Moonlight

Kino Studyjne Żak

Oscar 2017: Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy scenariusz adaptowany; Złote Globy 2017: Najlepszy dramat

reżyseria: Barry Jenkins, produkcja: USA, 2016, 110 minut


Sceneria Moonlight - ubogie przedmieścia zamieszkane głównie przez reprezentantów mniejszości etnicznych - sugerowałaby raczej historię typową dla hood films w rodzaju "Chłopaków z sąsiedztwa" czy "Zagrożenia dla społeczeństwa", w których trup ścielił się gęsto, a przemoc stanowiła klucz do rozwiązania każdego problemu. Tymczasem Chiron jest jest postacią zupełnie nie pasującą do tego nurtu. Zamiast udowadniać swoją męskość, jak czynili to bohaterowie hood films, stara się on trzymać jak najdalej od kłopotów; jest chłopcem słabym i wrażliwym. Chociaż Jenkins miejscami pozwala sobie na obśmianie ikonografii typowej dla nurtu - na przykład złotej nakładki na zęby - służy ona głównie wskazaniu na mit męskości, z którym twórca nieustannie konfrontuje swojego protagonistę (…)

Reżyser nie oszczędza swojego bohatera. W każdym epizodzie poddaje go skrajnym uczuciom: odrzuceniu, odkrywaniu swej seksualności, tłumieniu gniewu lub swej wrażliwości. Zawarta w filmie emocjonalność na szczęście nie przekracza granic histerii. Zamiast tego udziela się ona widzowi tak bardzo, że drobne niedociągnięcia w scenariuszu stają się zupełnie nieważne. Sztuka ta nie udałaby się bez pomocy wspaniałej obsady (…)

Czy Moonlight zasługuje na kolejne nagrody, które zdobywa niemalże bez przerwy od listopada 2016 roku? Według mnie, jak najbardziej. To poruszający i osobisty film, obok którego nie można przejść obojętnie. Jednocześnie idealnie wpisuje się w specyfikę amerykańskiej kinematografii roku 2016, w którym zawiodła ogromna większość wysokobudżetowych blockbusterów, a swą siłę pokazały skromniejsze obrazy (…)

[Źródło: Jakub Izdebski, film.interia.pl]

 

[Film] [r]ozpoczyna się znakomitą sceną, nakręconą w jednym ujęciu, za pomocą meandrującej kamerą. W ten hipnotyzujący sposób Jenkins wprowadza do pokazywanej rzeczywistości – amerykańskich przedmieść, zamieszkiwanych przez afroamerykańską społeczność. To ten sam świat, co w „Dope” czy „Kiksach” – możemy zobaczyć w nim podobnych bohaterów i problemy. Tym razem opowieść dotyczy chłopca, któremu brakuje ojca – jego figurę odnajduję w lokalnym handlarzu narkotyków, który staje się jego opiekunem i przyjacielem. Film Jenkinsa jest niezwykle delikatny – subtelnie przedstawia świat pełen przemocy i społecznych patologii. Uwrażliwia go delikatne wnętrze dorastającego chłopca, który ma problem z własną tożsamością i światem, w którym przyszło mu żyć. Film oddziałuje znakomitymi zdjęciami, pomysłami inscenizacyjnymi, grą aktorów i dusznym klimatem.

[Źródło: Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

 

Film Jenkinsa to przykład niesamowitej siły drzemiącej w amerykańskim kinie niezależnym, co jakiś czas (a w zasadzie niemal co roku) wydającym wspaniały owoc pokroju Whiplash czy Moonlight właśnie, który z powodzeniem walczy o najważniejsze nagrody z wielkimi, mocno obsadzonymi produkcjami. Dzięki funkcjonowaniu poza mainstreamem mogą też poruszać mniej popularne tematy, które mogłyby okazać się zbyt odważne dla głównego nurtu (…)

Barry Jenkins nakręcił film subtelny i wiarygodny, zaś napisany przez niego i Tarella McCraneya scenariusz z wyczuciem zgłębia temat społecznej presji wywieranej na młodych mężczyznach.

[Źródło: Dawid Myśliwiec, film.org.pl]

Kiedy

23.06.2017 - 25.06.2017 | g. 18:00

26.06.2017 - 29.06.2017 | g. 20:10

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele