FASHION / Pink Mama Theatre

koncept, reżyseria, scenografia i kostiumy: Sławek Bendrat, Dominik Krawiecki / choreografia: Sławek Bendrat / dramaturgia: Dominik Krawiecki / wykonanie: Mark Christoph Klee, Dominik Krawiecki, Charlotte Mclean, Valentin Markus Oppermann, Izabela Orzełowska, Tomek Pomersbach, Marek Wieczorek / muzyka: Valentin Markus Oppermann / video: Patrycja Planik / koprodukcja: Dampfzentrale Bern / premiera: 18.01.2019/20.01.2019 / Niemcy / 110 min. /  wstęp tylko dla osób pełnoletnich

“Clothes Make the Man” - moda, podobnie jak religia i sztuka towarzyszy ludzkości od zawsze i spełnia w życiu jednostki, jak i zbiorowości rozmaite cele. Od celu praktycznego, przez cel obyczajowy (etyczny), cel ozdobny, cel seksualny, aż do celu reprezentacyjnego. Spektakl teatru tańca Pink Mama Theatre „Fashion” jest próbą analizy wszystkich tych aspektów mody jako kultury i zestawienia jej z nagością jako czystą naturą. Nagością, która od zawsze traktowana jest jako grzeszna i uznawana przez wielu za temat tabu, a jej odwieczne „zakrywanie” stało się obsesją i jest darzone szczególnym kultem. Dychotomia kultury i natury jest dla twórców „Fashion” również pretekstem do rozmowy o machinie, jaką stał się przemysł modowy.

Pink Mama Theatre - jest niezależnym, autorskim teatrem Sławka Bendrata i Dominika Krawieckiego. Ich wspólne poszukiwania queer w teatrze rozpoczęły się pracą nad spektaklem Gier, zrealizowanym w Luzerner Theater w roku 2007. Intencją twórców jest produkowanie widowisk z pogranicza teatru dramatycznego i teatru tańca, i tym samym łączenie teatralnych środków wyrazu. Naczelną ideą jest traktowanie wszystkich form teatralnych jednakowo i podjęcie próby dialogu między nimi. Zespół tworzą tancerze z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Francji, i Włoch. Poszukiwanie własnych korzeni przez artystów oraz starcie się różnych kultur rozwija ich język, styl i ekspresję.

 

 

„Post Anima to filozoficzno-estetyczne doświadczenie, mocne wizualnie i imponujące cielesnością, pozostające jednocześnie głęboko ludzkim. Taniec jest bardzo wyrafinowany, choreografia wymaga nie tylko sprawności fizycznej Berneńskich tancerzy, ale również precyzji w najdrobniejszych szczegółach.”

Anja K. Arend, Tanznetz.de

Opinion Public tworzy piątka tancerzy wywodzących się z Baletu Béjarta. Tematy, które podejmują w swoich choreografiach dotyczą społeczeństwa i roli człowieka w różnych aspektach jego życia i sytuacjach społecznych. Pragną stale rozwijać się zarówno na poziomie artystycznym jak i ludzkim; dlatego inspirują się wydarzeniami i okolicznościami i nigdy nie chcą obstawać przy jednym punkcie widzenia.

Etienne Béchard - w 2006 roku dołączył do Béjart Ballet Lausanne, gdzie współtworzył główne role. W 2009 pracował z Joostem Vrouenraets nad Ex Orbis, jednocześnie podejmując pracę nad własnym duetem. W 2010 założył Opinion Public. W 2016 był zaproszony przez Opéra National du Rhin, gdzie tworzył choreografie dla zespołu trzydziestu tancerzy.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

16.06.2019 | g. 19:00