Wojciech Juchniewicz

Czarne kury

11.05.2017 • 29.05.2017

Wojciech Juchniewicz jest artystą, który stawia sobie pytania o istotę tworzenia obrazu malarskiego i jego sens. Czy  stanowi ono koronczarską, żmudną pracę nad detalem bądź cyklem, czy jest
 performatywnym procesem czy czymś na kształt dosadnej gry z odbiorcą.

 Juchniewicz jest może bardziej rozpoznawalny trójmiejskiej publiczności jako muzyk z zespołu Trupa Trupa, Wolność czy Szałas niż jako artysta wizualny. Zdecydowanie  jednak sztuka  stanowi trzon jego działalności.
W 2007 roku ukończył ASP w Gdańsku, zaraz potem stał się laureatem III nagrody w 17. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „ Promocje” w Legnicy. Został również wyróżniony w III edycji konkursu malarstwa „ Samsung Art Master”.

Oprócz sukcesów, jakie odnosi  współtworząc muzykę na przykład do spektaklu „Tajemniczy Ogród” w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu bierze czynny udział w wystawach. Chociażby w Opowieściach niesamowitych czy Art-e-fakt w ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów.

Czarne kury to tytuł jednego z obrazów Juchniewicza. Drepczące kury uchwycone zostały
w półmroku na tle niewyraźnego  pejzażu. Jako malarz Juchniewicz  chętnie eksperymentuje ze światłocieniem, na płótnach ustawia skąpane w szarzyźnie zbliżającego się późnego wieczoru osiedla lub wzgórza morenowe czy  światła miejskiej infrastruktury.

Pejzaże Juchniewicza zbudowane są z ciemnych koron drzew, z fragmentów mrocznych krzewów.
Najbliższe otoczenie, zwykły spacer po lesie i obserwacja rzeczywistości przynoszą twórcy inspiracje. Ciemna sylwetka psa obronnego czy bryła meczetu skąpanego w zachodzącym rozproszonym świetle- stanowią temat prac.

Chociaż artysta nie ukrywa podziwu dla rosyjskiego malarza Isaaka Lewitana – moim zdaniem- jest  twórcą ,który buduje w sposób konceptualny niektóre prace. Nie inaczej- wcześniejsze obrazy Juchniewicza to abstrakcyjne formy nawiązujące do poprzemysłowych elementów różnej maści. Niektóre płótna stanowiły wręcz w swojej ekspresji echa nowojorskiej awangardy z połowy XX wieku- nie  będąc jednocześnie jej powtórzeniem.

Struktura jako temat sam w sobie może być kierunkiem dalszych poszukiwań tego twórcy. Juchniewicz cały czas jest czujnym obserwatorem tego, co się w świecie sztuk wizualnych wydarza- stanowiąc jednocześnie głos warty wysłuchania.

Agata Nowosielska

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

11.05.2017 - 21.04.2017 | g. 09:00 - 21:00

Wystawa od 2.03.2017 do 2.04.2017
Wernisaż: 2.03.2017 godz. 19:00
Wstęp wolny