Aleksandra Fronc

5.09-29.09.2019

Są inne światy, są niebieskie łąki,
Gdzie się tajemnic rozchylają pąki...

Bolesław Leśmian

Raz jest gęsto i duszno a raz transparentnie i lekko. Malowanie traktuję jak nawiązywanie relacji pytając siebie czego chcę od obrazu a nawet czego obraz potrzebuje ode mnie. W wyciszeniu przychodzi dialog z ukazującymi się  postaciami, który czasem przelewam na papier a czasem nie.


Aleksandra Fronc

Wystawa Konteksty jest prezentacją nowych obrazów Aleksandry Fronc. Dla artystki malarstwo jest procesem, który swoją genezę posiada wewnątrz jednostki. Za pomocą tego klasycznego medium Aleksandra Fronc kontaktuje się z materią żywą i martwą- także wpisując w to znaczenie kontakt z ludźmi obecnymi  jak i tymi ,którzy odeszli.

Maluję podążając za odpowiedziami na pytanie "co jest teraz we mnie żywe?- na tak postawione pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Artystkę interesują bowiem oprócz postaci – martwe natury, które z pozoru martwe zawierają żywe elementy takie jak ukryte gdzieś owady czy ptaki.
Obrazy Aleksandry Fronc pełne są także stworów, zwierząt i postaci. Jednym z nich jest Uroboros- pies-smok, który zjada własny ogon. Na innym obrazie artystka ukazała Nikolę Teslę na tle burzliwego nieba w towarzystwie gołębia miejskiego- oboje ukazani w szarościach, tak jakby świat o nich zapomniał. Inne obrazy są pełne kontekstów, niedomówień, zagadek. Wilczyca stanowi kompozycję wielowarstwową, jest tu nawiązanie do syna marnotrawnego Rembrandta oraz do Czarnoksiężnika z Krainy Oz.

Surrealistyczne wątki zachęcają malarkę do tworzenia bogatych kompozycji opartych na prostych kontrastach: transparentne słonie a impastowy dzięcioł, laserunkowe główki noworodków a malowane grubo portrety dziwnych mężczyzn.

To w takim razie różowa mgła jest czymś więcej niż tylko transparentną plamą barwną. Jest nośnikiem rozważania.

Aleksandra Fronc nawiązuje chętnie w swoich obrazach do wątków z historii sztuki, do poezji, do postaci historycznych- chociażby ukazana na jednym z obrazów Hildegarda z Bingen – wreszcie sięga artystka po motywy całkowicie nadrealne wciągając w ten szalony krąg widza.

Aleksandra Fronc – ur. 10 kwietnia 1990 w Pabianicach, w 2014 obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego. Mieszka i pracuje w Gdańsku, zajmuje się malarstwem oraz tatuowaniem.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

05.09.2019 - 29.09.2019 | g. 19:00 - 21:00

Dziś

..

Małe szczęścia • Le bonheur des uns…

r. Daniel Cohen • Belgia, Francja • 2020 • 100'

..

Ema

r. Pablo Larraín • Chile • 2019 • 102'