Nazywam się Cukinia • Ma vie de Courgette

Kino Studyjne Żak

Europejska Nagroda Filmowa 2016 – Najlepszy film animowany; Cezar 2017 – Najlepszy film animowany, Najlepszy scenariusz adaptowany

reżyseria: Claude Barras, produkcja: Francja, Szwajcaria, 2016, 66 minut


Jedna z najlepszych animacji tego roku (…) Niezwykle szczery film dla najmłodszej widowni, w bezbolesny sposób wprowadzający ją w najbardziej traumatyczne problemy współczesnego świata. Opowiada o dzieciach z sierocińca, które borykają się ze śmiercią rodziców, narkotykami, deportacją czy porzuceniem. Barras znakomicie wywarzył śmiechy i płacze, by nie tylko dostarczać dzieciom rozrywkę, ale również odmalować realistyczny obraz ciemnej strony rzeczywistości. Film zachwyca również warstwą wizualną – jest plastelinową animacją poklatkową, co w światowej kinematografii wciąż jest czymś niecodziennym.

[Michał Piepiórka / blizejekranu.pl]

 

Jak opowiadać o cierpieniu bez łatwych wzruszeń i jak włączać elementy tragiczne do opowieści skierowanej do dzieci, filmowcy mogliby się uczyć od Claude’a Barrasa, reżysera francusko-szwajcarskiej animacji „Nazywam się Cukinia” (Ma vie de Courgette, 2016). Zrealizowany techniką poklatkową film jest minimalistyczną opowieścią o dzieciach z sierocińca. Jedyną pamiątką po matce, jaka zostaje głównemu bohaterowi, dziewięciolatkowi o niebieskich włosach i smutnych, podkrążonych oczach, jest puszka po piwie, ulubionym trunku zmarłej. Za sytuację „Cukinii”, jego kolegów i koleżanek z sierocińca odpowiedzialni są rodzice, którzy pili, ćpali lub molestowali swoje dzieci. Pozbawiona lukru charakterystycznego dla typowych opowieści familijnych „Cukinia” to świetne kino, umiejętnie konfrontujące młodego widza z tragiczną stroną rzeczywistości.

[Robert Birkholc / „Kino”]

Kiedy

09.06.2017 - 11.06.2017 | g. 16:30

12.06.2017 - 15.06.2017 | g. 16:30

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele