Karolina Pielak

3.10-27.10.2019

Karolina maluje jakby nie swoje obrazy, takie, które mogą istnieć potencjalnie. W zasadzie nie tyle je maluje, co odsłania – przynajmniej intencjonalnie – unaocznia wizerunki zaklęte w przestrzeni, lecz niewidoczne gołym okiem. W pracach na płótnach i deskach oprócz pojawiających się oczu nie widzimy konkretnych przedmiotów. Jawiące się nam surrealistyczne pejzaże, abstrakcyjne, nieforemne plamy kolorów i kształtów odwołują się do skojarzeń i emocji widza, przenosząc odpowiedzialność za recepcję dzieła na odbiorcę. Każdy widz ma inną perspektywę, a każdy z pejzaży odkrywa inną perspektywę świata.
 Anna Waligórska

Przezrocza to wystawa malarstwa Karoliny Pielak będąca zbiorem z pozoru dziwnych, abstrakcyjnych form skłębionych na płótnach. Opowieść o patrzeniu i o byciu obserwowanym, o roli voyeura. Surrealistyczne formy zawierające elementy figuracji w postaci oczu zatopionych w gęstej sierści czy płynach, przywodzące na myśl postaci z baśni albo horrorów stanowią trzon obrazów. Praktycznie każdy obraz „patrzy” na odbiorcę, zachęca go do zgłębienia szczegółów, drobnych motywów ukrytych w przestrzeniach malarstwa.
Agata Nowosielska

Karolina Pielak  (94’) jest absolwentką wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W 2018 roku obroniła pracę dyplomową w pracowni prof. Piotra Józefowicza z aneksem powstałym w pracowni rysunku multimedialnego prowadzonym przez dr hab. Przemysława Łopacińskiego. Oprócz malarstwa zajmuje się także tworzeniem obiektów, instalacją, video, fotografią. W 2017 roku w ramach programu Erasmus studiowała przez semestr na uczelni artystycznej w Walencji. Odbyła rezydencję artystyczną w Altei na Universidad Miguel Hernández de Elche. Laureatka stypendium rektora dla najlepszych studentów 2017/2018, Artystka uczestniczyła w rezydencji artystycznej ''l’Été du dessin''  Look & Listen, -Goethe Institut, Marsylia (2019). Brała udział w międzynarodowym festiwalu POLONIZADOS -Urban Art, Walencja (2017), współpracowała także z Gdańską Szkołą Muralu.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

03.10.2019 - 27.09.2019 | g. 19:00 - 21:00

Dziś

..

Jakub Konstanty Wasilewski

Miasto twarzy

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

BALLADA O BIAŁEJ KROWIE

r. Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha / wyst. Maryam Moghadam (Pardé) / Francja, Iran / 88 min.