWIE

r. Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha / wyst. Maryam Moghadam (Pardé) / Francja, Iran / 88 min.