NILS PETTER MOLVÆR

5.02.2018 21. Festiwal Jazz Jantar

NILS PETTER MOLVÆR / Buoyancy / All That Jazz

Nils Petter Molvaer – trumpet / Geir Sundstøl - guitars, banjo / Jo Berger Myhre – bass / Erland Dahlen -  drums

Nilsa Pettera Molværa publiczności Festiwalu Jazz Jantar przedstawiać właściwie nie trzeba. Od głośnego koncertu z 2001 roku artysta gościł w progach klubu Żak kilkukrotnie i tradycją niemalże stało się, iż wraca do Gdańska z każdym kolejnym autorskim materiałem. Choć muzyk, który na przełomie wieków uchodził za jednego z prekursorów „jazzu przyszłości” dziś jest już raczej klasykiem, bynajmniej nie ustaje w metodycznym rozwijaniu swych koncepcji brzmieniowych. Bogate pejzaże dźwiękowe, w których zacierają się granice między ambientem, elektroniką a jazzem są w wydaniu Molværa nadal bardzo charakterystyczne i nie pozbawione świeżości. Najnowszy album trębacza: Buoyancy to dalsza podróż ścieżką podjętą na dobrze przyjętej Switch (2014). Do odpowiedzialnych za szerokie instrumentarium muzyków zespołu Molværa: Geira Sundstøla (gitary) i Erlanda Dahlena (perkusjonalia) dołączył tym razem grający zarówno na basie, gitarach, syntezatorze jak i obsługujący elektronikę Jo Bergen Myhre: Buoyancy to album zespołowy. Molvær w większym niż zwykle stopniu zaangażował tu swoich muzyków w pracę nad konceptem. O ile Switch zbliżył go z Sundstølem i Dahlenem, tym razem nie mniejszy niż sam lider wpływ na kształt albumu miał właśnie Bergen Myhre. To, że Buoyancy jest wysiłkiem zespołowym, nie znaczy, że Molvær odmawia sobie po drodze kilku strzelistych, poetyckich solówek. Ale w znakomity sposób udaje mu się sprężyć w swej trąbce dźwięk całej grupy, tak że nawet partie solowe robią wrażenie grupowego osiągnięcia. - głosi na stronie okeh-record.com oficjalna notka prasowa albumu.

Kontynuując brzmieniowe eksperymenty  Molvær wykazuje się eksperckim zrozumieniem tego gdzie i w jaki sposób uzyskane jakości włączyć w spójne kompozycje. Z mnogości uzyskanych składowych korzysta raczej wyrafinowanie je komponując aniżeli nadmiernie nawarstwiając. Buoyancy to doskonale zbalansowane zestawienie wpływów muzyki świata, minimalizmu, noise’u, przepełnione  jazzową wrażliwością. Każdy utwór jest tu inny, całość zaś zszyta nienamacalnym ściegiem. (Karl Ackermann, allaboutjazz.com)

Nils Petter Molvær – wizjoner nowoczesnego jazzu i wirtuoz trąbki zabiera słuchaczy w zaczarowany świat dźwięku. Podróż nietypową, bo wielowymiarową i bardzo nieoczywistą. Tytuły utworów wskazują konkretne miejsca na świecie, ale tak naprawdę tę podróż każdy odbywa wraz z nastrojowym wtapianiem się w muzykę. (Dionizy Piątkowski, Era Jazzu)

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

05.02.2018 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
15 zł - I pula • 25 zł - II pula

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
40 zł - I pula • 60 zł - II pula

Zniżkowe na Kartę do Kultury
60 zł - I pula • 80 zł - II pula

Normalne
70 zł - I pula • 90 zł - II pula

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Ostatni dzień sprzedaży I puli: niedziela przed danym koncertem.
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.