Neena / MaJLo

Neena

MaJLo

Maciej Milewski - wokal, gitara, synth / Szymon Burnos - synth, chórki / Tomasz Sadecki - bass, sampler, chórki / Jacek Prościński - perkusja 

Neena / Flipside

Głośno zrobiło się o niej w 2015 roku, kiedy w wieku zaledwie piętnastu lat dotarła do finału Must Be the Music, ale Nina Karpińska nie spieszyła się - nad debiutanckim albumem pracowała trzy lata, z czego przez rok w Polsce, a dwa kolejne po przeprowadzce do Anglii.


"Flipside" zostało jednoznacznie pozytywnie przyjęte przez rodzime media. W recenzji serwisu Interia Muzyka można przeczytać: "To naprawdę świetny album, w którym trudno znaleźć wyraźne wady. Ba, to jedna z lepszych premier na rodzimym rynku w tym roku i poważny kandydat do debiutu roku. Ale ciągle mam wrażenie, że to dopiero rozgrzewka przed czymś dużo większym, jeszcze ambitniejszym i lepiej wyreżyserowanym". Z kolei na portalu Soundrive podkreślono zaangażowanie Neeny w sprawy pozamuzyczne: "W końcu zaangażowany polski pop, którego twórczyni nie obawia się, że niewygodne pytania odbiorą jej wygodne oferty koncertowe? Mam nadzieję, że tak, bo chociaż polska muzyka nigdy nie miała się lepiej niż dzisiaj, to jej bardziej radiowemu obliczu nigdy nie potrzeba było buntu równie mocno, jak dzisiaj, a Neena ma wszelkie predyspozycje ku temu, żeby dokonać przewrotu".

Tematem szczególnie bliskim dla Niny jest ochrona środowiska, do czego odwołuje się także w wywiadach. W rozmowie z Wyspa.fm zadeklarowała swój światopogląd: "To nie Ziemia zmierza ku zagładzie tylko gatunek ludzki, który swoją zagładę sam sobie tworzy, reklamuje i sprzedaje by następnie ozdobić nią swój własny świat. Myślę że Ziemia bez nas przeżyje, ale na pewno nie my bez niej i to o nasze przetrwanie należy walczyć". W podobnym duchu utrzymany jest teledysk do utworu "The Game", gdzie zilustrowana zostaje niemalże filmowa, postapokaliptyczna wizja, w której mieszkańcy nienazwanego miasteczka obchodzą trzydziestolecie budowy Wielkiego Muru wzniesionego po to, aby chronił ich przed zagrożeniami z zewnątrz. Ostatecznie okazuje się, że mur to nic innego, jak tylko symbol kontroli nad społeczeństwem i nadmiaru władzy. "Każdy z nas pragnie bezpieczeństwa, pragnie się gdzieś odnaleźć i przynależeć do jakiejś grupy. Jednak w tym wszystkim ważne wydaje mi się poszukiwanie siebie. Żeby siebie znaleźć, wiedzieć, co się czuje, trzeba na chwilę otworzyć głowę i wyjść poza grupę wpływających na nas ludzi" - przekonywała Nina w wywiadzie dla So! Music.


Postawa wokalistki pokazuje, jak duże zmiany zachodzą w społeczeństwie i jak często powszechnie niedoceniana, nazywana najgorszym pokoleniem od dekad młodzież dąży do zmian, zamiast utrzymania status quo. W niedawnym wywiadzie dla The Guardian Robert Del Naja z Massive Attack wspominał: "Mam ogromną wiarę w nowe pokolenie. Jego reakcja na zmiany klimatyczne jest naprawdę interesująca, to siła mediów społecznościowych w najlepszym wydaniu - mobilizuje ludzi. To naprawdę pozytywne, a negatywne jest nasze pokolenie i pokolenia starsze, to one są problemem, bo nie chcą zmian". Jeżeli dodamy do tego opis albumu według samej Neeny, to natychmiast wyłania się obraz osoby - a także reprezentowanego przez nią pokolenia - która potrafi się sprzeciwić, ale już nie w punkowy, chaotyczny sposób, tylko za pomocą konkretnych przemyśleń i dążeń: "Wszystkie piosenki na albumie dotyczą problemów bezpośrednio dotyczących mnie i moich rówieśników, jak i świata, w którym się znajdujemy i w którym zaczynamy nasze dorosłe życie. Staram się zawsze poruszać w moich tekstach tematy, które są dla mnie ważne, nie lubię pisać o niczym".

Koncert w Klubie Żak będzie pierwszym występem Neeny w Trójmieście.

MaJLo / re_covery / premiera

Maciej Milewski - wokal, gitara, synth / Szymon Burnos - synth, chórki / Tomasz Sadecki - bass, sampler, chórki / Jacek Prościński - perkusja

MaJLo - pod tym pseudonimem kryje się Maciej Milewski - producent, kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista z Gdańska. Pod szyldem Maciej Milewski Quintet wydał album "The Bird's Reflection", a w 2013 roku wystąpił na Festiwalu Jazz Jantar. Od 2015 roku występuje jako MaJLo. Zadebiutował EP-ką "Reverse". Po pierwszy singiel „Lights”, nagrany razem z Ralphem Kaminskim sięgnął duet francuskich producentów „FDVM” prezentując jego remix m.in. na festiwalu Coachella. W marcu 2017 roku ukazała się płyta „Over The Woods”, a jesienią 2018 roku wydał swój drugi album „re_covery”

„Tworząc nową płytę “Re_covery” MaJLo wyszedł od prostej, ale jakże dobrej jakościowo piosenki. To ona stanowi podstawę tych opowieści i okazało się, że jest to całkowicie wystarczające. Klasyka songwritingu ma tu swoje czasem mocniejsze odbicie. Na pewno bardziej wyraźna konstrukcja wyróżnia się w „Drown” i singlowym „I Cannot Change For You”. Zwracają uwagę na te kompozycje także niezwykłe harmonie oraz pięknie rozciągnięte melodie. (…)

MaJLo: „od dziecka towarzyszy mi muzyka takich artystów, jak Billy Joel, Jeff Buckley czy Elton John, których płyty przywoził z Zachodu mój ojciec. Są to ponadczasowe nagrania, do których regularnie wracam i które mnie inspirują.” Stąd nieprzypadkowa obecność coveru Paula Simona „Bridge Over Troubled Water”, która jest klamrą zamykającą ten krążek.

Niby niewielkie środki wyrazu a przynoszą tsunami najlepszych, czystych wrażeń. Czasem wystarczy przecież brzmienie starego pianina („19”). Znajdziemy tu też rodzynek z polskim tekstem („Oddychaj”). Niezwykła sprawność opowiadania w rodzimym języku bynajmniej nie odstaje od całości.

Ten album zawiera momenty, które ściskają za gardło i stają się one niewymuszonym łącznikiem malowniczej nierzeczywistości, z bardzo realnymi historiami. Dla poszukujących czystej, ale jakże uzależniającej kompozycji, gdzie nie znajdziemy grama efekciarstwa, ta płyta będzie w pełni satysfakcjonująca.

Obok pierwszego obiegu ukazała się płyta niezwykle ważna, mądra i w sposobie wyrażania artysty całkowicie wystarczająca. Wciąga i uzależnia. Chwila wyciszenia pomoże nam w jej zrozumieniu i dotarciu do sedna tych piosenek. MaJLo jesteś mistrzem.”

Łukasz Dębowski / polskaplyta-polskamuzyka.pl

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

30.03.2019 | g. 20:00

Dziś

..

Aleksandra Kołwzan - Garczyńska

Cisza zobrazowana

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

PLEASURE

r. Ninja Thyberg / Szwecja, Holandia / 2021 / 105 min.