OPOWIEŚĆ NIEPOKOJĄCA / Trójmiejski Kolektyw Twórczy

Trójmiejski Punkt Taneczny

OPOWIEŚĆ NIEPOKOJĄCA / Trójmiejski Kolektyw Twórczy

Scenariusz, reżyseria, choreografia, wykonanie: Joanna Nadrowska, Grażyna Słaboń, Barbara Pędzich / Współpraca artystyczna: Maria Miotk / Muzyka: Pan.Mruk / Zrealizowano w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2017 oraz ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska

Trójmiejski Kolektyw Twórczy tworzą tancerki związane z Sopockim Teatrem Tańca: Joanna Nadrowska, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń oraz Dorota Zielińska (która akurat w „Opowieści niepokojącej” nie zatańczyła). Na swoim koncie mają już trzy spektakle, w których widać wyraźnie poszukiwanie własnego języka; choreografii i tematyki odrębnej od dokonań Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka, liderów STT.

Szczególnie wiele podobieństw znaleźć można pomiędzy premierową „Opowieścią niepokojącą” a ich drugą realizacją, „Jasno czyli ciemno”. To choćby zainteresowanie tematyką psychologiczną, eksplorowanie ciemnej strony ludzkiej natury, oszczędny, nieśpieszny ruch, budowanie strony plastycznej przedstawienia za pomocą kontrastów światła i cienia, czy wreszcie konstrukcja dramaturgiczna przedstawień złożona z wyraźnie wyodrębnionych scen.

Jak wskazały same artystki, luźną inspiracją dla ich najnowszej produkcji, był wczesny tom opowiadań Josepha Conrada Korzeniowskiego „Opowieści niesamowite”. I tak jak w zbiorze opowiadań, spektakl ten to szereg utrzymanych w podobnej stylistyce scen, podzielonych momentami, w których tancerki zastygają w bezruchu, oświetlone tylko punktowym reflektorem. Można odleźć tu wyraźną ewolucję postaci – przedstawienie otwiera układ taneczny w parterze, zbudowany przede wszystkim na ruchu synchronicznym, w którym artystki „budzą” się i poruszają niczym jedno ciało. W kolejnych układach postacie nabierają cech indywidualnych (zyskują tożsamość?), wchodzą ze sobą w interakcję, tworzą zależności władzy i poddaństwa - niczym jednostki w społeczeństwie.

Taniec w „Opowieści niepokojącej” jest utrzymany w jednostajnym tempie; pozbawiony efektownych układów i wyrazistych emocji, momentami staje wręcz mechaniczny. Stosunkowo prosta choreografia często budowana jest w parterze, ze sporą ilością układów synchronicznych, pojawiają się w niej elementy ruchu codziennego czy partnerowania. Tancerki niezwykle pewnie czują się w wybranej przez siebie stylistyce, są skupione i precyzyjne. Towarzyszy im także nieśpieszna, jednostajna muzyka elektroniczna.

Niezwykle istotną rolę odgrywa w spektaklu światło; budujące silne kontrasty czerni i bieli, często pozostawiające ciała tancerek w półmroku, czy efektownie oświetlające jedyny element scenografii, czyli półprzezroczyste płótna białego materiału, przypominające żagle. Artystki korzystają także z kostiumu: w drugiej scenie ubierają się w „codzienne” stroje, umownie wchodząc w role społeczne; w kolejnych scenach konsekwentnie ogrywają płaszcz, na początku symbolizujący władzę, później wykluczenie.”

Mirosław Baran

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

14.01.2018 | g. 19:00

Bilety

Bez zniżek
20,-

Karta do Kultury*
15,-

Studenci, uczniowie, seniorzy*
10,-

Karta Dużej Rodziny*
5,-

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane) • Rezerwacje można opłacić przelewem po uzgodnieniu z pracownikiem Kasy Klubu Żak • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dane przedstawienie • Liczba biletów w danej puli limitowana • Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie • Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane • W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych • Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.