The Square

Kino Studyjne Żak

MFF w Cannes 2017: Złota Palma

reżyseria: Ruben Östlund, produkcja: Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2017, 142 minut


Östlund przyjechał do Cannes z filmem inteligentnym, lecz nie inteligenckim; bezpretensjonalnym, choć opowiadającym o pretensjonalnych snobach; i zrealizowanym z reżyserską brawurą, której kunszt jednocześnie zachwyca i przeraża. The Square od pierwszej sceny jawi się jako dzieło przemyślane w najdrobniejszym detalu, ze znakomicie poprowadzonymi aktorami, operujące krytyką nie tylko zręczną i błyskotliwą, ale przede wszystkim osadzoną w bystrej obserwacji mechanizmów klasowych i zachodnioeuropejskiej mentalności (…)

W porównaniu z czarnym humorem „Turysty”, w którym komizm ścierał się z tragizmem i pozostawiał gorzki posmak, atmosfera The Square jest bardziej karnawałowa, a śmiech mniej ambiwalentny. Więcej tu humoru sytuacyjnego niż konceptualnego, zaś egzystencjalny niepokój wypiera celna drwina. Właśnie ta umiejętność zachowania konsekwencji stylu i rozwijania go bez popadania we wtórność czyni z Östlunda tak interesującego reżysera i każe wyczekiwać jego kolejnych przedsięwzięć.

[Źródło: Ada Minge, „EKRANy”]

 

Östlund poprzez świat sztuki mówi o naszym braku zaufania wobec siebie, ukazuje niepowodzenia we wzajemnym dojściu do porozumienia oraz uwydatnia przepaść między ludźmi z grubym portfelem pokroju Christiana a osobami, dla których sztuka to nie ta w obrębie muzeum, a umiejętność przetrwania do końca miesiąca. Idee stojące za muzealnym „Kwadratem" są utopijne, tak samo jak wyobrażenie o tym jak powinniśmy funkcjonować jako społeczeństwo. I nie ważne, że akcja rozgrywa się w Szwecji, bo to uniwersalne obserwacje odnoszące się do każdej nacji. Bohaterowie zostają wrzuceni w szereg sytuacji, które śmiało mogłyby posłużyć jako autonomiczne miniatury, ukazujących dysproporcje między tym jak powinno się zachować, a jak to robią postacie. Reżysera nie opuszcza przy tym poczucie humoru, bo choć filmowi nie brakuje dramatyzmu, to jest on kontrastowany przez potężną dawkę komizmu i absurdu. Do łez bawi scena, w której spotkanie autorskie jest zakłócone przez słuchacza z zespołem Tourette'a, rozmowa dyrektora z dziennikarką po ich wspólnej nocy odbywająca się przy potęgujących komizm dźwiękach jednej z instalacji czy batalia o zużytą prezerwatywę.

(…)

Poprzez The Square Ruben Östlund pokazał kolejny raz, że jest twórcą z autorskim stylem. Film broni się warstwą formalną, ale przede wszystkim jego wymowa daje do myślenia. Postawione pytania często pozostają bez odpowiedzi, ale skłaniają do zastanowienia. Dzieło zostało uszyte często z błahych sytuacji, ale samo takie nie jest. To wielkie kino. Canneńskie jury nie popełniło błędu nagradzając The Square Złotą Palmą.

[Źródło: Robert Skowroński, film.onet.pl]

Kiedy

15.09.2017 - 17.09.2017 | g. 18:00

18.09.2017 - 21.09.2017 | g. 20:00

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele