BÓG MORDU

autorka: Yasmina Reza | tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska | reżyseria: Małgorzata Brajner | obsada: Małgorzata Brajner, Katarzyna Dałek, Grzegorz Gzyl, Michał Kowalski | projekcje: Piotr Białas/tatastudio | muzyka na żywo: Jan Viegas-Wesołowski, Franciszek Viegas-Wesołowski | licencja: ZAiKS | prowadzenie dyskusji: dr Katarzyna Kręglewska

Mieszanka wybuchowej komedii z momentami przerażającym dramatem charakterów. Na podstawie tego tekstu Roman Polański nakręcił swój film „Rzeź” (ten tytuł także świetnie oddaje relacje pomiędzy bohaterami). Dwa małżeństwa spotykają się, by wyjaśnić powody bójki, która miała miejsce między ich synami. Wydaje się, że to czworo kulturalnych, świetnie wychowanych ludzi, jednak sytuacja wymyka się spod kontroli… Dochodzi do ogromnego konfliktu, pokazującego ciemne oblicza bohaterów (których oni sami chyba wcześniej nie znali).

Dramat Yasminy Rezy był wielokrotnie wystawiany i nagradzany. Jego polska premiera odbyła się 25 marca 2010 roku na scenie Miniatura Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

Małgorzata Brajner – absolwentka PWST w Krakowie. Od 1998 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Dwukrotna laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2002 otrzymała ją w kategorii najlepsza rola żeńska za grę w spektaklu „Noże w kurach” w reżyserii Rudolfa Zioły. Rok później otrzymała Nagrodę Teatralną za role w spektaklach: „Beczka prochu” i „Monologi waginy”. W teatrze współpracowała z takimi reżyserami, jak: Krzysztof Nazar, Rudolf Zioło, Grzegorz Chrapkiewicz, Grażyna Kania, Marcin Liber, Ewelina Marciniak, Remigiusz Brzyk, Krystyna Janda, Adam Orzechowski, Jan Klata. Od 2016 r. współpracuje z Teatrem Polonia w Warszawie. Jako animatorka kultury zainicjowała cykliczne spotkania dla dzieci „Gdańsk czyta dzieciom”, które odbywały się w latach 2013–2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz powstanie spektaklu „Ćwiczenia stylistyczne” Raymonda Queneau w teatrze BOTO w Sopocie, w 2016 r. Prowadzi konferencje, użycza swojego głosu bohaterom filmów dla dzieci i młodzieży.

Katarzyna Dałek – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom 2010). Uczęszczała do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łodzi na wydział wokalny. Występowała m.in. w Teatrze Logos i Teatrze Studyjnym w Łodzi, Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim w Poznaniu, w Teatrze im. Jaracza w Łodzi oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 2012 roku etatowa aktorka Teatru Wybrzeże. Jest laureatką wielu nagród artystycznych i wyróżnień m.in. Nagrody Aktorskiej na 53. i 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za kreacje stworzone w AMATORKACH i PŁATONOWIE.

Grzegorz Gzyl – absolwent PWST w Krakowie. Przez siedem sezonów był solistą – śpiewakiem Teatru Muzycznego w Gdyni. Występował też na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni.  Aktor Teatru Wybrzeże od 1994 roku. W 2004 roku otrzymał wyróżnienie honorowe na VIII Festiwalu Komedii „Talia”. Zagrał w wielu filmach (m.in. „Układ zamknięty”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Wróżby kumaka”) oraz serialach (m.in. „Na Wspólnej”, „Radio Romans”, „Tygrysy Europy”).

Michał Kowalski – absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1994–1995 związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Od 2000 roku aktor Teatru Wybrzeże. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie za rolę Czepca w przedstawieniu WESELE Stanisława Wyspiańskiego na 31. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska. W 2012 roku został laureatem nagrody SZTORM ROKU za rolę Pankracego w NIE-BOSKIEJ KOMEDII Zygmunta Krasińskiego. Za rolę w NIE-BOSKIEJ KOMEDII w 2012 roku otrzymał również Nagrodę Splendor Gedanensis, Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska oraz Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. Ma na swoim koncie wiele ról filmowych (m.in. „Kamerdyner”, „Ułaskawienie”, „Las 4 rano”) oraz serialowych (m.in. „Nielegalni”, „Kryminalni”, „Trzeci oficer”).

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

28.01.2019 | g. 19:00