Bartosz Kołata

9.05 - 2.06.2019

 

Wystawa Momenty to zbiór obrazów dociekliwego obserwatora rzeczywistości.

Sztuka Bartosza Kołaty angażuje nas emocjonalnie i intelektualnie, komunikuje się z nami za pomocą swojego własnego niepowtarzalnego języka.
Fotografia stanowi dla artysty punkt wyjścia, rodzaj szkicu natomiast obrazy opowiadają o ludziach pozostawionych w samotności, w życiu przepełnionym przemocą fizyczną i seksualną.
Artysta nie jest obojętny na to, co dzieje się wokół. Bartosz  Kołata bada złożoność ludzkiego umysłu i osobowości, próbuje znaleźć i zidentyfikować granicę między ewidentnym złem a człowieczeństwem. Obrazy przywracają wrażliwość, która jest tak bardzo potrzebna do zrozumienia życia poprzez pryzmat sztuki.

Bartosz Kołata interpretuje codzienność za pomocą malarstwa, kreśli portret nieczułego na świat kapitalisty zanurzonego we własnym dobrobycie. Stąd obrazy przedstawiające kosztowne zegarki, futra czy nowoczesne samochody z hostessami.

Na wystawie w Klubie Żak artysta prezentuje ciekawe  psychologiczne portrety.

Stawiam siebie w roli obserwatora,  skupiam się na swoim codziennym życiu, otaczających mnie  ludziach i sytuacjach. Portretuję ludzi uśmiechniętych, mimo tego że prace moje są przepełnione melancholią. Wynika to z poczucia upływającego czasu i ulotności życia.
 Faktura, impast, dukt pędzla czy kolor, stanowią istotną część danego obrazu.  Moje malarstwo nie poucza ani nie moralizuje, raczej przypomina, że "idąc przez życie uczymy się dostrzegać wagę obecnej chwili, i wszystkich jego małych momentów”(Sherry Turkle "Faking Intimacy", "Philosopher".
 
Bartosz Kołata

 

Bartosz Kołata debiutował w 2007 roku w Irlandii, gdzie z rąk jednego z najważniejszych irlandzkich artystów  Bryan'a Maguire, otrzymał Irish Art Award. W 2016 był finalistą międzynarodowego konkursu Luxembourg Art Award. Kołata porusza głównie tematy społeczne, angażuje  się politycznie, komentując za pomocą malarstwa współczesną rzeczywistość.
Twórczość Bartosza Kołaty wpisuje się w prezentowany przez Klub Żak ruch LGBT oraz stanowi promocję młodego polskiego malarstwa. Bartosz Kołata związany jest z Gdańskiem, Toruniem i Dublinem.

 

 

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

09.05.2019 - 02.06.2019 | g. 07:00 - 21:00

Dziś

..

Małe szczęścia • Le bonheur des uns…

r. Daniel Cohen • Belgia, Francja • 2020 • 100'

..

Ema

r. Pablo Larraín • Chile • 2019 • 102'