Pina

Kino Studyjne Żak

Dokument o wybitniej choreografce Pinie Bausch

reżyseria: Wim Wenders, produkcja: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, 2011, 106 minut


 

Film pokazywany w ramach 9. Gdańskiego Festiwalu Tańca

 

Księżniczka Lihermia widzi kolory muzyki. W postaci barw docierają do niej ludzkie głosy i dźwięki instrumentów, a rytm zamienia się w pasmo kolejnych odcieni. Lihermię zagrała w filmie "A statek płynie" Philippine Bausch – wybitna choreografka tańca współczesnego. Synestezyjną ideę tworzenia języka z barwy i ruchu, o której bohaterka Felliniego mogła tylko marzyć, Pina wcieliła w życie. Teraz Wim Wenders, śladem niezliczonej ilości dokumentalistów, zdaje relację z procesu, który pochłonął całą karierę Bausch. Mierzy wysoko, ale wznosi się jeszcze wyżej. 

W swoim filmie Wenders, wraz z tancerzami prestiżowego teatru Wuppertal, składa hołd wieloletniej przyjaciółce, która zmarła w 2009 roku. Planowali ten film razem, los jednak zrzucił całą odpowiedzialność za kształt obrazu na barki niemieckiego klasyka. Efekt jest powalający – Pina to fantastyczna podróż po motywach, obsesjach, lękach i pragnieniach organizujących wyobraźnię nieodżałowanej artystki, zaklętych w prostej formie: seria zarejestrowanych przedstawień, kilkunastu tancerzy, tyle samo wspomnień i sentymentalnych świadectw, z rzadka wyrażanych słowami, częściej – w tańcu. Poezja ruchu: ciało wpisane w filmową formę, zawłaszczające każdy kadr, rozsadzające każdy plan. 

[Źródło: Michał Walkiewicz, filmweb.pl]

 

Pina jest hołdem dla niemieckiej tancerki, choreograf i reżyser Piny Bausch, której wizjonerskie spektakle przez dekady wytyczały ścieżki rozwoju tańca współczesnego. Wydawałoby się, że to wystarczy, by zniechęcić do najnowszego filmu Wima Wendersa kogoś, kto tańcem się nie interesuje, a za największe osiągnięcie artystyczne niemieckiego reżysera uważa wygospodarowanie w fabule "Nieba nad Berlinem" miejsca na krótki recital grup Crime and the City Solution i Nick Cave and the Bad Seeds. Na szczęście każdemu zdarza się czasem pójść na film z gatunku tych, na które na ogół nie zwykł tracić czasu. Na szczęście, albowiem Pina miażdży (…)

Jeśli komuś nie w smak rozgadana narracja wcześniejszych filmów Wendersa, będzie Piną zachwycony. Jak na hołd i wspomnienie, warstwę słowną ograniczono do minimum. Pozostają doskonale zmontowane, z rozmachem zrealizowane zdjęcia i kapitalna ścieżka dźwiękowa, z którą można odbyć podróż dookoła świata przez rozległe spektrum stylistyk.

W pamięci pozostaje ponadto kilka ujęć uśmiechającej się z zakłopotaniem ciemnowłosej, bardzo szczupłej kobiety, za sprawą której i w hołdzie dla której Wim Wenders nakręcił swój najlepszy dotąd film.

[Źródło: Łukasz Szumielewicz, film.onet.pl] 

Kiedy

09.06.2017 - 11.06.2017 | g. 14:00

Bilety

Normalny
10 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele