W ułamku sekundy • Aus dem Nichts

Kino Studyjne Żak

MFF w Cannes 2017: Najlepsza aktorka, Złoty Glob 2018: Najlepszy film zagraniczny

reżyseria: Fatih Akin, produkcja: Francja, Niemcy 2017, 106 minut


W ułamku sekundy Fatiha Akina przypomina, dlaczego największą cnotą kina politycznego pozostaje prostota. Zamiast zwracać się w stronę wielkiej metafory i odciągać kamerę od sedna problemu, reżyser wchodzi w sam środek konfliktu, znów portretuje świat, który zna najlepiej, zaludniony przez naturalizowanych Turków i Niemców z klasy średniej. Zamiast opowiadać o podzielonym społeczeństwie za pośrednictwem bohatera zbiorowego, spogląda na walącą się w gruzy Europę oczami jednostki. Wreszcie, zamiast nadawać z ostatniej twierdzy moralności i pouczać z perspektywy mędrca z kamerą, zadaje pytanie, ile sami jesteśmy w stanie wytrzymać, zanim zaciśniemy pięści i weźmiemy na cel drugiego człowieka (…)

Wielowymiarowa postać Katji może być najlepszą partią w całej karierze Diane Kruger, wliczając w to pyszny, drugoplanowy występ w "Bękartach wojny" Quentina Tarantino oraz doskonałą Annę Holtz z "Kopii mistrza" Agnieszki Holland. I nie chodzi wyłącznie o to, że Akin zmatowił jej hollywoodzki blask, naniósł na skórę tatuaże, ubrał aktorkę w wytarte dżinsy i ukradł jej szampon. Lekkość, z jaką Kruger zanurza się w tej roli, budzi mój szczery podziw. Podobnie zresztą jak łatwość, z którą pojedynczym grymasem twarzy potrafi odmalować zderzenie skrajnych emocji. Droga jej bohaterki nie jest w końcu jednostajna, ma swoją amplitudę, składa się z ciągłych upadków i gwałtownych powrotów do pionu, jak po zastrzyku z adrenaliny prosto w serce. A jednak cały czas mamy świadomość, że Katja znajduje się na równi pochyłej.

[Źródło: Michał Walkiewicz, filmweb.pl]

 

Genialnie poprowadzony, pomyślany i zagrany portret kobiety doznającej nagłej i przytłaczającej straty. Jej mąż i sześcioletni synek giną w zamachu bombowym w centrum Hamburga. Akin skupia się na emocjach bohaterki, ale również skrupulatnie przedstawia proces sądowy. W ułamku sekundy jest przykładem kina skupionego na wyjątkowo mocnych uczuciach, które stają się nie tylko sprawą prywatna, ale odbijają się w nich również mentalne stany współczesnych społeczeństw. Mąż Katji jest narodowości tureckiej, odsiedział swego czasu wyrok za handel narkotykami, co z miejsca stawia go w złym świetle w oczach wymiaru ścigania. Jednak po odsiedzeniu wyroku, ślubie i narodzinach dziecka stał się porządnym obywatelem, pracującym w dobrze prosperującej firmie – wszelkie insynuacje łączące jego śmierć ze starymi grzechami okazują się chybione. Dzięki Diane Kruger, wcielającej się w główną rolę, Katja jest niezwykle przekonującą postacią, a w jej rozpacz i podejmowane decyzje nietrudno uwierzyć. Każda jej reakcja, wybór, słowo i czyn w interpretacji niemieckiej aktorki są pełne emocjonalnego realizmu. Natomiast dzięki Akinowi widzowie zostają wciągnięci w niezwykle precyzyjnie zaplanowaną grę, której stawką jest zarówno test społecznej wrażliwości, jak i weryfikacja fundamentów moralności, skonfrontowanych z ostatecznymi emocjami.

[Źródło: Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

Kiedy

23.02.2018 - 25.02.2018 | g. 16:30

23.02.2018 - 25.02.2018 | g. 20:10

26.02.2018 - 01.03.2018 | g. 18:00

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele