GAS/ Rausch

GAS / Rausch

Wolfgang Voigt - electronics

GAS

Mike Ink, M:I:5, Love Inc., Tal i All - to kilka z przeszło trzydziestu scenicznych pseudonimów, pod którymi znany jest Wolfgang Voigt, jeden z twórców niemieckiego minimal techno, producent aktywny od drugiej połowy lat 80. Na jego koncie znajduje się w sumie ponad sto sześćdziesiąt albumów, ale dzisiaj najbliższa jest mu muzyka ambientowa, którą tworzy pod szyldem Gas, a jego dwa najnowsze albumy („Narkopop” z 2017 roku i „Rausch” z 2018 roku) podbiły serca krytyków i słuchaczy.

O „Narkopop” Bartek Chaciński napisał na łamach Polityki: „Wolfgang Voigt doprowadził swój pomysł do perfekcji: ledwie wpadł się przypomnieć po siedemnastu latach, a od razu rozkręcił imprezę roku". Z kolei „Rausch” Ewelina Malinowska z portalu Soundrive opisuje słowami: „Nie da się do tego tańczyć, sprzątać też nie bardzo, nawet praca czy nauka nie byłyby łatwe, bo ta muzyka mimo swojej linearności, jest bardzo absorbująca, potrafi pochłonąć każdym dźwiękiem i sprawić, że to ona trawi nas, a nie my ją.”

Sam twórca projektu przekonuje, że ideą stojącą za Gas jest „wprowadzenie lasu na dyskoteki albo vice versa”, co nie jest przypadkiem, bo pomysł zrodził się w Königsforst - lesie niedaleko Kolonii, skąd Voigt pochodzi. Bliskie związki z ojczyzną są zresztą wyraźne także na poziomie kulturowym, co zostało podkreślone w recenzji „Rausch” serwisu Pitchfork: „Korzystając z komputerów do skrupulatnego przetwarzania sampli Wagnera, volksmusik i szlagierów w pulsacyjną atmosferę, Voigt przełamuje niemiecką tożsamość poprzez zapadający w pamięć, cyfrowy pryzmat”.

Materiał z „Narkopop” i „Rausch” można było usłyszeć podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2018, koncert podczas Dni Muzyki Nowej będzie natomiast dopiero drugim wykonaniem wariacji na temat tych utworów w Polsce.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

01.02.2019 | g. 20:00

Dziś

..

Małe szczęścia • Le bonheur des uns…

r. Daniel Cohen • Belgia, Francja • 2020 • 100'

..

Ema

r. Pablo Larraín • Chile • 2019 • 102'