NORBERTO LOBO & ERIC CHENAUX/ TRYS SAULĖS

DNI MUZYKI NOWEJ 2018

DNI MUZYKI NOWEJ 2018

NORBERTO LOBO & ERIC CHENAUX / THE BYRE / POLSKA PREMIERA

Norberto Lobo – gitara elektryczna / Eric Chenaux – gitara elektryczna

TRYS SAULĖS / PRAPREMIERA

Dominika Korzeniecka – perkusja / Marcin Dymiter – gitara elektryczna / Artur Krychowiak – gitara elektryczna

NORBERTO LOBO & ERIC CHENAUX / THE BYRE / POLSKA PREMIERA

Norberto Lobo – gitara elektryczna / Eric Chenaux – gitara elektryczna

Eric Chenaux to jeden z najdłużej działających gitarzystów-eksperymentatorów sceny kanadyjskiej. W latach 90. był członkiem legendarnej grupy punkowej Phleg Camp, w późniejszych dekadach skierował się w kierunku brzmień awangardowych, udzielając się w rozlicznych składach improwizujących, off-jazzowych czy też avant-folkowych. Choć utwory określanego obecnie mianem „postmodernistycznego trubadura” Chenaux formalnie wywodzą się z tradycji folku i songwritingu, silna inspiracja awangardą czy punk rockiem pozwoliła mu wypracować wyjątkową technikę gry.

Uchodzący za jednego z najzdolniejszych portugalskich gitarzystów młodego pokolenia, 28-letni Norberto Lobo zarówno bogactwo, jak i głębię harmonii samby i bossy ma we krwi, ale w jego autorskiej muzyce Paulihno de Viola czy Carlos Paredes w sposób naturalny sąsiadują z twórcami takimi, jak Steve Reich i Jim O’Rourke. Głębia harmonii i narracyjność kompozycji Lobo zwróciły na niego uwagę najbardziej opiniotwórczych mediów z dziedziny muzyki nowej, z „The Wire” na czele. 

 

Podczas wspólnej pracy w ramach rezydencji artystycznej w Lozannie w 2015 roku eksplorujący graniczne możliwości brzmieniowe swoich instrumentów gitarzyści postawili na intuicję. Efektem współpracy jest wyimprowizowany materiał, który ukazał się na albumie „The Byre”. Wydawca Gaëtan Seguin, szef three:four records, wspomina: Przez cztery dni obserwowałem interakcję dwójki muzyków onieśmielająco opanowanych, którzy grając w różnych odcinkach czasu sięgali granic słyszalności i obywali się bez powtórzeń. Zdawali się podążać za nastrojem chwili, bez forsowania czegokolwiek poza tym, aby po prostu grać razem. (...) Z każdym kolejnym przesłuchaniem [album] odkrywa się na nowo – jako piękniejszy, bardziej płynny i bardziej złożony. Nie próbując pojąć istoty tej tajemnej transformacji, wolę nadal słuchać „The Byre” właśnie za to, jakim jest.

Eric Chenaux: W notce redakcyjnej do albumu stworzonego wspólnie z tancerzem Mią Tanaką Derek Bailey pisał „Kiedy gra duetm, niczego nie trzeba tłumaczyć... Duety z natury nie potrzebują wyjaśnień.” Stwierdzenie, równie trywialne jak i błyskotliwie kontrintuicyjne, jest doskonałym punktem wyjścia [do odbioru tej muzyki].

TRYS SAULĖS / PRAPREMIERA

Dominika Korzeniecka – perkusja / Marcin Dymiter – gitara elektryczna / Artur Krychowiak – gitara barytonowa

Trójmiejsko-sejneński skład Trys saulės (lit. Trzy słońca) to wspólny projekt muzyków o dużej rozpiętości twórczych zainteresowań, jak i bogatym dorobku artystycznym. Perkusistka Dominika Korzeniecka ma za sobą grę w avant-popowej grupie Tania O oraz folk-punkowym składzie Pochwalone, na co dzień gra w Orkiestrze Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego oraz w radical-folkowej Banda Nella Nebbia. Artur Krychowiak jako Nowa Ziemia oraz członek Sunworm Collective tworzy muzykę elektroniczną i drone music. Producent, muzyk i improwizator Marcin Dymiter zaczynał w latach 90. od grania noise-rocka w Ewie Braun, dziś najswobodniej porusza się z kolei w kręgu muzyki elektroakustycznej, field recordingu i ambientu, w których dziedzinie jest prawdziwą instytucją. W Trys saulės ponownie, po raz pierwszy od czasu projektu Niski Szum, sięga po gitarę. Trio buduje organiczne brzmienie oparte na rytmach, długich dźwiękach, repetycjach i poszukiwaniach w obszarze ciszy i hałasu, nawiązując do twórczości Earth czy Barn Owl. Otwarte kompozycje i improwizacja to elementy pozwalające ukazać ich muzyczny język i uwolnić energię tkwiącą w możliwościach rockowych instrumentów. Koncert na 8. Dniach Muzyki Nowej będzie jedną z pierwszych okazji, aby usłyszeć zespół na żywo: ich debiutancki materiał zapowiadany jest na 2018 rok.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

18.01.2018 | g. 20:00

Karnety

1 dniowy karnet zniżkowy na Kartę Dużej Rodziny
23 zł

1 dniowy karnet zniżkowy dla studentów, uczniów, seniorów
25 zł

1 dniowy karnet zniżkowy na Kartę do Kultury
30 zł

1 dniowy karnet normalny
30 zł

Karnet na cały festiwal
60 zł

Kannet na cały festiwal
90 zł

Sprzedaż biletów bez zniżek online ze strony www.tickets.klubzak.com.pl zgodnie z Regulaminem sprzedaży online Klubu Żak http://klubzak.com.pl/o-nas/regulamin-sprzedazy.html

Kup bilet Kup bilet na

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

 

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.