GRID / LINDA MAY HAN OH QUINTET FEAT. NEOQUARTET

GRID Decomposing Force / Young America / polska premiera

Matt Nelson - saxophone / Tim Dahl - bass / Nick Podgurski - drums

LINDA MAY HAN OH QUINTET FEAT. NEOQUARTET / Aventurine / All That Jazz / premiera

Linda May Han Oh – double bass / Fabian Almazan – piano / Will Vinson - alto saxophone / Matthew Stevens – guitar / Eric Doob - drums / NeoQuartet: Karolina Piątkowska-Nowicka – violin, Paweł Kapica – violin, Michał Markiewicz – viola, Krzysztof Pawłowski – cello

GRID zanurza się w mroczne, ciężkie i psychodeliczne rejony muzyki improwizowanej. Trio Matta Nelsona  wykorzystują zgiełkliwy duch free jazzu, wychodząc poza akustykę poprzez wdrożenie przetwarzania elektronicznego i tempa podobnego do pieśni żałobnej czy do doom i sludge metalu. Noisey nazywa GRID „trójstronnym czatem. To rozmowa między muzykami o różnych opiniach muzycznych, ale ich muzyka jest wspólnym dialogiem, który jest płynny i improwizowany ”.

Lider zespołu, Matt Nelson gra z Battle Trance, Tune Yards, Premature Burial i Elder Ones. Jest aktywnym członkiem nowojorskiej sceny eksperymentalnej, często angażuje się także w wiele innych projektów z takimi artystami jak m.in. Ava Mendoza, Weasel Walter, Jamaaladeen Tacuma, Peter Evans i Louise Jensen.

Brooklyński saksofonista korzysta z szeregu tradycyjnych i rozszerzonych technik gry oraz często sięga po  elektronikę. Tim Dahl jest basistą i kontrabasistą mieszkającym w Nowym Jorku od 1998 roku. Najbardziej znany jako współkompozytor noise-rockowego zespołu Child Abuse i Lydia Lunch’s Retrovirus. Występował również z wieloma znanymi muzykami, kompozytorami i wykonawcami, w tym Yusefem Lateefem, Archie Sheppem, Eugene Chadbourne, Johnem Zornem, Tatsuyą Yoshidą, Vonem Freemanem, Stanleyem Jordanem, Mary Halvorson, Malcolmem Mooneyem, Markiem Ribotem, Hamidem Drake, Elliotem Sharp i wieloma innymi. Nick Podgurski tworzy New Firmament, gdzie zajmuje się  programowaniem, komponowaniem, słuchaniem, pisaniem i nagrywaniem. Jego twórczość przewija się w dziesiątkach nagrań (i niezliczonych występów) z takimi zespołami jak Feast of the Epiphany, New Firmament, Extra Life, Yukon. Współpracownicy to: STATS, Geryon, Castevet, Sabbath Assembly, Andrew Smiley / Matt Kanelos.

Lindę May Han Oh gościliśmy już na Festiwalu Jazz Jantar w 2013 roku, gdy pojawiła się w składzie kwartetu Dave’a Douglasa. Na swoim koncie ma także współpracę z Vijayem Iyerem, Stevem Colemanem i Joe Lovano.

8 listopada w Żaku zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Aventurine”, ale z innym składem, niż ten, z którym album nagrywała. W Żaku wystąpi m.in. pianista Fabian Almanzan, znany gdańskiej publiczności z koncertów Terence’a Blancharda oraz kwartet smyczkowy… NeoQuartet! Na płycie znalazły się m.in. jazzowe standardy „Au Privave” Charlie’ego Parkera i „Time Remembered” Billa Evansa. Jak sama mówi: „Wciąż uczę się standardów i ostatnio do nich wracam. Uczenie się melodii, także z użyciem tekstu jest dla bardzo ważne. Interpretuję te melodie, odkrywam ich piękno.” Z kolei dwa utwory, „Song Yue Rao” i „Deepsea Dancers”, to powrót do chińskich korzeni Oh.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

08.11.2019 | g. 20:00