PABLOPAVO I LUDZIKI

Paweł “Pablopavo” Sołtys – głos / Rafał “Daddy Raffi” Kazanowski – gitara / Jakub “Jahcob Jr” Kinsner - perkusja, mpc / Emil “Emili Jones” Wojtczak – bas / Radosław Polakowski - skrzypce, akordeon / Andrzej „Dj Zero” Giegiel - dj, scratch / Jakub „Earl Jacob” Sadowski - głos

 

Publiczności Klubu Żak tego zespołu nie trzeba przedstawiać. Właśnie wydali nową płytę. Zapraszamy na trójmiejska premierę MARGINAL.

W zapowiedziach stałym motywem były słowa takie jak disco, dyskoteka, taneczny, co przygotowywało na niespodziankę. No bo przecież Paweł Sołtys, finalista ostatniej edycji Nagrody Literackiej Nike, z dyskoteką słabo się kojarzy. Ale już pierwsze wysłuchanie nowego materiału nie pozostawia wątpliwości: ta „dyskoteka” to po prostu delikatne nawiązanie do muzycznej estetyki lat 70., z oldskulową elektroniką, „funkującą” gitarą, mocnym basem. To trochę jak podróż do klimatów lekko wymieszanych – trochę z polskiej muzyki filmowo-serialowej tamtej epoki („Agata”), trochę z dawnego Bowiego („Piosenka”), trochę z Briana Ferry’ego („Światła na statku”). Mimo wszystko jednak wystarczy wsłuchać się w piosenki, w smutne przeważnie historie i sceny, bywa że prawie apokaliptyczne, bywa że prawdziwie wzruszające, by stwierdzić, że to ciągle – i na szczęście – Pablopavo z Ludzikami.

Mirosław Pęczak / POLITYKA

 

Na swoim piątym krążku Paweł Sołtys i jego muzyczne combo wbijają na taneczny parkiet. I robią to w przebojowym stylu.

Płyty i koncerty z Vavamuffin oraz Ludzikami, od czasu do czasu jakiś muzyczny skok w bok – a to solo, a to z Praczasem i Anią Iwanek. Jak sam mówi – 16 płyt nagranych w 15 lat. A jeszcze w zeszłym roku książka. Udany (zgodnym zdaniem krytyków i czytelników) literacki debiut – zbiorem prozatorskich miniatur, czyli „Mikrotyki” (nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego i Nagroda Literacka Gdynia oraz nominacja do finału Nagrody Literackiej Nike). Kiedy Paweł znajduje na to wszystko czas? Zwłaszcza, że w „cywilu”, też na pełen etat, spełnia się jako mąż i ojciec. A na dodatek wszystko, czego się dotyka – zarówno w muzyce, jak i literaturze – jest o czymś. Ma sens. I wysoki poziom artystyczny. Żadnego grania – mówiąc piłkarskim językiem – na alibi. Albo na pół gwizdka. Za to z serca. I na serio. Pomimo, że – jak sam twierdzi – (za bardzo) krytycznie i zarazem (przesadnie) skromnie – w życiu napisał może 10 świetnych piosenek… (…)

– Jest to płyta dyskotekowa, choć nie ma pewności czy istnieją odpowiednie dyskoteki, w których można by ją zagrać. Jeśli nie, słuchacze będą musieli sobie taką dyskotekę wyobrazić, albo zbudować – mówi Pablopavo o tym albumie, który ma znakomity, vintage’owy sznyt. „Marginal” cudownie pulsuje funky i soulem, jakby rodem z Motown, a przecież jest stąd, znad Wisły. Ta płyta ma piękny, ciepły, seksowny sound, który najbardziej porywa do tańca (i nie tylko) w takich utworach, jak „Ochota”, „Agata” (cudowne klawisze imitujące brzmienie kultowego Hammonda) czy „Niskie słońce” (gitarowy efekt wah-wah oraz saksofon altowy Leny Romul, obecnej na albumie również wokalnie). Albo takie „Światła na statku” – podobny, filmowy klimat i „czarny” groove takie serialowe świry jak ja znajdą w produkcjach „Luke Cage” czy „The Deuce” („Kroniki Times Square”). Uwielbiam!

Maciej Kancerek / www.cgm.pl/recenzje

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

26.01.2019 | g. 20:00

Dziś

..

Aleksandra Kołwzan - Garczyńska

Cisza zobrazowana

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

PLEASURE

r. Ninja Thyberg / Szwecja, Holandia / 2021 / 105 min.