mamy2mamy • Telle mère, telle fille

Kino Studyjne Żak

Komedia z Juliette Binoche i Lambertem Wilsonem w rolach głównych

reżyseria: Noémie Saglio produkcja: Francja, 2017, 94 minut


 

Matka i córka, mocno ze sobą zżyte, a zarazem - całkowicie różne od siebie. Jednocześnie zachodzą w ciążę... Gdzie znalazła Pani pomysł na taki scenariusz?

W kobiecym tygodniku przeczytałam list od czytelniczki, oburzonej tym, że jej matka miała czelność zajść w ciążę w tym samym czasie, co ona! Scenarzystka Agathe Pastorino i ja miałyśmy już od dawna ochotę coś razem napisać. Szukałyśmy tematu dotyczącego kobiet, takiego, który mógłby jednocześnie wzruszać i śmieszyć. Gdy przeczytałyśmy list tej młodej matki, pomyślałyśmy, że to idealny punkt wyjścia dla filmu i wzięłyśmy się do pracy. Zaczęłyśmy od kompletowania dokumentacji; uświadomiłyśmy sobie, że przypadki, w których matka i córka jednocześnie zachodzą w ciążę są dość częste, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, w środowisku robotniczym. Zatem - nie był to "wydumany" temat. Pracując nad scenariuszem nieźle się bawiłyśmy: zacierałyśmy ślady, zmieniałyśmy kody, odwracałyśmy role... To matka miała być na utrzymaniu córki, mieszkać kątem w jej mieszkaniu i zachowywać się jak nierozgarnięta nastolatka. Wymyśliłyśmy, że będzie zwariowaną bałaganiarą, trochę hipiską - całkowitym przeciwieństwem swojej córki, bardzo schludnej, klasycznie ubranej, odpowiedzialnej, utrzymującej nie tylko swoją matkę, ale i swojego faceta. Skrajnie zwiększyłyśmy dysonans między nimi, bo każda dobra komedia bazuje na konflikcie. Postaci muszą przeżyć największy koszmar w taki sposób, żeby komizm wziął górę nad dramatyzmem. A czy jest coś gorszego dla córki, w dodatku świeżo upieczonej mężatki, niż znoszenie własnej matki przez 24 godziny na dobę? Wymyślanie komicznych sytuacji dawało nam niezmierną radość. Ale chciałyśmy też, by film był odą na cześć macierzyństwa, dlatego nawet jeśli bohaterki kłócą się ze sobą, ich kłótnie nie mają w sobie żadnej goryczy, żadnej złośliwości. Wyszłyśmy od postulatu, że te dwie kobiety uwielbiają się, pomimo konfliktów, i że są nierozłączne jak siostry syjamskie. Kłócą się, wkurzają na siebie, pyskują, ale zawsze okazują sobie czułość.

[Źródło: wywiad z Noémie Saglio, materiały dystrybutora]

Kiedy

09.06.2017 - 11.06.2017 | g. 18:00

12.06.2017 - 15.06.2017 | g. 20:00

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele