LEPI.MY / CHYNNA ROBERTS

02.03.2018

LEPI.MY

Julita Zielińska - wokal, syntezator / Patryk Kienast - gitara, looper / Krzysztof Lewandowski - gitara basowa, syntezator

CHYNNA ROBERTS / pierwszy raz w Polsce

 

 

CHYNNA ROBERTS

Kapłanka rapu – tak niektóre media opisują Chynnę Roberts, buddystkę, jedną z najciekawszych nowych postaci związanych z kolektywem A$AP Mob, którego czołowym przedstawicielem jest A$AP Rocky, autor przebojów F**kin' Problems, Goldie czy L$D.

Chynna nie upatrywała swojej przyszłości w muzyce od samego początku. W wieku czternastu lat dostała propozycję współpracy od Ford Models, jednej z największych agencji modelingowych na świecie, a w efekcie rodzimą Filadelfię musiała zmienić na Nowy Jork. Po przeprowadzce zainteresował się nią dom mody DKNY (Donna Karen New York), jednak dla niej coraz ważniejsza była muzyka, która pozwalała na eksponowanie osobowości i przemyśleń, a nie zaledwie ciała. Skontaktowała się przez twittera z A$AP Yamsem - swoim ulubionym raperem, a także założycielem słynnego kolektywu - i nieoczekiwanie otrzymała odpowiedź, w konsekwencji której zrodziła się bliska zażyłość. To on ośmielił nastoletnią modelkę, by pokazała światu swoją twórczość, ale sam niestety nie mógł być świadkiem sukcesu, zmarł przedwcześnie w styczniu 2015 roku.

 

Moje brzmienie jest straszne, gęste i tajemnicze, w pewnym sensie zagadkowe [...]. Szybko rapujące osoby często nie potrafią stworzyć odpowiedniego nastroju, a u mnie jest mroczna, apokaliptyczna atmosfera, choć jeżeli dobrze się wsłuchasz, dostaniesz także coś więcej – tymi słowami Chynna opisała swoje brzmienie na łamach opiniotwórczego magazynu XXL, z kolei w rozmowie z serwisem Hot Free Style dodała: Świat stał się ostatnio ponurym miejscem, a moja muzyka jest interpretacją tego otoczenia.

 

Nie tylko specyficzna atmosfera i trudne, często brutalnie bezpośrednie teksty – dotyczące między innymi wychodzenia z nałogu – nadają obecnie dwudziestodwuletniej raperce wyjątkowości. Wpływ ma na to także wykonanie oraz rodzaj podkładów, po jakie sięga, a dowodzą one, że potrafi postawić się presji tworzenia zgodnie z aktualnymi trendami. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim agresywny, choć bardzo subtelny flow. Chynna nie krzyczy, nie napina się i nie próbuje dodać sobie animuszu za pomocą autotune'a, ale kiedy rzuca: You an actress, you a bitch; no respect, suck my dick, brzmi jakby wbijała nóż między żebra. Słowa cedzi powoli, niemal szeptem, koncentrując się raczej na atmosferze (momentami wręcz trip-hopowej) niż na popisach szybkości, z jaką mogłaby wyrzucać kolejne wersy - można przeczytać w recenzji EPki Music 2 Die 2 na portalu Soundrive.pl. Dla Chynny odstawanie od muzyki popularnej jest bardzo ważne, przekonuje, że nie chce być nazywana kobiecą wersją któregokolwiek ze znanych raperów, a sama jest wielbicielką między innymi albumu In Rainbows Radiohead oraz... Axla Rose'a.

Po licznych koncertach w Stanach Zjednoczonych u boku raperów z A$AP Mob, ale także Suicideyear, Keleli czy Lil Uzi Verta, w marcu 2018 roku Chynna po raz pierwszy zawita do Polski.

Lepi.my

Julita Zielińska - wokal, syntezator / Patryk Kienast - gitara, looper / Krzysztof Lewandowski - gitara basowa, syntezator

 

Julita Zielińska już w wieku siedmiu lat wiedziała, że muzyka zajmie ważne miejsce w jej życiu. Edukacja muzyczna, mniejsze i większe konkursy wokalne, wszystko to było najpierw zabawą, aż do pewnego przełomowego wydarzenia, jakim okazało się... napisanie piosenki towarzyszącej akcji Lodówka Bez Tajemnic. Pierwszy, skromny sukces pozwolił otworzyć się młodej artystce, sama wspomina ten czas słowami: Moja nauczycielka cały czas pchała mnie do przodu i bardzo we mnie wierzyła, bo brakowało mi wiary w siebie. Komponowałam więcej utworów i odnosiłam więcej sukcesów. Uświadomiłam sobie, że nie zależy mi na tym żeby wygrywać konkursy, ale na tym, by grać koncerty, dzielić się z ludźmi tym, co siedzi gdzieś we mnie.

Potencjał Zielińskiej dostrzegali także pedagodzy - warsztat miała okazję szkolić pod okiem między innymi Krystyny Stańko, Mietka Szcześniaka, Grażyny Łobaszewskiej czy Jadwigi Tritt. Wbrew namową wielu, nie zdecydowała się jednak na najprostszą drogę do zaistnienia w świadomości słuchaczy, czyli udział w jednym z licznych telewizyjnych talent show. Jeżeli wzięłabym udział w talentshow to tylko na zasadzie reklamy, bo mechanizmy tego typu programów mnie odrzucają. Manipulacja widzem i cały fałsz zabija ducha muzycznego, który we mnie siedzi. Nie lubię, kiedy ktoś mi coś narzuca, dlatego myślę, że raczej w najbliższym czasie nie będę się tam pchała - przekonuje na łamach serwisu CDN. Ten buntowniczy duch nadał wokalistce kierunek dalszych działań, najpierw w solowej twórczości, później pod szyldem utworzonego latem 2016 roku Lepi.my.

 

Soul, jazz, reggae, poezja śpiewana, hip-hop, piosenka aktorska - długo można by wymieniać elementy składające się na niepowtarzalne brzmienie trójmiejskiego trio. Dla Zielińskiej przynależność gatunkowa nie ma natomiast większego znaczenia, a wręcz za wszelką cenę próbuje uniknąć prostych klasyfikacji. Właściwie mam nadzieję, że nigdy nie znajdę jednego, konkretnego stylu, bo uważam, że szukanie jest jedną z najciekawszych stron tworzenia. Inspiruje się wieloma artystami, staram się nie zamykać na gatunki. To by było nudne! - opowiada.

Lepi.my powołała do życia wraz z doświadczonymi muzykami - Patrykiem Kienastem z zespołu Mjut oraz Krzysztofem Lewandowskim, również członkiem Mjut, a także Radia Bagdad. Zima, ich pierwszy utwór, dostał się do finału konkursu Jarocińskie Rytmy Młodych, a we wrześniu 2017 roku grupa wygrała Konkurs Piosenki Osobistej w Świeciu. Głównym celem na ten rok jest wydanie debiutanckiego albumu. Koncert w klubie Żak będzie jej jedynym występem w Polsce

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

02.03.2018 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
13 zł - I pula • 23 zł - II pula

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
25 zł - I pula • 35 zł - II pula

Zniżkowe na Kartę do Kultury
35 zł - I pula • 45 zł - II pula

Normalne
40 zł - I pula • 50 zł - II pula

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Ostatni dzień sprzedaży I puli: niedziela przed danym koncertem.
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.