Mr. Gaga

Kino Studyjne Żak

Dokument o izraelskim choreografie Ohadzie Naharinie

reżyseria: Tomer Heymann, produkcja: Holandia, Niemcy, Szwecja, Izrael, 2015, 100 minut


 

Film pokazywany w ramach 9. Gdańskiego Festiwalu Tańca

 

Ten elektryzujący dokument powstawał osiem lat. Po premierze obwołano go najlepszym tanecznym filmem od czasu „Piny” Wima Wendersa.

I słusznie! W mojej opinii obraz Tomera Heymanna („Paper Dolls”, „I Shot My Love”) to wręcz stopień wyżej w hierarchii kinowej doskonałości. Na pierwszy rzut oka klasyczna filmowa biografia szybko okazuje się czymś znacznie mniej oczywistym. Izraelczyk Ohad Naharin, dziś dyrektor legendarnej Batsheva Dance Company, to bohater dosłownie stworzony na ekran. Jeden z największych współczesnych tancerzy wychował się w kibucu, profesjonalnie tańczyć zaczął po służbie wojskowej, już jako dorosły i szybko stał się sensacją na światową skalę (…)

Film Heymanna przyswaja i adaptuje na swoje potrzeby choreograficzny język mistrza, dzięki czemu zyskuje niezwykłą siłę rażenia. Udaje mu się dokonać najtrudniejszego: uchwycić ulotne piękno i filozofię tańca współczesnego. Odpowiednio zmontowane fragmenty charakterystycznych choreografii tkają emocjonalną ramę dla opowieści o kolejnych zderzeniach wielkiego ego i bezdyskusyjnego geniuszu z boleśnie nieteatralnym życiem.

[Źródło: Anna Tatarska, cojestgrane24.pl]

 

Choć Heymann serwuje nam życiorys Naharina w pigułce – od dzieciństwa w kibucu, przez wojnę Jom Kippur, nowojorskie występy pod okiem Marthy Graham po trudny powrót do Izraela – Mr. Gaga jest czymś znacznie więcej niż dokumentem biograficznym sensu stricto. To opowieść o gorzkiej cenie sukcesu, ale i o sile ludzkiego charakteru. O upadaniu i podnoszeniu się z kolan, co zdają się ilustrować kolejne przejmujące choreografie. Największą siłą filmu Heymanna jest to, że swoją szczerością i bezpretensjonalnością potrafi on zainteresować ludzi, dla których taniec współczesny to jakaś odległa galaktyka. Myślę sobie, że trudno o większy komplement dla dokumentu. 

[Źródło: Kuba Armata, cojestgrane24.pl]

Kiedy

02.06.2017 - 04.06.2017 | g. 14:00

Bilety

Normalny
10 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele