Beata Sosnowska

7.02- 24.02.2019

Wystawa Moja prowincja powstała w oparciu o Zeszyciki Prowincjonalne (zbiór rysunków), które inspirowane były podróżami artystki na wieś. Są to plansze zapełnione komiksową kreską pełne rozmów z ludźmi,  kontekstów, nie pozbawione humoru sytuacyjnego.

 Sam album powstawał przez rok czasu i jest zbiorem opowiadań osób mieszkających wcześniej w dużych aglomeracjach miejskich, które przeniosły się na wieś lub do małych miasteczek(…)

Album jest stykiem moich i moich znajomych doświadczeń związanych ze zmianą miejsca zamieszkania, a przez to ze zmianą perspektywy na to kim jestem i kim się staję, gdy mieszkam tu, a nie gdzie indziej.

Jako, że ze swoim albumem, a co za tym idzie z tematem prowincji i prowincjonalizmu, chciałabym dotrzeć do jak największej liczby osób, zrodził się pomysł organizowania spotkań i wystaw dotyczących tego tematu. Chciałabym zadać pytanie sobie i uczestnikom spotkań o to, gdzie tkwią  granice między centrycznym spojrzeniem na społeczne problemy a prowincjonalnym oraz, jak groźny może być dla naszego umysłu jego „stan prowincjonalny”.

Beata Sosnowska

 

W ramach wystawy odbędą  się jednodniowe dwugodzinne warsztaty (8 lutego o godz. 16:00), na warsztaty można się zapisywać do 5 lutego na galeria@klubzak.com.pl . Punktem wyjścia spotkania z uczestnikami warsztatu jest ich osobiste doświadczenie prowincji. 

Opis warsztatu:

Warsztat chciałabym zacząć od wystawy plansz, które byłyby punktem wyjścia do dalszej pracy warsztatowej. Dla mnie ważnym aspektem w warsztatach jest rozmowa, natomiast rysunek wykonany tradycyjnymi metodami, czy też technikami mieszanymi jest efektem tych rozmów. Chciałabym, aby była to okazja nie tylko do podzielenia się swoimi doświadczeniami, ale też do poznania różnych technik prowadzenia opowieści rysunkowej. Zależy mi na zebraniu historii osób z różnych miast i z różnym doświadczeniem. Warsztat przeznaczony jest dla osób od 16 roku życia. Czas trwania warsztatu: 2 godziny. Ilość osób: 6-12

 

 

Beata Sosnowska - graficzka, malarka, rysowniczka komiksów i ilustracji, multimedialna poetka, realizatorka filmowa. Autorka multimedialnego tomiku poezji „W cieniu szumiących wind”, który powstawał w latach 2002 – 2007 w kooperacji z 30 artystami z Trójmiasta. Realizatorka filmów dokumentalnych i eksperymentalnych, performerka. Swoje prace prezentowała m.in. na: Re:Wizjach, festiwalu Korporacja Tańca w Gdańsku, WRO 05, MALTA Festiwal Poznań, w Stoczni Gdańskiej , BWA Zielona Góra, BWA Łomża, CSW Łaźnia, galeria Lokal 30.

W latach 2012-2015 członkini kolektywu rysujących dziewczyn Dream Team, wraz z którymi organizowała wystawy i warsztaty. Poza tym prowadzi samodzielne warsztaty komiksowe dla społeczności wykluczonych takich jak więźniarki, osoby transgender, czy starsze kobiety. W swoim dorobku ma liczne publikacje w antologiach, zinach oraz w czasopismach i gazetach  w tym między innymi: Gazeta Wyborcza, Przekrój, Magazyn Pismo, Zeszyty Komiksowe, Fabularie, wydawnictwo Centrala, Timof Comics, Fundacja Ha!art, Trzy Kolory. Ma także na swoim koncie współpracę z organizacjami pozarządowymi i feministycznymi „Stowarzyszenie Arteria”, „Porozumienie Kobiet 8 marca”, „UFA”, „Centrum Zmiany Społecznej”, „Rewolucje kobiet”, „Lambda Warszawa”. Obecnie zajęła się tworzeniem komiksów o tematyce LGBT i społecznej.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

07.02.2019 - 24.02.2019 | g. 07:00 - 21:00