JERRY AND THE PELICAN SYSTEM / HENRYK MIŚKIEWICZ TRIO

JERRY AND THE PELICAN SYSTEM FEAT. APOORVA KRISHNA / Młoda Polska / premiera 

Jerzy Mączyński - saksofon / Marcin Elszkowski - trąbka / Marcel Baliński - fortepian / Franciszek Pospieszalski - kontrabas / Wiktoria Jakubowska - perkusja / Apoorva Krishna - skrzypce

HENRYK MIŚKIEWICZ TRIO / Polska Scena Jazzowa

Henryk Miśkiewicz – saksofony / Sławomir Kurkiewicz - kontrabas / Michał Miśkiewicz – perkusja

Jerry & The Pelican System to zespół, którego liderem jest saksofonista i kompozytor Jerzy Mączyński. Uczestniczą w nim muzycy z różnych środowisk, grający na co dzień w odmiennych formacjach. Głównym założeniem zespołu jest wykreowanie własnej muzyki, bazując na multigatunkowych kompozycjach lidera. Dobór muzyków pozwala na łamanie schematów, tworzenie nowych form i nowatorskich rozwiązań. Enigmatyczna nazwa pozwala odbiorcy na poczucie klimatu absurdu, który jest nieodłącznym elementem projektu. Podczas Jazz Jantar z zespołem zagra specjalny gość, skrzypaczka Apoorva Krishna.

Jerzy Mączyński obecnie kończy studia magisterskie na prestiżowej uczelni Berklee College of Music i jest współzałożycielem jednego z najbardziej rozpoznawalnych jazzowo - eksperymentalnych zespołów młodego pokolenia P.E. Quartet, z którym wygrał Tarnów Jazz Contest 2016 oraz zdobył III miejsce na Blue Note Jazz Competition 2016, a także grał na takich jak Jazz Jamboree, Ferrara Buskers Festival czy Jazztopad.

Marcel Baliński współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Agą Zaryan. Zdobywca nagrody Grand Prix podczas 10th Azoty Tarnów Jazz Contest w kategorii solowej oraz zespołowej z Entropia Ensemble, II miejsca z Natalia Kordiak Quintet oraz wyróżnienia na Blue Note Jazz Competition.

Wiktoria Jakubowska na codzień współpracuje z takimi artystami jak Paulina Przybysz, Ralph Kamiński, Kasia Lins, Eldo, Agi Brine, Endy Yden oraz okazjonalnie Łona i Webber & The Pimps, Ania Karwan, Monika Borzym, Tomasz Wendt. Laureatka I miejsca na konkursie Drum Battle 2012, School&Jazz Festival z zespołem Rejoice Quartet, Nagrody Indywidualnej na konkursie Krokus Jazz Festiwal „Powiew Młodego Jazzu” 2013 oraz Grand Prix w X Ogólnopolskim Konkursie piosenek Grzegorza Ciechowskiego z zespołem Hatbreakers. Uczestniczka festiwali w Polsce oraz za granicą (Opener Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, SnowFest Festival, Orange Warsaw Festival, Colours of Ostrava, Spring Break Festival, Good Vibe Festival, Reeperbahn Festival in Hamburg, Barbakan Festival in Banska Bystrica, Waves Bratislava Festival, MENT Festival in Ljubljana, Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24, Olsztyn Green Festival) w 2017 roku została endorserką firmy SABIAN a magazyn Perkusista nominował ją w kategorii „Nadzieja perkusyjna„ w konkursie dotyczącym polskich perkusistów.

Apoorva Krishna jest indyjską skrzypaczką i kompozytorką. Prowadzi grupę Bahudar, która jest młodą klasyczną drużyną składającą się z wokalistów, instrumentalistów, perkusistów. Jest twórcze interpretacje zyskały rozgłos w całych Indiach, a aktualnie studiuje w Berklee School of Music.

 

Henryka Miśkiewicza nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Bez udziału jego saksofonu altowego zupełnie inaczej brzmiałyby dziesiątki polskich płyt jazzowych, jak również tych z muzyką filmową, teatralną i rozrywkową – i taki dorobek pozwala nazwać Miśkiewicza prawdziwą instytucją polskiej sceny muzycznej.

Henryk Miśkiewicz dał się poznać jako dysponujący rozpoznawalnym brzmieniem, uniwersalny instrumentalista. Muzyk od lat znajduje uznanie jazzowych tuzów (takich jak choćby Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Majewski, Jarosław Śmietana, Andrzej Jagodziński czy Marek Napiórkowski, z którego sekstecie grał na Festiwalu Jazz Jantar w 2014 roku), doskonale odnajdując się zarówno w jazzowej liryce jak i w grze bardziej ekspresyjnej, a wartość dodana, którą Miśkiewicz wnosi ma każdorazowo kluczowe znaczenie dla brzmienia grup, w których alcista się znajduje. Sam zainteresowany w wywiadzie dla magazynu JazzPress (nr 02/2017) deklarował: „Zawsze staram się wnieść coś do tego co gram, żeby coś się zdarzyło w muzyce, niezależnie od okoliczności”, Jan Ptaszyn Wróblewski stwierdza natomiast bardziej wprost: „Nie wyobrażam sobie, żeby można było spokojnie i nużąco grać przy Henryku Miśkiewiczu”.

Jako lider Miśkiewicz występuje stosunkowo nieczęsto, niemniej niemal wszystkie jego autorskie albumy nominowane były do Fryderyków („Lyrics” z 2001 roku nagrodę otrzymała) – on sam zaś artystą jazzowym roku uznany został w 2004 i ostatnio w 2013. Miśkiewicz rokrocznie zajmuje też najwyższe lokaty w plebiscycie „Jazz Top” magazynu Jazz Forum (kategoria : saksofon altowy).

Na scenie klubu Żak saksofonista wystąpi w towarzystwie muzyków jednej z najbardziej znanych na świecie polskich grup jazzowych - Marcin Wasilewski Trio: Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) oraz Michałem Miśkiewiczem (perkusja, syn Henryka). Obaj mogą poszczycić się 25-letnim stażem scenicznym, mają za sobą 15-letnią współpracę z Tomaszem Stańką, a dla ECM Records z Monachium, uznawanej za najważniejszą jazzową wytwórnię na świecie nagrywają nieprzerwanie od 2001 roku.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

16.03.2019 | g. 20:00