The Florida Project

Kino Studyjne Żak

Okrzyknięty rewelacją ostatniego festiwalu w Cannes nowy film autora Mandarynki

reżyseria: Sean Baker, produkcja: USA 2017, 115 minut


The Florida Project, który wnikliwą obserwację łączy z niesamowitą wrażliwością, fantazją i empatią to ballada o Ameryce klasy B, o niezdatności do rodzicielstwa, życia i odpowiedzialności, o marzeniach najprostszych z prostych, ale niespełnialnych. O pięknie dzieciństwa, które, nieświadome, tli się ostatnimi iskierkami. Baker opowiada o losach Mooney, Halley i innych tak, jakby byli oni gwiazdami najdroższego musicalu, choć wie, że na końcu tej drogi nie czekają flesze i splendor, tylko miła pani z opieki społecznej.

To film, który, zamiast na recenzję, zasługiwałby na własną kapsułkę na wzór tych produkowanych przez partnera festiwalu, Nespresso. Zamiast o nim czytać, można byłoby go poczuć.

[Źródło: Anna Tatarska, film.onet.pl]

 

The Florida Project świetnie gra bowiem z konwencją filmu dla dzieci, z tymi wszystkimi kinowymi wyprawami do magicznych krain i wizjami świata oglądanego przez różowe okulary, z poetyką pastelowych barw i spuszczonej ze smyczy wyobraźni. W jednej ze scen mamy nawet tęczę, ale – co znamienne – to tęcza jak najbardziej prawdziwa. Baker podąża ze swoją kamerą za grupą dzieciaków mieszkających w motelowym kompleksie na obrzeżach Disneylandu (…)

Reżyserski dotyk wydaje się tu bardzo subtelny i film sprawia wrażenie, jakby Baker często komponował sceny z zaobserwowanych, sprowokowanych sytuacji, zamiast naginać rzeczywistość pod jakieś aprioryczne fabularne wymogi. Luźna narracyjna forma pozwala rozwinąć skrzydła młodym aktorom, z grającą Moonee Brooklynn Prince na czele. Dzieciaki są tu tak naturalne, jakby reżyser podglądał niewidzialną kamerą prawdziwe podwórkowe psoty: w rezultacie to jedna z zabawniejszych komedii, jakie obejrzycie w tym roku.

Ale choć film jest lekki, nie traktuje o lekkich sprawach, gładko wpisując się w "uniwersum" Bakera, który po raz kolejny opowiada o ambiwalencji amerykańskiego snu. W "Gwiazdeczce" i "Mandarynce" reżyser zaglądał za fasady przedmiejskiej idylli i blichtru Los Angeles, portretując samotnych ludzi zaplątanych w "brudne" interesy pornografii czy prostytucji. Ale zamiast demonizować, zamiast piętnować patologie, pokazywał ciepłą, codzienną stronę życia "na dołach". W The Florida Project podobnie. To kino niby bliskie wrażliwości Larry’ego Clarka czy Harmony’ego Korine’a, podobnie czułe na chropawy puls ulicy, a jednak zupełnie inne w wymowie. Zamiast ładować nam na twarz tragedie, Baker woli wsłuchać się w dziecięcy język, żywy, kolorowy, pełen kalamburów i gier słownych oraz zasłyszanych od dorosłych zwrotów.

[Źródło: Jakub Popielecki, filmweb.pl]

Kiedy

15.12.2017 - 17.12.2017 | g. 17:45

18.12.2017 - 21.12.2017 | g. 20:00

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele