POLONKA / PERFECT SON

POLONKA / Poemat konfesyjny

Jan Młynarski – perkusja, instrumenty perkusyjne / Piotr Zabrodzki – pozytyw organowy, klawikord / Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy

Perfect Son / Cast

Tobiasz Biliński - wokal, klawisze, gitara basowa, elektronika / Kamil Hordyniec - gitara elektryczna / Karolina Wasilewska - wokal, klawisze / Jacek Prościński - perkusja, samplery

POLONKA / Poemat konfesyjny

„Wytwórnia Bółt Records rok miała znakomity. Szkoda tylko, że nie wszyscy mogli to zauważyć, bo niektóre z jej wydawnictw zdawały się wchodzić na rynek kompletnie niezauważalnie, a często nawet z szumem odwrotnie proporcjonalnym do wagi samej muzyki. Tak było z winylem Polonki, tria zbudowanego na bazie formacji Pole. (…). Muzycy rewelacyjni, zestaw brzmieniowy jak na trio egzotyczny i takaż muzyka – technicznie perfekcyjna, a przy tym totalnie egzotyczna w warstwie dźwiękowej. Każdego z panów słyszałem w ostatnim czasie w jakimś jeszcze lepszym wydaniu, ale to nieważne wobec tego, że nigdzie nie znajdę ich w takim. Niezwykle oryginalna płyta z wpływami dość surowej muzyki świata i dzikimi improwizacjami naniesionymi na nerwową, ale precyzyjną siatkę rytmiczną.”

Michał Chaciński / polifonia.blog.polityka.pl

W roku 2011 powstało trio o nazwie Pole. Debiutancka płyta formacji tworzonej przez Piotra Zabrodzkiego, Michała Górczyńskiego oraz Jana Emila Młynarskiego ukazała się pod szyldem wytwórni Kilogram Records i nosi tytuł „Radom”. Po kilku latach trio zmieniło nazwę na Polonka. Jesienią 2018 roku nakładem Bôłt Records wyszła płyta pt. „Poemat konfesyjny”. Muzyków inspirują rytmy oraz motywy z geograficznie odległych a muzycznie bardzo bliskich sobie miejsc świata (Afryka, Europa, Ameryka). Na najnowszej płycie Polonka łaczy style i nurty muzyki ludowej z różnych kontynentów, jednocześnie czerpiąc z tradycji awangardy, improwizując, kontemplując brzmienie, melodykę i rytm.

 

Perfect Son / Cast

„Cast daje radę zarówno jeżeli chodzi o styl, jak i treść - pasjonujący debiut" - tak o pierwszym albumie Tobiasza Bilińskiego wydanym pod szyldem Perfect Son (a w dodatku wydanym przez wytwórnię Sub Pop) można przeczytać w recenzji kanadyjskiego serwisu Exclaim.

Sopocki muzyk nie jest jednak debiutantem, ponad dekadę temu występował z zespołem Kyst, a później z solowym projektem, Coldair. Skąd więc zmiana akurat w momencie, kiedy jego twórczością zainteresował się wydawca, którego bogaty katalog obejmuje albumy tak zasłużonych dla muzyki alternatywnej artystów, jak Nirvana, Father John Misty czy Foals? „Od dawna jestem w kontakcie z Sub Popem i chyba po prostu chcieli wydać Tobiasza Bilińskiego, niezależnie od tego, jaki będzie to projekt. Ja z kolei miałem takie marzenie, żeby zacząć coś nowego, bo jako Coldair grałem chyba z osiem lat. Dużo pozmieniało mi się w głowie i w życiu - trochę się zestarzałem i trochę ustatkowałem. Potrzebowałem podobnej zmiany w mojej muzyce, która na demówkach okazała się zresztą zupełnie inna od Coldair"  - tak o zmianach Biliński opowiadał w rozmowie z portalem Soundrive.

„Cast” zostało ciepło przyjęte miedzy innymi przez serwisy All Music oraz Pop Matters. Ten pierwszy przekonywał: „Wyobraźcie sobie, że Matthew Dear spotyka Nine Inch Nails z okresu The Downward Spiral, a będziecie mieli dobre wyobrażenie różnorodnej atmosfery, jaką Biliński tutaj stworzył"; drugi twierdził natomiast, że to „głęboko poruszające i harmonijne oblicze” trójmiejskiego muzyka. Superlatyw nie szczędzą także rodzime media, Anna Nicz w recenzji opublikowanej dla Interia Muzyka napisała: „Brzmienie Perfect Son jest bogatsze, bardziej rozbudowane, ale mam też wrażenie, że niesie inne emocje. Jest pełne nadziei, energiczne, mocarne”. Koncertowe brzmienie będzie jeszcze inne - na scenie pojawią się dodatkowi muzycy, a utwory nie zostaną odegrane identycznie jak na albumie.

Koncert Perfect Son w Żaku będzie trójmiejską premierą albumu „Cast”.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

05.04.2019 | g. 20:00

Dziś

..

Aleksandra Kołwzan - Garczyńska

Cisza zobrazowana

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

PLEASURE

r. Ninja Thyberg / Szwecja, Holandia / 2021 / 105 min.