SABINA MECK / UNKNOWN QUINTET

3.02.2018 / Babskie Granie / 21. Festiwal Jazz Jantar

SABINA MECK - SOUNDMECK / ERUPTION

Sabina Meck – śpiew / Paweł Surman – trąbka / Łukasz Kokoszko – gitara / Adam Tadel – kontrabas / Szymon Madej - perkusja

UNKNOWN QUINTET

Monika Muc – saksofon / Dominika Rusinowska – skrzypce / Paulina Atmańska – fortepian / Kamila Drabek – kontrabas / Wiktoria Jakubowska – perkusja

 

Zespół SOUNDMECK został założony w 2015 roku przez Sabinę Meck i jej kolegów z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2015 zdobył  Grand Prix na festiwalu Grupa Azoty Jazz International Contest Tarnów. Jury przyznało Sabinie również indywidualną nagrodę specjalną Największy Talent Festiwalu. Wiosną 2016 roku ukazał się debiutancki album solowy Sabiny, zatytułowany „Love Is Here”. Sabina Meck otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, Muzyka Jazzowa. Do Żaka Sabina Meck przyjedzie z nowym materiałem „Eruption” (2017).

„Ci, którzy znają jej poprzednie wydawnictwo „Love Is Here”, będą bardzo zaskoczeni. Piosenkowy charakter utworów zastąpiony jest tutaj zdecydowanie bardziej progresywnym podejściem, zwłaszcza na gruncie rytmiki i melodyki. Wszystkie utwory są pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji, a słuchacz trzymany jest w ciągłym napięciu jak podczas dobrego thrillera. Ta swego rodzaju „nieprzewidywalność” muzycznej narracji jest wielkim atutem całego nagrania. Sedno całej sprawy tkwi jednak w partiach wokalnych, którym niemal cały czas towarzyszy trąbka. Artystka nie boi się odważnych wokaliz, co i rusz wypuszczając się w bardzo wysokie i często ryzykowne rejony kobiecego głosu, który jest przecież jakże trudnym, jeśli nie najtrudniejszym, instrumentem do opanowania. Brzmienie trąbki idealnie równoważy wydźwięk partii wokalnych i wyjątkowo harmonijnie zestraja się z całością. Doskonałym na to przykładem może być utwór Emergencies – najbardziej zadziorny i być może najlepszy na płycie, który dla wielu prezentuje nieznaną do tej pory stronę wokalistki. (…)

Kompozytorką muzyki, aranżerką, autorką słów do wszystkich utworów, a nawet producentką jest Sabina Meck. To naprawdę robi wrażenie, bo jakość całej produkcji nie odbiega od światowych standardów. Jeśli natomiast pokusić się o jakiekolwiek paralele, to jakże częste melodyczno – rytmiczne zawirowania kojarzyć nam się mogą z dokonaniami samej Esperanzy Spalding. Nawet jeśli kobiety nie lubią porównań do innych kobiet, to chyba w tym przypadku, przynajmniej na tym etapie kariery, polska artystka nie będzie miała tego nikomu za złe. 

„Eruption” to bardzo oczekiwany powiew świeżości na rodzimej scenie wokalnej. Sabina Meck ma umiejętności, talent, artystyczną wizję, ale przede wszystkim odwagę, aby pełnić tę jakże trudną funkcję wokalistki jazzowej. Póki co, robi to z wielką pasją i nieskrywaną ambicją, a więc dla dobra sztuki, nawet w najszerszym tego słowa pojęciu, należy życzyć tej artystce, aby spełniły się jej nawet najskrytsze muzyczne marzenia.” (Marcin Puławski / labolatoriummuzycznychfuzji.com)

 

Skrzypaczka Dominika Rusinowska po raz pierwszy na Babskim Graniu pojawiła się w Żaku w 2016 roku. Czesław Romanowski po jej koncercie pisał: „Z równą brawurą i precyzją potrafi zagrać jazzowy temat, jak i wyciąć ognistego oberka. W jej grze mamy i pewność, swobodę, i pełnię dźwięku, i to coś, co określa się mianem wykonawczej maestrii. Zresztą cała czwórka artystów (D.R.A.G.) to znakomici, profesjonalni muzycy. Nie może być inaczej, skoro są absolwentami akademii muzycznych. I ich nienaganny warsztat przełamany przez jazzowe szaleństwa i muzyczną wyobraźnię niemal całkowicie mnie kupiły. Rzekłbym wręcz, że muzyka D.R.A.G może uzależnić. Zespół zaczął koncert z kopyta, jedną z energicznych kompozycji swego wielkiego mistrza, Zbigniewa Seiferta. Potem - z dwoma wyjątkami - mieliśmy do czynienia ze wspomnianymi wariacjami na ludowe tematy. I o ile same melodie nadal raziły moje uszy, to ich rozwinięcie, improwizacje na ich temat nie spotkały się z moich oporem, wciągnęły mnie, były ciekawe, niebanalne, osadzone w jazzowej estetyce przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.”

 

Nowy zespół Dominiki UNKNOWN QUINTET inspiruje przede wszystkim współczesny jazz oraz hip hop i etno. Grupę tworzy pięć utalentowanych młodych artystek: pianistka Paulina Atmańska (absolwentka katowickiego Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej AM), finalistka konkursu Jazz Juniors 2014, laureatka wyróżnienia indywidualnego na Krokus Jazz Festiwal (2016) a także zdobywczyni III nagrody w Międzynarodowym Konkursie B-Jazz w Belgii (2016), na co dzień współpracująca z wykonawcami z pogranicza muzyki improwizowanej i rozrywkowej oraz prowadząca własne trio; saksofonistka Monika Muc (absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej), współpracująca z Big Bandem Małopolskim z którym zagrała m.in. ze Stanisławem Sojką, Michałem Urbaniakiem oraz Krystyną Prońko, z zespołem Małgorzata Zuber Quintet oraz prowadząca własny zespół Monia Muc Quartet, laureatka nagrody indywidualnej na konkursie Krokus Jazz Festiwal w kategorii Powiew Młodego Jazzu; znana już trójmiejskiej publiczności skrzypaczka Dominika Rusinowska (absolwentka  katowickiej Akademii Muzycznej), współpracująca m. in. z Ewą Urygą, Piotrem Baronem,  Sebastianem Zawadzkim, Kubą Płużkiem, z zespołem Soul and Voices, z orkiestrami Passion Art, Wrocławską Orkiestrą Kameralną, liderka D.R.A.G, tria grającego jazz tradycyjny, jako pierwsza Polka zakwalifikowała się do finału międzynarodowego konkursu skrzypków jazzowych im. Zbigniewa Seiferta i zdobyła tam nagrodę publiczności; kontrabasistka Kamila Drabek (studentka Akademii Muzycznej w Krakowie), współpracująca m. in. z Agą Zaryan, Jackiem Kochanem oraz zespołem Vladimirska;  perkusistka i flecistka Wiktoria Jakubowska (absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu), współpracująca z takimi artystami jak Paulina Przybysz czy Ralph Kamiński, laureatka I miejsca na konkursie Drum Battle 2012, zdobywczyni Nagrody Indywidualnej na Krokus Jazz Festiwal w kategorii Powiew Młodego Jazzu (2013).

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

03.02.2018 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
15 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
25 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
30 zł

Bez zniżek
35 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.