Małgorzata Limon

Dualizm - dusza i ciało

2.03.2017 • 2.04.2017

Portrety w ostatnim czasie stały się elementem kultury masowej. Patrzące na nas postacie bilbordów, barwnych magazynów, czy wreszcie z mediów społecznościowych. Przy takim natłoku kolorowych informacji, przestajemy dostrzegać samego człowieka. Jego wyjątkową i niepowtarzalną osobowość. Uczucia, relacje międzyludzkie i emocje stały się masowe. Powstała sztuczna konieczność przeżywania tego samego w wirtualnym świecie, a indywidualizm i intymność zostały zepchnięte na dalszy tor. Malarstwo figuratywne, tak ostatnio niepopularne i pokryte grubą warstwą kurzu, jest według mnie jedynym z ważniejszych sposobów ukazujących prawdziwego człowieka i jego skomplikowany świat wewnętrzny. Według genialnego włoskiego twórcy renesansu Leonardo da Vinci: ”Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy”.

 „Dualizm-dusza i ciało” to swego rodzaju malarska opowieść o człowieku, który wśród całego chaosu próbuje na nowo poznać siebie. Podzieliłam wystawę na dwie ekspozycje: w pierwszej części dominuje czerń symbolizująca to, co najważniejsze: duchowy świat człowieka, natomiast w drugiej - umiejscowiłam kontrastujący do czerni kolor - będący uosobieniem chaosu i życiodajnej energii.

„Czarna” strona ekspozycji ma pokazać czym tak naprawdę jest duchowość. W moim odczuciu jest ona po prostu słuchaniem, słuchaniem drugiego człowieka i poznawaniu jego tajemnic. Zaczynamy słuchać, kiedy chcemy poznać drugą osobę. Wtedy wszystko inne przestaje mieć znaczenie i w centrum pozostaje tylko on. W moich pracach czarne tła mają uwydatnić to co najważniejsze – ludzkie twarze, które często wyrażają więcej niż tysiąc słów.

„Barwna” część ekspozycji przedstawia człowieka i otaczający go świat pełen barw. Jest to swego rodzaju kolekcja wrażeń estetycznych, która powstała po moich długotrwałych obserwacjach przyrody. W pracach dominują często jaskrawe, żywe kolory, które mają na celu ukazywać nam przepych dnia codziennego, piękno, ale i przemijalność. Liczy się tylko jedna chwila, chwila kontemplacji przyrody i zespolenie się z nią.

Czerń i bogactwo kolorów, światło i mrok, fizyczność i duchowość to dwa przeciwstawne światy, w których żyje człowiek. Chcąc poznać samego siebie, warto rozpocząć podróż od słuchania siebie i innych, obserwacji a kończąc na kontemplacji otaczającego nas świata i cieszeniu się jego dobrem.

Małgorzata Limon urodziła się w 1986 roku w Gdańsku. W latach 2006-2012 studiowała na Wydziale Malarstwa w Gdańsku.W 2008 roku odbyła miesięczny staż artystyczny w Passau, Niemcy zakończony wystawą w galerii „Kultur Modell“. W 2009 została stypendystką Programu Erasmus, miała okazję studiować na Accademia degli Belle Arti di Brera w Mediolanie, gdzie uczyła się m.in.grafiki cyfrowej oraz malarstwa w pracowni prof. Stefano Pizzi. W latach 2010-13 ukończyła dwie szkoły charakteryzacji i wizerunku Beauty Art i Magnus Film otrzymując Dyplom Charakteryzatora Teatralnego i Filmowego. W 2012 ukończyła studia z tytułem magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obroniła prace dyplomową pt.:“ tête-à-tête” na Wydziale Malarstwa u prof. Macieja Świeszewskiego, z aneksem z grafiki cyfrowej u prof. Cezarego Paszkowskiego. Aktuanie jest studentką  na podyplomowych studiach w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku Grafiki i Multimediów. Zawodowo pracuje w Telewizji Polskiej w Oddziale Gdańskim jako charakteryzator oraz wykonuje indywidualne zlecenia związane z wizerunkiem. Brała udział w Międzynarodowych Festiwalach Artystycznych mi.in.: Forein Drama Festiwal, Ayadin, Turcja oraz Arte Vento, Cervia, Włochy.Od 2015 jest członkiem Związku Artystów Plastyków Polskich. 

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

02.03.2017 - 02.04.2017 | g. 09:00 - 21:00

Wystawa od 2.03.2017 do 2.04.2017
Wernisaż: 2.03.2017 godz. 19:00
Wstęp wolny